Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

AK Parti de ETUS Zammına Tepki Gösterdi

AK Parti Edirne Belediye Meclis Üyeleri tarafından Edirne Belediyesi Haziran Ayı Olağan Toplantısı’nda ETUS’a gelen zam hakkında basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın’ın 65 yaş üzerine yük demesi gündeme getirildi.

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2024 14:29
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 14:48
Kaynak: MERT ERİŞKİN
AK Parti de ETUS Zammına Tepki Gösterdi

AK Parti Edirne Belediye Meclis Üyeleri tarafından Edirne Belediyesi Haziran Ayı Olağan Toplantısı’nda ETUS’a gelen zam hakkında basın toplantısı AK Parti Edirne İl Başkanlığı binasında gerçekleştirildi. Toplantıya, AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Engin Makak, AK Parti Grup Başkanı Recai Koçaşlı, AK Parti Grup Başkan Vekili Ezgi Yetkiner, Meclis üyeleri Sibel Yıldırım, Celal Demir, Erkan Esenkal ve Necamettin Attay katıldı.

“MECLİS ÜYELERİ OLARAK RET OYU VERDİK”

ETUS zammına ret oyu verdiklerini belirten AK Parti Grup Başkan Vekili Ezgi Yetkiner, “Edirne Belediyesi AK Parti Belediye Meclis üyeleri olarak Haziran ayı olağan meclis toplantısında toplu ulaşım ücretlerine yüzde 37 zam yapılmasını içeren karara ilişkin halkımızı bilgilendirmek ve tepkimizi tekrar dile getirmek amacıyla bu basın açıklamasını yapma gereği duyduk. Sizlerin de takip ettiği üzere AK Parti ve MHP partisi belediye meclis üyeleri olarak bu karara ret oyu verdik, CHP belediye meclis üyelerinin kabul oyu ile zam kararı mecliste alınmış oldu. Konu ile ilgili Mecliste söz alarak Başkana şu soruyu yönelttik. ‘31 Mart yerel seçimleri öncesinde seçim vaatleriniz arasında toplu ulaşımda yüzde 20 indirim sağlayacağınızı vaat etmiştiniz şimdi ise yüzde 37 zam talebi ile geliyorsunuz. Bunun gerekçesini Edirne halkına açıklamanızı istiyoruz’ dediğimizde aldığımız cevaplar bizi hem şaşırttı hem üzdü. Neler dedi Başkan? (Biz bu indirimi belediyeden finanse edecektik ama bütçemiz el vermiyor daha farklı önceliklerimiz var. Aslında ETUS’a yüzde 50 zam yerine yüzde 37 en düşük zam oranını vererek bir nevi indirim vaadimizi de gerçekleştirmiş olduk. ETUS’a yüzde 37’lik en düşük zam oranını vererek, toplu taşımadan duyduğumuz memnuniyetsizlik ile ilgili bir ceza vermiş olduk. Bize gönül koyduklarını biliyoruz. 65 yaşın ücretsiz taşınması hükümetin hatalı kararıdır. Handikaptır. Üzerimizde 65 yaş yükü var. Bu yanlış uygulamadan geri dönülmeli.)

“EDİRNE HALKINA NE MESAJ VERMEK İSTEDİNİZ?”

Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın’a sorular yönelten Yetkiner, “Sayın Başkan; Bir önceki dönem belediye meclis üyesi, belediye başkan vekili, ulaşım komisyonu başkanı siz değil miydiniz? ETUS’un bir dönem avukatı siz değil miydiniz? Bu durumda hem belediye iş ve işleyişine hem ETUS’un konularına çok hakimdiniz. Tüm bu bilgilere sahipken seçim vaatlerinizi sadece seçimi kazanmak için mi sıraladınız?  Bir belediyenin vatandaşından daha öncelikli ne işi olabilir? Yüzde 37’lik zam ile ETUS’a ceza verdiğinizi söylediniz. Peki soruyoruz yüzde 20 indirim yerine yüzde 37 zam yaparak Edirne halkına ne mesaj vermek istediniz? Yüzde 37’lik zam yaparak bir nevi yüzde 20’lik indirim vaadinizi nasıl gerçekleştirmiş olduğunuzu ise anlayamadık ve alaycı bulduğumuzu da belirtmek isteriz. Seçim vaadi afişinizde ‘65 yaş üstü elleri öpülesi yaşlılarımızın ücretsiz dolaşım hakkı bizim güvencemiz altında olacak’ deyip, zaten var olan bu hakkı bugünün konusuymuş gibi uzun uzun anlatmanıza mı şaşalım, yoksa 65 yaş üstü vatandaşlarımızı bir yük olarak ifade etmenize mi üzülelim bilemedik. Buradan tekrar ifade etmek isteriz. Edirne’nin uzun zamandan beri devam eden bir ulaşım sorunu var. Hem vatandaş kalitesiz, pahalı taşınmaktan, duraklarda beklemekten şikayetçi ve mutsuz, hem ETUS esnafımız yatırımının karşılığını alamamaktan ve zor şartlarda çalışmaktan şikayetçi ve mutsuz” diye konuştu.

“ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK”

Tepkilerin iki gündür sürdüğünü hatırlatan Yetkiner, “İki taraf da mağdur ve mutsuz. Biz bütün bunları dile getirirken esnafımızın da sorunlarının farkındayız. Bizim tepkimiz 2,5 ay önce indirim sözü verip bu süre zarfında hiçbir girdi maliyeti değişmemişken bu zammı vatandaşa yansıtan Başkan Akın’a. 50 bine yakın öğrencisi olan şehrimizde, öğrencisini 7-8 TL’ ye taşıyan belediye örnekleri var iken Edirne’de ücreti 16 TL’ye yükselten ve öğrencilere büyük bir yük oluşturan, Başkan Akın’a. Edirne halkına büyük yük bindiren ulaşım zammı ile ilgili, Başkanın verdiği tüm cevaplar bize sıklıkla kullandığımız bir deyimi hatırlattı. ‘Özrü kabahatinden büyük.’  Sayın Başkan Edirne halkı bu zamdan son derece rahatsız, 2 gündür tepkiler dinmiyor. Sizi toplu taşıma zammını Edirne halkına yüklemekten vazgeçmeye, halkımızın çıkarlarını gözetmeye ve seçim öncesi verdiğiniz sözü tutmaya davet ediyoruz. Önceliğiniz hep Edirne halkı olsun. Zira bizim için öyle” ifadelerine yer verdi.

“TAKDİR EDİRNE HALKININ”

Toplantıda seçim döneminde Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın’ın seçim vaadi bir bilgisayar yardımı ile basın mensuplarına gösterildi. Gösterilen videoda Akın’ın “65 yaş üzeri vatandaşlarımız ücretsiz seyahat hakkı güvencemiz altında” dediği görüldü. Edirne Belediyesi Haziran Ayı Olağan Toplantısı’nda konuşan Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın’ın “65 yaş üstü gibi bir yük olmasaydı da biz gerçekten daha da indirim yaparak bunu karşılayabilirdik. Ama şu anda her ikisini de karşılayamıyoruz. Başka önceliklerimiz var” demişti. Bu ifade üzerine AK Parti Grup Başkan Vekili Ezgi Yetkiner “Takdir Edirne halkının” dedi.

MERT ERİŞKİN

Kaynak: MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.