Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Edirne’de milli takım seçmelerinin açılış töreni düzenlendi

Uluslararası 5. Edirne Kupası ve Türkiye Yıldız-Genç ve Açık Yaş Uzun Kulvar Milli Takım Seçmeleri'nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2024 18:29
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2024 21:10
Kaynak: HİLAL PEKER
Edirne’de milli takım seçmelerinin açılış töreni düzenlendi

Uluslararası 5. Edirne Kupası ve Türkiye Yıldız-Genç ve Açık Yaş Uzun Kulvar Milli Takım Seçmeleri'nin açılış töreni Edirne Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirildi. Tören, hakem geçişi, belediye bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Sporcuların milli takıma seçilmesi için burada fırsat bulabildiğini söyleyen Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanvekili Güven Duvan; “Bu yıl Edirne CAP’ın 5’incisini yapıyoruz. Hem Türkiye'den, hem de yurt dışından güzel bir talep var. Türkiye'nin yanı sıra Yunanistan, Moldova, Azerbaycan, Lübnan ve Portekiz'den de sporcular burada. Bu yarışma, Edirne'miz için güzel bir tanıtım oluyor. 2024 Paris Olimpiyatları için sporcularımız kota hakkı elde etmek için yüzüyorlar. Aynı zamanda yıldızlar, gençler ve büyükler kategorisinde milli takıma seçmek için de burada fırsat arıyorlar. Sporcular, velisi, antrenörü, hakemleri ve yöneticileriyle birlikte yaklaşık 600 kişiyi bu hafta boyunca Edirne’mizde ağırlıyor olacağız” dedi.

“KARŞILAŞMALAR HAVUZUN MÜSAİTLİĞİ NEDENİYLE ÇOK KEYİFLİ GEÇİYOR”

Edirne’de bulunan Olimpik Yüzme Havuzu’nun müsait oluşundan karşılaşmaların keyifli geçtiğini belirten Türkiye Yüzme Federasyonu Organizasyon Sorumlusu Atilla Oflu; “Türkiye Yüzme Federasyonu olarak 5’incisini düzenliyoruz. Karşılaşmalar her zaman olduğu gibi gayet güzel. Burada yaptığımız organizasyonlar ve karşılaşmalar hem şehrimizin havasıyla, hem de havuzun müsaitliği nedeniyle çok keyifli geçiyor. Her şehrimiz bizim göz bebeğimizdir ama Edirne’nin ayrı bir yeri var. Özellikle Avrupa’yla bağlantısı nedeniyle ve buradaki nüfusun bu işe yatkınlığı ile daha iyi yerlere geleceğine inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“HER ZAMAN YURT DIŞINDAKİ SPORCULARLA YARIŞMAK NASİP OLMUYOR”

Daha önce bu tarz şampiyonaların Türkiye’de yapılmadığını ve yurt dışından sporcularla yarışmanın önemini vurgulayan Yüzücü Burcu Dolunay Sönmez; “Türk yüzme tarihinin olimpiyat A barajını geçen ilk sporcusuyum 10’yıl önce yüzmeyi bıraktım. Bunun yanı sıra Avrupa 4’üncülüğüm var. ve hala kırılamayan uzun kulvarda 50 serbest, kısa kulvarda da 50 ve 100 metre  serbest rekorlarının sahibiyim. Özellikle birazcık heyecanlıyım. Çünkü bunun birkaç sebebi var. Çok fazla yüzme yarışına gitmedim. Hatta 1-2 tane yere gitmişimdir. Fakat çok sevgili Başkan Vekilimiz Güven Doğan beni buraya federasyon adına davet edince önce bunun bir mutluluğunu yaşadım. Şimdi buraya geldiğimde henüz yeni başladı. Çok anlamadım ama o atmosfere solumak tekrar aynı koku, sporcuların işte heyecanı, yarış bekleyenleri görünce insan ister istemez o döneme anında dönebiliyormuş. 10 yıl sonra bunu söyleyebilirim. Gençlere tavsiyem öncelikle ne istediklerini çok iyi bilmeleri ve bu istedikleri yolda karşılarına çıkacak olan engelleri bir avantaja çevirip asla vazgeçmemeleri. Benim zamanımda bu tarz şampiyonalar Türkiye'de yapılmıyordu. Ben bu havuzu ilk kez gördüm. Gerçekten çok güzel, çok elverişli ve yüzücülerdeki o yüzme isteğini uyandıracak bir atmosfer var. Bunun yanında bir de burada başka ülkeden sporcular da geldiği için bence bizim sporcularımız kendilerini çok farklı hissediyordur. Çünkü her zaman yurt dışındaki sporcularla yarışmak nasip olmuyor” diye konuştu.

Karşılaşmaların 24.03.2024 tarihinde sona erecek.

HİLAL PEKER

Kaynak: HİLAL PEKER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.