Hava Durumu

CUMHURİYET PARKI’NI ÇOCUKLAR AÇTI

Edirne’de Cumhuriyetin 100’üncü Yıl Etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Parkı açılışı gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2023 16:03
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2023 16:03
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
CUMHURİYET PARKI’NI ÇOCUKLAR AÇTI

Edirne’de Cumhuriyetin 100’üncü Yıl Etkinlikleri kapsamında Şükrüpaşa Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi’nde Cumhuriyet Parkı açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ediz Ün, CHP İl Başkanı Samet Kahraman, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı ve mahalleli katıldı. Program ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra kurdele kesimi minik çocuklar ile yapılarak parkın açılışı gerçekleşti.

“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARININ SAYESİNDE”

Cumhuriyetin 100’üncü yılının anlamına değinen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Bugün gururluyuz, heyecanlıyız ve onurluyuz. Çünkü cumhuriyetimiz 100 yaşında. Bundan tam 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ü arkadaşlarına; ‘efendiler, yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz’ dediği gün. Elbette yarın anlı, şanlı cumhuriyetimizin de 100’üncü yılını büyük bir onurla ve gururla kutlayacağız. Cumhuriyeti kutlamaktan kaçınanlar var. Cumhuriyetle Atatürk’ü birbirinden ayırıp, değerini anlamsızlaştırmaya çalışanlar var. Biliyoruz ki Atatürk olmadan cumhuriyet, cumhuriyet olmadan da Atatürk olmaz. Eğer bu topraklar bugün hepimizin özgürce nefes alabildiği topraklarsa, eğer bu topraklar uğruna gözünü kırpmadan canını veren şehitlerimizin bize vatan yaptığı topraklarsa, bu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının sayesinde. Bunu hiç unutmadık. Bunu unutturmaya çalışanlara inat unutmayacağız. Cumhuriyeti kutlamak istemeyenler var. Oysa her ülkenin tarihinde özellikle 100’üncü yıl gibi çok anlamlı ve değerli tarihler çok kıymetlidir. Bu o ülkenin vicdanlı, kanaat sahibi bütün vatandaşları tarafından da heyecan ve coşku ile kutlanır. Biz Cumhuriyetimizin her bir yılını ama özellikle bu yüz yılı onurla, gururla ve aşkla kutladık, kutlamaya da devam ediyoruz. Biliyoruz ki zaferleri ancak kazananlar kutlar o yüzden kutlamaya devam edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin çimentosu, harcıdır, mayasıdır ve her şeyidir. Bugün bu etrafımızda gördüğümüz varlığımızın en büyük kaynağı olan çocuklarımızın bağımsız ve özgür bir ülkede yaşamasının adıdır Mustafa Kemal Atatürk. Evlatlarımızın üzerinde giydiği kıyafetlerde ya şanlı bayrağımız var ya da Atatürk’ümüz var. Ama ben biliyorum ki asıl Atatürk onların kalbinde, yüreğinde, düşüncelerinde, ışığında ve yolunda yaşıyor. Bayramınız kutlu olsun çocuklar” dedi.

“ÇOCUKLAR İÇİN 147’İNCİ PARKI AÇTIK”

Parklarda oynayan çocukların dostluklarının cumhuriyet gibi sonsuz kalacağına değinen Gürkan “Çocuklarımız için yaptığımız parkların 147’incisini açıyoruz. Adını da Cumhuriyet Çocuk Parkı koyduk. Biliyoruz ki onlar bu parklarda oynarken sadece zaman geçirmeyecekler. Birbirleri ile kaynaşacaklar, birbirleri ile ilelebet payidar kalacak dostluklar ve arkadaşlıklar kuracaklar. Tıpkı onların dostlukları, arkadaşlıkları da cumhuriyet gibi sonsuza dek yaşayacak. Bayramımız kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

MERT ERİŞKİN  

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.