Hava Durumu

“DARBE ZİHNİYETİ BUGÜN DE İŞ BAŞINDA”

CHP’li eski Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu 12 Eylüldeki darbe zihniyetinin bugün de işbaşında olduğunu ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2023 11:38
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2023 11:38
https://batiekspres.com/
“DARBE ZİHNİYETİ BUGÜN DE İŞ BAŞINDA”

Cumhuriyet Halk Partisi'nin önceki dönem Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu , 12 Eylül 1980 tarihini "Ülkenin karanlığa gömüldüğü, demokrasinin, özgürlüğün yok edildiği o kara gün" olarak tanımladı. Gaytancıoğlu, bu darbenin etkilerinin hala devam ettiğini belirtti ve günümüzde de benzer bir muhafazakar tüccarlık zihniyetinin iş başında olduğunu söyledi.

www.batiekspres.com haber sitesine açıklamalarda bulunan Gaytancıoğlu sözlerinde şunlara yer verdi:

“12 Eylül 1980 tarihi Ülkenin karanlığa gömüldüğü, demokrasinin, özgürlüğün yok edildiği o karagün olarak tarihe yazıldı. Bu kara gün, Türkiye'nin demokratik değerlerinin ayaklar altına alındığı ve insan haklarının çiğnendiği bir dönemin başlangıcıdır.

Bugünkü faşizmin yani muhafazakar tüccarlığın tohumlarının atıldığı darbe zihniyeti o gün olduğu gibi bugün de iş başında. Bu zihniyet, demokrasiye ve insan haklarına karşı bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. 12 Eylül'ün izleri hala silinmedi ve bu, demokratik bir Türkiye için mücadelemizin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

12 Eylül, emeğe karşı sermayenin darbesidir. İşçi sınıfına ve emekçilere yönelik bir saldırıydı. Bu nedenle, 12 Eylül'ün acısı, sadece bireysel değil, aynı zamanda toplumsal bir acıdır. Geleceğimizin çalındığı bir dönemi temsil ediyor.

Yaşı büyütülerek asılanların sonsuza dek unutulmayacak hatırasıdır 12 Eylül. Bu insanlar, demokrasiyi savunurken hayatlarını kaybeden kahramanlardır. Onların hatırasını yaşatmak, demokrasi ve özgürlük mücadelemizi sürdürmek için bir sorumluluğumuzdur. Unutmayalım ki, demokrasiyi korumak için sürekli bir çaba gereklidir, ve bu çabamızı 12 Eylül'ün kurbanlarının anısına adayalım.”

ERGİN SÖZER

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.