Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çeker; “İnşaatlarda asansör boşlukları kapalı tutulmalı”

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, inşaatı devam eden binalarda asansör boşluklarının kapalı tutulması gerektiğini söyledi. Emlakçı Lütfi Yılmaz’ın hayatını kaybetmesinden dolayı üzgün olduğunu belirten Çeker; “Bu boşlukların kesinlikle kapatılarak tedbir alınması lazım” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2024 15:22
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2024 15:23
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Çeker; “İnşaatlarda asansör boşlukları kapalı tutulmalı”

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, emlakçı Lütfi Yılmaz’ın kentte inşaatı devam eden bir apartmanı müşterisine tanıttığı sırada asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetmesinin ardından alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklama yaptı.

Çeker, meslektaşı kaybetmeden dolayı çok üzgün olduğunu belirtirken; inşaatlarda özellikle asansör boşlukları için tedbir alınması gerektiğini söyledi. Asansör boşluklarının inşaatlarda en son yapımı tamamlanan yer olduğunu belirten Çeker, asansör boşluklarının olduğu yerlerin başta tahta olmak üzere çeşitli malzemelerle örülerek kapatılması gerektiğini ifade etti.

“KAPALI TUTULMALI, DENETLENMELİ”

Asansör boşluklarının inşaatlardaki en tehlikeli yerler olduğunu söyleyen Çeker; “Bunları kapalı tutmak lazım. Burayı bir tahta vs. malzemelerle kapatmak gerekiyor. Binalarda en riskli yerler asansör boşluklarıdır. İnşaatlara sadece emlakçı değil; ev sahibi, işçi, evi görmek isteyen aileler de gidebilir. Bunların yanında çocuk da olabilir. Kapatılmazsa yeniden düşen olabilir. Bu tip yerlerin sürekli kapalı tutulması, denetiminin yapılması lazım” ifadelerini kullandı.

“VEFAT ETMESİNDEN DOLAYI ÇOK ÜZÜLDÜK”

Çeker, emlakçı Lütfi Yılmaz’ın hayatını kaybettiği olayı koruma tedbirlerinin olmaması halinde inşaata giren herkesin yaşayabileceğini vurgularken; “Orada bir koruma olsaydı zaten düşmezdi ve bugün aramızda olacaktı. Vefat etmesinden dolayı çok üzüldük. Asansörcü gelip asansör kapılarını takana kadar çapraz tahtalarla kapatılması lazım” dedi.

“BOŞLUKLAR KAPATILARAK TEDBİR ALINMALI”

Duvarları örülmemiş, camları kapatılmamış inşaatların ziyaret edilmesi halinde baret takılmasının önemine de dikkat çeken Çeker; “Baret takmadan girilmesi sakıncalıdır. Çünkü orada her türlü parça düşebilir. Kapatılsa bile bu tür dairelere girildiği zamanlarda inşaatın sorumlusu ile birlikte girilmesi en önemli noktadır. Çünkü inşaatın nasıl gezileceğini sorumlusu daha iyi bilir. Bütün her yer kapatılmıştır, camlar takılmıştır ama en son bırakılan yerler asansör boşluklarıdır. En tehlikeli nokta da buralarıdır. Bu boşluklar her zaman tehlike arz eder. Bu boşlukların kesinlikle kapatılarak tedbir alınması lazım” sözlerine yer verdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.