Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Arabacı; “Buğday Fiyatının Revize Edilmesini Bekliyoruz”

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, TMO tarafından açıklanan buğday fiyatın maliyet fiyatlarından düşük kaldığını, Tarım ve Bakanlığı’ndan fiyatın revize edilmesini beklediklerini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2024 15:30
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 15:31
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Arabacı; “Buğday Fiyatının Revize Edilmesini Bekliyoruz”

Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan buğday fiyatının üreticilerin moralini bozduğunu belirtti.

Arabacı, Ziraat Odası’nda gerçekleştirdiği açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından fiyatın revize edilmesini beklediklerini belirterek; “Maalesef ki fiyat açıklandı ve üreticiler olarak hepimizin morali bozuldu. Çünkü üreticinin beklemediği bir fiyat tablosu oluştu. Biz uzun zamandan beri bunu dile getirmiyorduk ve Tarım ve Orman Bakanımıza bizzat hem kendi şahsım adına ilettim, hem de birçok oda başkanım 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde maliyet tablolarımızı bizzat iletti. Bizim Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak her odada, 755 tane odanın hepsinde birebir maliyet tablosu çalışması oluyor ve bu biz bu maliyet tablolarımızı genel merkeze gönderiyoruz. Genel merkezimiz de bunların ortalamasını alarak bakanlığımıza iletiyor. Bunların ortalamasını aldığımızda, 450 kilogram verim üzerinden hesapladığımızda, 10,87 kuruş olarak buğdayın maliyet tablosu ortaya çıkıyor. Maalesef ki biz bunu Bakan Bey'in kendisine de ilettik. Gerçi Bakan Bey bizim maliyet tablomuzda mutabık olmadığını söyledi. Ama bizim üreticimizin yapmış olduğu masraflar birebir bu şekilde” dedi.

“FİYAT REVİZE EDİLİP PRİM ERKEN YATIRILSIN”

Maliyet tablosu üzerinden fiyatın revize edilerek ton başına bin 750 lira olan primin erken yatırılmasını beklediklerini belirten Arabacı; “Bizim üreticimiz bugün mazotunu, gübresini alırken Tarım Kredi’den, Trakya Birlik’ten alıyor ve bundan faiz giderleri oluyor. Maalesef ki bunları da tabloya yansıtmak zorundayız. Çünkü biz bunları hasat ettiğimizde çıkardığımız ürünle ödüyoruz. ‘Bunları, faiz giderini maliyete koymayın’ derseniz bu bir gerçek maliyet tablosu olmaz. Çünkü Türkiye'de üreticinin en az yüzde 80’i Tarım Kredi ve Trakya Birlik ya da pancar kooperatifi gibi birçok kooperatiflerden, birliklerden, şirketlerden veresiye alabiliyor. Şu an yüzde 80 üreticimizin peşin alabilecek gücü yok. Böyle bir tabloda 10,87 lira maliyet ortaya koyuyoruz ve açıklanan fiyat kilogram başına 9,250 ve 1,750 lira da prim. Bu da 11 lirayı buluyor. Bu bizim açıkladığımız maliyet fiyatı. Maliyet fiyatıyla buğday fiyatı böyle olursa ki bu tabloda da 45 gün sonra ödeme var. Bu da üreticimizin hasat dönemi gelmiş, borcu var. Bankaya ya da farklı yerlere borçlarını ödemek için ürünü satmaya uğraşıyor. Doğal olarak hiç para kazanamayacak, aldığı parayı borcuna yatıracak ve yetmeyecek. Traktörünü, arabasını satmak zorunda kalacak. O yüzden tarımın sürdürülebilirliğini tehdit eden bir rakam oluştu. Bakanlığımızdan üreticiler olarak talebimiz, fiyatın revize edilmesi ve üreticilerimizin en azından emeğinin karşılığını, maliyetinin karşılığını alabileceği bir fiyat oluşması. Tabii bunu oluştururken de bakanlığımızdan ekstra bir isteğimiz daha var. Bir yıl sonunda bin 750 lira olarak alacağımız primin ilk kısmı geçtiğimiz yıl Ocak ayında ödenmişti. Sonra faturalarını geç teslim edenler de geçtiğimiz ay içerisinde, geçtiğimiz günlerde aldı. Bu yıl bunun ben buğday fiyatıyla birlikte ödenmesini ve enflasyon karşısında o primin yok olmaması için, üreticilerimizin bundan faydalanması için, bakanlığımızdan talep ediyorum. İnşallah bakanlığımız üreticilerimizin sesini duyacaktır. Çünkü gerçekten üreticilerimiz zor günler yaşıyor. Bunların giderilmesi, mağduriyetin giderilmesi ve bakanlığımızın, üreticimizin yanında olduğunu göstermesi, piyasayı revize edip tekrar üreticiyi mutlu edecek fiyat belirlemesini bekliyoruz. İnşallah ülkemiz için hayırlısı olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.