Hava Durumu

“DEMİRHANLI SPORTİF FAALİYETE AÇILABİLİR”

THK Edirne Şube Başkanı Coşkun Molla, Demirhanlı Köyü’ne yapılması planlanan hava alanın sportif ve sivil amatör havacılıkta kullanılabileceğini söyledi Molla, “Şu anda mevcut haliyle bunu sportif ve sivil amatör havacılıkta kullanma imkânı var” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2023 13:49
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2023 14:36
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
“DEMİRHANLI SPORTİF FAALİYETE AÇILABİLİR”

Türk Hava Kurumu (THK) Edirne Şube Başkanı Coşkun Molla, Edirne’nin Süloğlu ilçesi Demirhanlı köyünde yapılması planlanan hava alanının sportif faaliyetlere açılması gerektiğini belirtti. Molla, Edirne Belediyesi’nin de desteği ile paramotor veya yelken kanatların Edirne semalarında uçabileceğini kaydetti.

“GÖREV ALMAYA HAZIRIZ”

Belediyenin etkinliklerinde görev almaya hazır olduklarını belirten Molla “Bizim Sportif Havacılık Kulübümüz var. Edirne’nin motorlu yelken kanat ve motorlu yamaç paraşütü dediğimiz türden uçuşların yapılabileceği bir düzeye ve seviyeye Edirne’nin geldiğini düşünüyoruz. Bu tür uçuşları Edirne semalarında paramotorla olsun veya yelken kanatla olsun eğitilmiş arkadaşlarımız var, onları semalarda görmek istiyoruz. Yalnız malzemeler oldukça pahalı. Ve THK Genel Merkezi bu tür malzemeleri bizlere sağlamıyor. Onlar zaten özel bilgileri ve ekonomik durumlarına göre alınan şeyler. Ama biz eğitilmiş kadrolarımız olduğu için bunların belediyemiz tarafından değerlendirilerek etkinliklerde kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Başkanımızla görüştük. Böyle bir teknik donanımı temin edilebilirse her zaman belediyenin etkinliklerinde görev almayı hazır olduğumuzu söyledik” diye konuştu.

“EDİRNE YENİ DURAK OLACAK”

Demirhanlı köyünde yapılması planlanan havaalanının sportif faaliyetlerle Edirne’ye büyük bir kazanım getireceğine değinen Molla “Demirhanlı’da daha önce başlatılan büyük bir havaalanı var. Orası yarım kaldı. Zemin mevcutken daha sonra devletin politikası gereği orada yolcu havaalanı yapımından vazgeçildi. Ama şu anda mevcut haliyle bunu sportif ve sivil amatör havacılıkta kullanma imkânı var. Büyük masraflar yapılmasına da gerek yok. Bu nedenle valimize daha önce dosyalar, projeler sunuldu. Valiliğimiz tarafından da orta dönem yatırım projeleri kapsamına alındı. İnşallah ileriki yıllarda belki bu valimizin sayesinde oraya bu pist hazırlanmış olur. Ve burada Cessna tipi tek motorlu pervaneli uçakların gelebileceği, kalkabileceği, hizmetler verilebilir. Türkiye’nin değişik yerlerinden turizm amaçlı bir sürü insan Edirne’ye gelecekler. Uçmak ayrı bir zevk. İstanbul’da Hezarfen’den olsun diğer hava alanlarında bu tür uçakları olan kişiler, insanlar bir destinasyon bulmuş olacaklar. Edirne gibi tarihi bir başkente gelmiş olacaklar. Edirne için çok büyük bir turizm anlamında kapı açılmış olur. Diğer yandan da THK olarak bize de büyük bir imkân sağlamış olacak. Yapılacak olan pistte, İnönü’de, Ankara’da veya başka yerde yapılan bir takım THK etkinliklerini Edirne’de yapmaya başlayacağız. Bu da büyük bir kazanım, proje, yatırım ve geri dönüşünün çok büyük olacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.