Hava Durumu

BAĞIMSIZ ADAY TÜL’DEN SERT ELEŞTİRİLER

Edirne Belediye Başkanlığına bağımsız adaylığını açıklayan Songül Çetinkaya Tül, Edirne hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 02.09.2023 12:10
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2023 12:10
https://batiekspres.com/
BAĞIMSIZ ADAY TÜL’DEN SERT ELEŞTİRİLER

Edirne Belediye Başkanlığına bağımsız adaylığını açıklayan Songül Çetin Kaya Tül www.batiekspres.com bürosunu ziyaret etti. Ziyaret sırasında Edirne ’yi değerlendiren Tül yerel yönetime ağır eleştirilerde bulundu; “Sesimiz yavaş çıkmayacak, sesimiz en üst perdeden çıkacak” dedi.

“BİZ KİMSEYE HODRİ MEYDAN DEMİYORUZ”

İnsanların bizi sevmesi gerekiyor, gereksiz özgüven bizi yıkar diyen Tül “Biz maneviyata, maddiyattan daha çok önem veriyoruz. İnsanların ilk önce bizi sevmesi, mütevazi olmamız gerekiyor. Gereksiz özgüven bizi yıkar, bunun farkındayız. Biz kimseye hodri meydan demiyoruz” diye konuştu.

“BİZİM SATILACAK KİŞİLİĞMİZ YOK”

Birçok partiden teklif aldığını belirten Tül şöyle konuştu: “Diğer partilerden bize gelen teklifler var. Bize katılın diyenler çok fazla. A parti bize katılın dedi, B parti sizi aday çıkaralım dedi ve C parti 2’nci parti sizin, şu kadar da para verelim dedi. Ama bizim satılacak bir kişiliğimiz yok. Biz karakterimiz doğrultusunda gitmeye çalışıyoruz.”

“VATANDAŞ DERDİNİ ANLATABİLMELİ”

Belediyelerin şeffaf belediyecilik anlayışı içerisinde hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Tül “Bizim amacımız şeffaf bir belediyecilik, denetlenebilir bir belediyecilik. Bu da yük olmamalı, zorunluluk olmalı. Beni halk denetleyebilmeli, benim kapım ardına kadar açık kalabilmeli, vatandaş bana gelip istediğinde derdini anlatabilmeli” dedi.

“KARTLI SİSTEME GEÇECEĞİZ”

Seçimleri kazandıktan sonra uygulayacağı projelere değinen Tül “Biz kazandıktan sonra yapacağımız projeleri vatandaşlarımıza anlatıyoruz. Kartlı bir sisteme geçeceğiz. Muhtarlarımız ile işbirliği yapacağız. Muhtarlarımız olmazsa mahalle temsilcileri çıkartacağız. Mahallede kaç dar gelirli aile varsa hepsi çıkartılarak sosyal yardımlaşmayı kuvvetlendireceğiz. İşe ihtiyacı olan, hiçbir şekilde maddi destek almayan ailelere de var. Onlara dediğimiz kartı vereceğiz. Bu kart nerede geçecek? İlk önce belediyemizde geri dönüşüm açacağız. Bir konfeksiyon yapmayı düşünüyoruz. Belediye ye ait eşya kumbaralarını toplayıp geri dönüştürmeyi planlıyoruz. O karta sahip olan vatandaşlar kendi ihtiyacı kadar eşyayı bedava alabilecek. Poşet atölyesi kurmayı düşünüyorum. Bir fabrika düzeyinde, çok maliyetli bir şey değildir. Poşetleri toplayan vatandaşlardan biz alacağız, poşeti geri dönüştüreceğiz. Belki de ihracat yaparız.

