Hava Durumu

Arama-kurtarmanın merkezi Edirne olacak

AFAD İl Müdürü Ali Altındal, Trakya Üniversitesi’nde arama-kurtarma enkaz ve eğitim alanı oluşturulacağını açıkladı. Altındal, Edirne’yi arama-kurtarmada Balkanların merkezi yapmak istediklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 21.11.2023 16:16
Haber Güncellenme Tarihi: 21.11.2023 16:16
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Arama-kurtarmanın merkezi Edirne olacak

Edirne İl Genel Meclisi’nin bugün düzenlenen toplantısında Afet ve Acil Durum (AFAD) Edirne İl Müdürü Ali Altındal sunum yaptı.

Altındal, sunumunda Trakya Üniversitesi ile işbirliğiyle arama-kurtarma enkaz ve eğitim alanı oluşturmaya başladıklarını açıkladı. Alanda Balkan coğrafyasına arama-kurtarma alanında eğitim vermeyi planladıklarını belirten Altındal, yaklaşık 6 bin olan AFAD gönüllüsü sayısını ise 100 binlere çıkarmayı hedeflediklarini açıkladı.

“TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ENKAZ VE EĞİTİM ALANI OLUŞTURUYORUZ”

Altındal, Edirne’de yaklaşık 6 bin AFAD gönüllüsü bulunduğunu açıklarken; “Trakya Üniversite’mizde bir arama-kurtarma enkaz alanı ve eğitim alanı oluşturarak hem gönüllülerimizin, hem de Balkan coğrafyasının tamamının kullanabileceği, ilimizi Balkanların merkezi yapmak istiyoruz. Bununla ilgili ödeneğimiz Ankara’dan geldi. Rektörümüz de bu konuda bize destek oldu. Şu anda üniversitemizin içinde bir eğitim alanı oluştuyoruz. Bu eğitim alanımız sayesinde hem gönüllülerimiz, hem bu işe destek olan kamu kurumlarının çalışanları, hem de Balkanlardan gelen yabancı uyruklu Türk öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm öğrencilerimizin hizmet alabileceği, her yıl onbinlerce arama-kurtarma eğitimi verebileceğimiz bir alan oluşturmak istedik” ifadelerini kullandı.

“6 BİNLİK SAYIYI 100 BİNLERE ÇIKARTABİLİRSEK HIZLI MÜDAHALE EDEBİLİRİZ”

Yaklaşık 6 bin AFAD gönüllü sayısını artırmayı hedeflediklerini söyleyen Altındal; “Trakya Üniversite’mizde 45 bin öğrenci var. Hedefimiz; üniversitemizin tamamına, tüm kamu personelimize ve Edirne’de yaşayan vatandaşlarımıza bu eğitimleri vererek arama-kurtarma çalışmalarında bize destek olmalarını istiyoruz. Biz bu 6 binlik sayıyı 60-70 binlere hatta 100 binlere çıkartabilirsek, arama-kurtarma açısından çok etkin ve hızlı bir şekilde müdahale etme şansımız olacak” dedi.

“TRAKYA VE ÖZELİNDE EDİRNE ÇOK DUYARLI”

Altındal, AFAD’ın Türkiye genelinde 100 bin arama-kurtarmacı hedefi bulunduğuna dikkat çekerek; “Bunda ilimize düşenden çok daha fazlasını yapabileceğimize inanıyorum. Çünkü Trakya ve özelinde Edirne, bu işlere çok duyarlı. Her afette; Elazığ’da, Van’da da bunu gördük. Hem yardım etmek, hem yardım malzemesi toplamak, hem de bizzat sahaya gidip orada görev almak adına şehrimiz seferber oluyor. Bunu tüm halkımıza yayabileceğimize inanıyorum” sözlerine yer verdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.