Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Atatürk’ün Havsa’ya Gelişinin 92. Yıldönümü Kutlandı

25 Aralık 2022 Pazar günü Atatürk’ün ilçemize gelişinin 92'nci Yıl Dönümü Kutlama Programı Saat:12.00' da Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi. 25 Aralık 2022 Pazar günü Saat 11:45'te Kaymakamlık Makamı, ve Belediye Başkan-lığına ait çelenkler Atatürk Anıtı önünde hazır bulundurulmasıyla 25 Aralık 2022 Pazar günü Atatürk'ün ilçemize gelişinin 92. Yıl dönümü kutlama programı Atatürk Anıtında gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2022 11:18
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2022 11:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
Atatürk’ün Havsa’ya Gelişinin  92. Yıldönümü Kutlandı

Sertkan YILMAZ

25 Aralık 2022 Pazar  günü Atatürk'ün ilçemize gelişinin 92. Yıl dönümü kutlama programı Atatürk Anıtında gerçekleştirildi.
Atatürk Anıtında'ki Çelenk Sunma Törenine ilçe Kaymakamı ismail Hakkı Batı, ilçemiz Belediye Başkanı Av. Aydın Balkan, ilçemiz Jandarma Komutanı Tğm. Mert Kip,ilçe Emniyet Müdür Vekili Ahmet Tunç,Daire Amirleri ,Siyasi Partilerin Sivil Toplum örgütlerinin temsilcileri, Belediye ve il Genel Meclisi Üyeleri, ilçe muhtarları ve öğrencilerinin katılımları vardı. 
    Program çelenklerin sunulmasına müteakip saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasıyla başladı.Havsa imam Hatip Ortaokulu Fen ve Teknoloji öğretmeni Cumhur Atay yapmış olduğu günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla program sona erdi Atay, yapmış olduğu konuşmasında; “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Protokol Üyeleri, Sevgili Öğrenciler, Değerli Havsalılar.
          Mustafa Kemal Atatürk' ün Havsa' ya gelişinin 91.  yılının gurur ve mutluluğunu coşkuyla yaşıyoruz.
1930 yılında Edirne'yi altüst eden kasırgada Selimiye Camii ile birlikte birçok cami hasar görmüş, birçoğunun minaresi yıkılmıştır. Bu kasırga felaketi sonrasında Atatürk incelemelerde bulunmak için ilimiz Edirne'yi onurlandırmıştır. Orada bulunan Bayındırlık ve Vakıflar müdürlerine hitaben, başta Selimiye olmak üzere, Edirne'nin hasar gören bütün camilerinin tamiri için gerekli keşfin yapılarak bilançosunun üç gün içinde kendine verilmesini istemiştir. Atatürk' ten gelen bu talimatla cami onarımları kısa sürede tamamlanmıştır. Atatürk Edirne de bulunduğu süre içinde Edirne halkı ile birebir görüşmüş halkın sorunlarını dinlemiştir. Atatürk 25 Aralık 1930 günü Edirne'den ayrılır.  Dönüş yolunda ise varlığıyla ilçemiz Havsa'yı şereflendirmiştir. 
Ulu Önderimizin Havsa'ya gelişi ilçede günler öncesinden başlayan bir heyecana yol açmıştır. Kışın soğuk günlerinin yaşandığı 25 Aralık 1930'da tüm Havsa halkı O' nu görebilmek, duygularını paylaşabilmek umuduyla yollara çıkmışlar ve Atamızın Havsa' ya gelişini heyecanla beklemişlerdir. ilçemizde bulunduğu süre içerisinde halkla sohbet edip ve halkın sıkıntılarını dinlemiştir. Yine 25 Aralık günü Havsa'dan ayrılır.
Bir liderin değeri geride bıraktıkları ile ölçülür. Hiç şüphe yok ki Atatürk dünyanın en büyük liderlerinden biridir. Büyük önder fikirleri, eserleri ve açtığı yol ile yıllar geçse de yaşamaya devam etmektedir. Onun arkasından bize düşen görev Cumhuriyet'i anlamak ve değerlerini koruyarak Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşımaktır. Tarihin her sayfasına acı ve şanlı hatıraların altın harflerle kazındığı bir mirasın sahibi Yüce Milletimiz, kendini milletine adayan liderini hiçbir zaman unutmayacaktır. Bizler ışığımızı, inancımızı ve gücümüzü Atatürk'ten almaya devam ediyoruz. O'nun gösterdiği yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle Atamızı, Havsa' ya Cumhurbaşkanı olarak gelişinin 92. yıldönümünde bir kez daha sevgi, saygı, rahmet ve şükranla  anıyor, hepinize saygılar sunuyorum.”dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.