Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

DEPREMZEDENİN KAHVE TERCİHİ; KOYU

Edirne’de son gelen zamlara rağmen tüketici kahve keyfinden vazgeçmiyor. Edirne’de satılan kahve türlerine, depremzedelerin tercihi olan “koyu kahve” eklendi.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2023 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2023 19:00
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
DEPREMZEDENİN KAHVE TERCİHİ; KOYU

Aynı zamanda bir sosyalleşme aracı haline gelen kahve, son 2 yılda ciddi bir oranda fiyat artışı yaşıyor.

“Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var” dedikleri bu olsa gerek çünkü artan fiyatlar kahveyi daha değerli kılmaya başladı.

 “ZAM TİRYAKİYİ ETKİLEMEDİ”

Edirne’de Saraçlar Caddesi’nde kahve dükkanı işleten İlknur Benakman gelen son zamların kahve severleri etkilemediğine değinerek “Kahvenin belli bir kitlesi var, zam onları etkilenmiyor. 500 lira da desen o kahveyi içecek. Mesela sigara tiryakilerini düşünün. 50 lira desen 50lira, 60 lira dersen 60 lira, onu alacak çünkü onun tiryakisi. Kahve de sigara gibi, öyle görüyor herkes. O yüzden kahvede zam olması ya da işte 300 lira olması, 400 lira olması etkilemiyor. Baştan tabi bir tepki oluyor ama sonrasında çok da şaşırmıyor insanlar. Çünkü bu keyfe giriyor. İşte çay gibi düşünün kahvaltıyı çaysız yapabiliyor muyuz? Çay şu an 100 lira da 200 lira da deseniz o çayı alacağız, içeceğiz kahvaltımızı yapacağız. Kahve de bazı şeyler gibi artık elzem ihtiyaç haline geldi” dedi.

“TAZE ÇEKİYORUZ”

Kahveleri göz önünde ve taze çekmelerinin satış konusunda talep yoğunluğuna sebep olduğunu belirten Benakman şöyle devam etti: “Kahveleri taze çekiyoruz. Hazır gelen bir ürünümüz yok. İnsanlar bu yüzden çok talep ediyor. Bu fiyatlar bizim kendi müşterilerimizi etkilemedi. Satışlarımız gayet iyi yılların esnafı olduğumuz için vatandaşlar tabi güvenip tercih ediyorlar. Yaklaşık 10 aydır bizim fiyatlarımız 200 liraydı. Neredeyse hiç zam gelmedi. Daha sonra 230 ve en son olarak 300 lira olarak sabitlendi. Bu zam asgari ücret zammı ve motorine gelen zamla birlikte kahve fiyatlarına da zam geldi. Kahve bildiğiniz üzere bize yani İstanbul’a gemiyle geliyor. Sonra biz temin ediyoruz. Bu süre zarfında 300 lira oldu ama şu an fiyatlar sabitlendi. Dediğim gibi ekstra bir şey olmadığı sürece biz kahvemizi 300 liraya satıyoruz.”

DEPREMZEDEYE KOYU KAHVE

Benakman deprem bölgesinden gelen vatandaşların koyu kahve talepleri üstüne koyu kahveyi getirdiklerini söyleyerek “Şubatta yaşanılan depremden sonra buraya çok sayıda insan geldi. Deprem bölgesinden gelen vatandaşların kahve kültürleri koyu kahve olduğu için genelde herkes satmıyor. Biraz acı bir kahve, onlar daha çok seviyor. Deprem bölgesinden gelen vatandaşlarımızın bu kahvenin her yerde satılmadığını bildiği için bizleri tercih ediyorlar” diye konuştu.

HİLAL PEKER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.