Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

BU ŞERBET HER DERDE DEVA

Trakya Üniversitesi Öğ. Gör. Çağla Yumuk Mercan Osmanlı saray mutfağı şerbeti olan Reyhan şerbetinin her derde deva olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2023 14:51
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2023 14:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
BU ŞERBET HER DERDE DEVA

Edirne'de Türk Mutfağı Haftasında birbirinden güzel yiyecek ve içeceklerin tanıtımı ve tadımı yapıldı. Hergün birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapan Edirne, Türk Mutfağı Haftası etkinliklerinden birisi de Trakya Üniversitesi Öğ. Gör. Çağla Yumuk Mercan’ın öğrencileriyle birlikte hazırladığı saray mutfağının gözdesi Reyhan şerbetiydi. batiekspres.com’a konuşan Çağla Yumuk Mercan Reyhan şerbeti hakkında bilgiler verdi. 

“KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATMAK İSTİYORUZ”

Mutfak kültürünü yaşatmak istediklerini belirten Yumuk Mercan “Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda Türk Mutfağı etkinlikleri düzenlendi. Biz de Arda Meslek yüksekokulu olarak birden fazla etkinliğe katıldık. Bu etkinlikleri hocalarımız ve öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirdik. Türk Mutfağı oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahip, dolayısıyla biz de bu kültürü elimizden geldikçe yaşatarak gelecek nesillere aktarmak istiyoruz” dedi.

ŞİFA KAYNAĞI REYHAN ŞERBETİ

Reyhan şerbetinin Türk mutfağında önemli bir yeri olduğuna değinen Mercan “Türk mutfağı kendi içerisinde birden fazla pişirme yöntemlerine sahip. Haşlamalar, yağda kızartmalar, közleme, fırın pişirme,en çok tercih edilen pişirme yöntemleri arasında yer alıyor. Türk Mutfağı Haftasında biz de öğrencilerimle birlikte bir şerbet etkinliği gerçekleştirdik. Türk Mutfağında baş köşede yer alan içecekler arasında şerbetler bulunuyor. Şerbetler bitkiden, meyveden, kabuktan, tohumdan ve çiçekten elde edilerek hazırlanan içeceklerimizden bir tanesi. Özellikle yaz aylarında susuzluğa iyi gelir ve serinletmek amacıyla tüketilir. Mideyi rahatlatır, hazmı kolaylaştırır, sağlık açısından, şifa açısından çok fazla yararı vardır şerbetin. Hazır içecekler şerbetlere göre daha maliyetli olduğundan şerbetlerin ev ekonomisine olan katkısı son derece önemlidir. Hem ekonomik anlamda hem de sağlık açısından faydaları vardır” diye konuştu.

REYHAN ŞERBETİ NASIL YAPILIYOR?

Reyhan Şerbeti’nin yapım aşamalarına değinen Yumuk Mercan şunları söyledi: “Biz Reyhan şerbeti çalıştık, Reyhan şerbetini çalışırken demleme yöntemini kullandık. Reyhanlarımızı güzelce yıkadık, bir kabın içerisine aldık. Daha sonra üzerine bir miktar şeker ekleyerek, limon koyarak, Reyhan yapraklarını bir güzel ovaladık. Bütün rengini ortaya çıkarmasını sağladık. Daha sonra içerisine çubuk tarçın ve karanfil ekledik. Tekrardan bir güzel ovaladık, ayrı bir tencerede kaynatmış olduğumuz sıcak suyu bu hazırlamış olduğumuz karışımın üzerine döktük, yani demleme yöntemini uyguladık. Üzerine bir kapak kapatarak, 15 ile 20 dakika bekledik. Bekledikten sonra bir süzgeç yardımıyla şerbetimizi süzdük. Ayrı bir kabın içine aldığımız şerbetimizi, soğutmak için dolaba kaldırdık. Servis sırasında içerisine buz ekleyerek servisi gerçekleştirdik. Soğuk servis edilmesi oldukça önemlidir. Şerbette istediğimiz özellikler sıvı akışkan bir kıvamdır. Baharatların iyice aromalarını vermesini isteriz, aradığımız özellikler bunlardır.”

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.