Fabrikalara, restoranların başına bir konteyner koyarak atıklarını oraya atmalarını isteyeceğiz. Yem fabrikası kuracağım ve sokak hayvanlarından bir tanesini bile dışarda bırakmak istemiyorum. Edirne ’mize katlı otoparklar yaparak, düzensiz otoparkları kaldırmak istiyoruz. Saraçlar Caddesi’ne tuvalet yaptıracağız, tuvaletlere girmek için bir şifre olacak. O şifreyi esnaftan alacağınız bir ürünle alabilecekseniz ve ihtiyacınızı giderebileceksiniz. Bu ne için diyecekseniz, gece herkes gittikten sonra tuvaletlerin başka şeyler için kullanılmaması için” dedi.

“TEHDİT EDİLDİK”

Komşuları aracılığıyla tehdit edildiklerine değinen Tül “Basın toplantısından önce bana haber gönderildi. Şu şahsı tanıyormuşsunuz? Ertesi gün de basın toplantımız vardı. Bizim kendi komşumuzu aracı kullanarak mafya gibi birinin ismini kullanarak bizi tehdit ettiler. Biz biliyoruz ki o kişinin bundan haberi yok. Biz ne geçmişte onların mafyalara havale ettiği kişilere benzeriz, ne de onlar gibi korkarız. O yüzden biz bunları sildik. Ama bundan sonra illegal yollardan bu şekilde gelecek olan tehditlerde hukuk yolunu açık tutuyoruz. Ama bu şekilde sesimiz yavaş çıkmayacak, en üst perdeden sesimiz çıkacak. Anladığımız kadarıyla farklı güçler bağımsızın gelmemesi için birleşecek. Onların hiç düşünmediği kadar farklı düşünüyoruz. Onların bizim kadromuzu çözecek bir yapısı yok. 7 aydır neredeydiniz? Son bir ay kala tehditler başladı. 7 aydır neredeydiniz?  Biz 6 ayda yapılandık” diye konuştu.

“ENGELLİ ÇOCUK ÜZERİNDEN REKLAM YAPTINIZ”

Edirne Belediye si’ni yol yapımı gerçekleştirilen bir mahallede engelli çocuğu kullanarak reklam yaptığı iddiasıyla eleştiren Tül “Siz bu yolu harap ettiniz, bu yolda vatandaş bunu yıllarca çekti, lütfedip bu yolu yaptınız, bir de bunun reklamını yaptınız. Ve bunu engelli bir çocuk üzerinden yaptınız. Ben bunun utancını duyuyorum. Sen bu çocuğu yıllardır mağdur etmişsin. 9 yıldır baştasın. Bu yolu ne için daha önceden yapmadın? O evde engelli olduğunu nasıl bilemedin sen? Bilmen gerekir. Eğer bir topluma hitap ediyorsan, bunu tek tek, kapı kapı dolaşıp bilmen gerekir. O çocuğun fotoğrafını paylaşıp, onun üzerinden reklam yapmak insanlığa sığmaz, bırakın belediye başkanlığını” ifadelerine yer verdi.

“ULUS PAZARI’NIN SATILMASINA KARŞIYIM”

Geçtiğimiz günlerde satılığa çıkan Ulus Pazarı arsası hakkında da konuşan Tül “Ulus Pazarı’nın başkanını nasıl ikna ettiler, onu hala çözmüş değilim. Daha önceki konuşmalarında Ulus Pazarı’nın satılmasına karşıydı. Şimdi nasıl ikna oldu? Pazarın taşınması ile alakalı bir proje var mı? Nereye taşınacak? Başka yere taşına bilir, daha modern olabilir ama yerini neden satıyorsun? Siz bir ürünü sattığınız zaman o ürünle ne yapacağına karışamazsınız. Siz demek ki alıcıyla anlaştınız ki, oranın bir alışveriş mağazası ya da otopark olacağını biliyorsunuz. Satışına tamamen karşıyım. Topraklarımız satılmamalı.  Cumartesi Pazarı’nın akıbeti nedir? Çatısı onarılacak dediler sonra dağıldı. Bunlar hep soru işareti” dedi.

MERT ERİŞKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.