Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dünyaya ilkleri hediye eden Türk kadınlarını anlattı

Araştırmacı ve felsefeci İlknur Güntürkün Kalıpçı, hayat hikâyeleri ile tüm zamanlara öncülük eden ‘Zamansız Kadınlar’ konulu konferans Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2024 16:35
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2024 16:37
Kaynak: HİLAL PEKER
Dünyaya ilkleri hediye eden Türk kadınlarını anlattı

Araştırmacı ve felsefeci İlknur Güntürkün Kalıpçı yönetiminde 118-E Lions Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Buket Aksu ve Edirne Kırkpınar Lions Kulubü Başkanı Yahya Bulut işbirliği ile Edirne’de düzenlenen ‘Zamansız Kadınlar’ konulu konferans, Atatürk Kültür Merkezi’nde izleyici ile buluştu.

Cumhuriyetin 2’nci yüzyılında Atatürk’ü anmaya, anlatmaya devam ettiklerini söyleyen Kalıpçı, ‘Zamansız Kadınlar’ adlı eserinde Türkiye’nin her konuda ilk kadınını yazdığını belirtti. 19 adet eseri olduğunu söyleyen Kalıpçı, eserlerinde hiç bilinmeyen belgeleri çıkarıp kaleme aldığını ifade etti.

“DÜNYAYA İLKLERİ HEDİYE EDEN KADINLAR”

1919-1938 yılları arası dünyaya ilklerini hediye eden zamansız Türk kadınlarını anlatan Kalıpçı; “Ben arşivciyim. Arşivde Atatürk ve o gün ki kahramanlarla ilgili yeni bulduğum hiç bilinmeyen, aktarılmayanları aktarıyorum. Bu kadınlarımızı ben hiç tanımadığımı fark ettim. Çünkü bunlar 1919-1938 arası dünyaya ilkleri hediye eden kadınlar. Dünyada ilkleri hediye eden o dönem bütün dünya kadınlarını inceledim. En fazla 6 kişi var. Bizde 51 kişi var. Yani rekorun rekoru. Ben bu kadınlarımızı tanımıyordum ve ‘Ben sizi nasıl tanımam’ diye ağladım. Konferans olarak insanlara onları anlatabilirim diye düşündüm. Ama bu kadınlar anlatmak fiilini değil; duymak-hissetmek fiilini gerektiriyor. O yüzden böyle konferans ve oyunu birleştirerek gösterim haline getirdik” dedi.

“O DÖNEMDEKİ KADINLARIMIZI HATIRLATIP CANLANDIRIYORUZ”

Kalıpçı, o dönemdeki kadınları canlandırdıklarını belirterek; “Sahneyi unutulmuş kadın bestecilerimizle açıyoruz. Onlara da bir selam yolluyoruz. Kadınlarımızın fotoğraflarındaki kıyafetlerinin aynısını diktirdiler, ayakkabıları dahil. Ekibimiz sadece kadınlardan oluşuyor. Makyajları ve saçları ile o dönemdeki kadınlarımızı hatırlatıp canlandırıyoruz. Müthiş bir ekip var” dedi.

“İSVEÇ’TE, AMERİKA’DA BİZİM KADINLARIMIZI ANLATTIM”

Yurt dışı ve yurt içinden davet aldıklarını söyleyen Kalıpçı; “Çoğu yerden davet alıyorum. Burası 49’uncu durağımız. İsveç’te, Amerika’da konferans verdik. Orada bizim kadınlarımızı anlattım. Ama ben daha çok yurt içini istiyorum çünkü tanımıyoruz ve şu günlere çok mesajları var.  19 adet kitabım mevcut. Zamansız Kadınlar, 4 yıl önce çıktı” diye konuştu.

HİLAL PEKER

Kaynak: HİLAL PEKER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.