Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

DOKU Derneği Uluslararası Dağ Gününü kutladı

Kırklareli’nde faaliyet gösteren DOKU Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göksal Çidem, 11 Aralık Uluslararası Dağ Günü ile ilgili yayınladığı mesajda “Herkesin yaşamının teminatı olan dağların çığlığının bir güne sığmayacağı ortada” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2023 21:07
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2023 21:15
Kaynak: Haber Merkezi
DOKU Derneği Uluslararası Dağ Gününü kutladı

11 Aralık Uluslararası Dağ Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan DOKU Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göksal Çidem, Trakya’nın akciğeri, su kaynağı Istrancaların sesi, soluğu olmaya devam edeceklerini söyledi.

Çidem “Bugün 11 Aralık Uluslararası Dağ Günü. Türkiye’nin akılları zorlayan gündeminin arasında kaynayıp giden günlerden biri. Ancak bu boğucu gündemin arasından gerçeklere bakıldığında, hepimizin geleceğinin teminatı olan dağların çığlığının bir güne sığmayacağı ortada. Bu yüzden ülkenin dört bir yanında dağlarını korumaya çalışan insanlar var. Sayıları az da olsa Istrancalardan, Kaçkarlara, Toroslara, Kaz dağlarına kadar, yaşamlarıyla bu toprakların umudu olan yürekler yaşamı korumak için atmaya devam ediyor. Bizler de Trakya’nın akciğerleri, su kaynağı Istrancaların sesi soluğu olmaya çabalıyoruz” dedi.

“DAĞLARIMIZIN HALİ İÇLER ACISI”

Çidem şöyle devam etti: “Dünya nüfusunun yüzde 12’si dağlarda yaşıyor. Yaban hayatının ise tamamına yakını dağlarda ve eteklerinde yaşam buluyor. Dünyadaki içilebilir su kaynaklarının yarısından fazlası ve temiz hava dağlardadır. Dağlar, sürdürülebilir bir çevrenin temelidir. Burada varlığını sürdürmeye çalışan yabanıl hayat ve burada yaşayan insanların yaşamlarını sürdürmesi gelecek için çok önemli. BM tarafından 2002 yılından beri her yıl 11 Aralık’ta kutlanan dağ gününde, dağlarda yaşayan ve geçimini dağlardan sağlayan insan topluluklarının sorunlarına dikkat çekiliyor. Ergenenin Istrancalardan doğduğu gibi dünyadaki bütün nehirler de dağlardan doğar. Dağdan doğan Ergene sanayi ile buluşunca öldü. İçindeki ve çevresindeki canlıları da  öldürdü. Günümüzde dağlarımızın hali içler acısı. Istrancaların bugünkü hali, enerji ve madencilik projeleri nedeniyle paramparça. Öncelikle bizler yenilenebilir enerjiye karşı olmadığımızı belirtmek isterim. Ancak ormanın ortasına, Doğal ve kültürel varlıklarımızın üzerine, ortasına ve tepesine dikilen RES ve maden projelerine karşıyız. Bölgede yaşayan insanlarımızla birlikte, bilim ve hukukun destek ve katkılarıyla karşı olmaya devam edeceğiz.”

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.