Hava Durumu

ASFALT PLENTİNE 5,5 MİLYON TL’LİK TEMİNAT MEKTUBU

Edirne İl Genel Meclisi’nin bugün düzenlenen toplantısında Havsa’da açılan asfalt plenti için doğalgaz güvence bedeli görüşüldü. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, asfalt plentinde doğalgaz aboneliği için 5,5 milyon TL talep edildiğini söyleyerek; “5,5 milyon TL değerinde bir teminat mektubu vereceğiz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2023 18:43
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2023 18:43
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
ASFALT PLENTİNE 5,5 MİLYON TL’LİK TEMİNAT MEKTUBU

Edirne İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı ikinci toplantısında Turizm Komisyonu’nun tarihi konakların ihyası hakkındaki raporu ile Plan ve Bütçe Komisyonu’nun doğalgaz güvence bedeli hakkındaki raporu görüşüldü.

Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleşen toplantıda ilk raporu, Turizm Komisyonu Başkanı Çiğdem Gegeoğlu sundu. Gegeoğlu, raporda Edirne’nin Kaleiçi semtinde bulunan tarihi konakların ihya projeleri hakkındaki raporunu açıkladı. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili Sezgin Gündoğdu ise doğalgaz güvence bedeli hakkındaki raporunu açıklandı.

“SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJELERİ DEVAM ETMEKTEDİR”

Gegeoğlu, Kaleiçi semtinin, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla 1/1000 ölçekli Edirne Koruma Amaçlı Revizyon ve İlave İmar Planı’nda kentsel ve 3’üncü derece arkeolojik sit alanında kaldığını belirterek; “Söz konusu alanda 2863 sayılı yasa kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığının yoğun olduğu cadde ve sokaklarda ilgili caddeleri Edirne Belediyesi ve Edirne Valiliği koordinasyonunda bazı Balıkpazarı, Saraçlar Çilingirler ve İzmir Caddeleri ile Türk Ocağı ve Halebiye Medrese Sokak ve de sokak sağlıklaştırma projelerinin hazırlanması ve uygulanması çalışmaları devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“28 PROJEDEN 16’SI KALEİÇİ’NDE”

Edirne’de 28 adet sokak sağlıklaştırma projesinin 16’sının Kaleiçi’nde olduğunu belirterek Gegeoğlu; “Kaleiçi semtinde bulunan 2863 sayılı yasa kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescili yapılardan yaklaşık 20 adedinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayesinde kamulaştırma ve projelendirme çalışmaları devam etmektedir. 2863 sayılı yasanın Yetki ve Yönteme İlişkin 10. maddesinde kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını koruma ve değerlendirilmesi bu kanun hükümlerine uygun olarak kendileri tarafından sağlanmaktadır. Edirne Belediyesi’nin merkez ilçede hazırlattığı 28 adet sokak sağlıklaştırma projeleri bulunmaktadır. Bu 28 adet sokak sağlıklaştırmalarının 16 tanesi Kaleiçi semtinde hazırlanmıştır. Merkez Balıkpazarı Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandıktan sonra projenin uygulanmasına başlanmış olup, bu sokakta 5 adet yapının cephe iyileştirilmesi sağlanmıştır. Edirne Kaleiçi Cumhuriyet Caddesi üzerinde 3451 ada, 1 parselde bulunan tescilli konak restorasyonu yapılmak üzere satın alınmıştır. Edirne Kaleiçi Maarif Caddesi üzeri ikiz evler olarak bilinen tarihi konağın tamir ve tadilatı Edirne Belediyesi tarafından yapılmış olup belediyenin hizmet binası olarak kullanılmaktadır” dedi.

“GEÇMİŞİN MİRASI, GELECEĞİN EMANETİDİR”

Gegeoğlu, Edirne için turizmin en önemli tanıtım ve gelir kaynağı olduğuna dikkat çekerek; “Kaleiçi’ndeki tarihi konaklar bizlere geçmişin mirası, geleceğin de emanetidir. Buradaki tarihi bütün yapıların asıllarına uygun olarak restore edilmesi, gelecek nesillere devredilmesi, şehir kültürüne ve ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır” sözlerine yer verdi.

HAVSA ASFALT PLENTİ İÇİN DOĞALGAZ GÜVENCE BEDELİ GÖRÜŞÜLDÜ

Gegeoğlu’nun sunumunun ardından toplantıda, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili Sezgin Gündoğdu, doğalgaz güvence bedeli hakkındaki raporu sundu. Gündoğdu, Havsa ilçesinde asfalt plentinin faaliyeti için doğalgaz güvence bedeli ile ilgili bilgi verirken; “Havsa asfalt plentinin faaliyete geçmesi için Türkiye Halk Bankas A.Ş. Edirne Şubesinden 2023 yılı içerisinde Trakya Bölgesi Doğalgaz, Dağıtım A.Ş. Güvence Bedeli konulu 5 milyon 516 bin 138 TL kesin ve süresiz teminat mektubunun vergi niteliği olmayan kamu hizmetine tahsis edilmiş diğer gelirlerin rehin karşılığı yüzde 10 fazlası tutarında nakit karşılıklı (Mevduat rehin karşılığı) olarak kullanılmasına veya Edirne İl Özel idaresi Personel Limited Şirketi kefaleti ile veya teminatsız olarak kullanılmasına komisyonumuzca karar verilmiştir” sözlerine yer verdi.

PLAN BÜTÇE KOMİSYONUNA SEVK EDİLDİ

Gündoğdu’nun sununumunun ardından doğalgaz güvence bedeli hakkında bilgi veren Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; “Havsa’ya asfalt plent tesisini kurduk. Doğalgaz ile asfaltı ısıtıyoruz. Doğalgaza abone olmak için 5,5 milyon TL abonelik parası talep edildi. Bu ücret çok yüksek bir para. Valimiz ile yapılan ikili görüşmelerde 5,5 milyon TL değerinde bir teminat mektubu vereceğiz. Buna göre bu teminat mektubunun maliyeti 100 bin TL. Ya 5,5 milyon TL parayı yatıracağız ya da teminat mektubu olarak 5,5 milyon TL köylere, kırsal alanlara yatırım olarak kullanacağız. Bunun faiziyle birlikte bankaya 100 bin TL para ödeyeceğiz” diye konuştu. Geçmiş, konuşmasının ardından raporu Meclis’in onayına sundu. Meclis, raporu oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk etti. Raporların görüşülmesinin ardından toplantı sona erdi.

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.