Hava Durumu

Edirne Düşünce Günleri’nden anlamlı başlangıç: BARTUNÇ’A ATFEDİLDİ

-Edirne’de 5 gün sürecek Edirne Düşünce Günleri’nin açılış töreninde, etkinliğin ilk günü, geçtiğimiz Temmuz ayında 18 yaşındayken hayatını kaybeden Bartunç Hanımeli’ne atfedildi.

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2023 18:25
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2023 18:25
https://batiekspres.com/
Edirne Düşünce Günleri’nden anlamlı başlangıç: BARTUNÇ’A ATFEDİLDİ

Edirne Kent Konseyi Düşünce Çalışma Grubu’nun yürüttüğü ve Edirne Belediyesi’nin destekleriyle hayata geçirilen Edirne Düşünce Günleri bugün başladı. Edirne Kent Müzesi’nde düzenlenen açılış törenine; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İşcan, Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak, Edirne Düşünce Günleri Koordinatörü Recep Altınordu ve vatandaşlar katıldı.

17 atölye, 1 sergi, 1 tiyatro ve 1 müzik dinletisi ile 5 gün sürecek Edirne Düşünce Günleri , bu yıl ilk defa ‘Sınırda Yaşamak’ temasıyla gerçekleştiriliyor. Edirne Düşünce Günleri ’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Koordinatör Recep Altınordu, sınırların insan hayatının her yönünü etkileyen kavramlar olduğunu belirterek; “Yaşadığımız kent Edirne de bir sınır kent olmasıyla daha da önem kazanıyor. Sınırlar, coğrafi, kültürel ve düşünsel birçok boyutta karşımıza çıkar. Farklılıkları tanımamızı, anlamamızı ve kucaklamamızı gerektirir. 5 gün sürecek bu etkinlik, farklı disiplinlerden gelen uzmanların, sınırların bizim düşünce dünyamızı nasıl etkilediğini ve bu sınırlarla nasıl başa çıkabileceğimizi tartışabileceğimiz bir platform olacak. 5 günlük programın sonunda, süreci tüm detaylarıyla ele alan bir rapor kitapçılığı yayımlanacak. Ekip arkadaşımız, kısa süre önce aramızdan ayrılan sevgili oğlumuz Bartunç Hanımeli’yi anıyor ve Edirne Düşünce Günleri ’nin birinci gününü ona atfediyoruz. Hep bizimlesin Bartunç ” ifadelerini kullandı.

“GENÇLERİN AĞIRLIKLI OLMASI BİZİ HEYECANLANDIRDI”

Altınordu’nun konuşmasının ardından törende bir konuşma da Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak yaptı. Çolak, Kent Konseyi’nin Edirne ’de böyle bir projeyi ilk defa yürüttüğünü belirterek; “Özellikle gençlerin ağırlıklı olması bizi daha da heyecanlandırdı. Edirne Kent Konseyi olarak üstlendiğimiz görevlerden birisi de kentimizdeki kültürel değerlere, tarihi misyonuna sahip çıkmak ve onu gelecek nesillere aktarabilmek, farkındalık etkinlikleri düzenleyebilmektir. Onun için bu etkinlik bizim için çok önemli. Bu tür etkinliklerin sürdürülebilir olmasının önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“YENİ DÜŞÜNCELERE İHTİYACIMIZ VAR”

Çolak’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan, Edirne Düşünce Günleri ’nin değerli bir çalışma olduğunu söyleyerek; “Günümüzde en çok ihtiyaç hissettiğimiz, bize en gerekli olan yeni düşünceler, fikirler, ütopyalar, hayallerdir. Bunlara kent yaşamında ihtiyacımız var. Düşüncenin özgür olabilmesinin önüne bir set koyabilmek mümkün değil. Önemli olan, düşüncenin ifade edilebilme özgürlüğünü sağlamaktır. 5 gün çalışmada bunu göreceğimize inanıyorum” sözlerine yer verdi.

“EDİRNE SINIRLARDAN DOLAYI DOĞUYA GELİŞİYOR”

Edirne’nin sınır kenti olduğunu vurgulayan Gürkan; “Bir tarafımız güney çevre yolu ile sınırlanmış durumda, bir tarafımız Meriç Nehri, diğer tarafımız olan batı sınırımız 2 ülke ile çiziliyor. Dünyada şehirlerin fiziksel gelişimine baktığımızda şehirler hep batıya doğrudur. Ama Edirne , doğuya doğru gelişen bir şehirdir. Çünkü sınırlar bizi buna mecbur bırakıyor. Burada akademiya çok önemli. Akademiyanın bize kent kültürü ve yaşamı konusunda yeni ufuklar açması lazım ki biz de yeni ufukları kentlilerle beraber harmanlayarak, kentimize dair yeni sentezler oluşturalım ve o yoldan gidebilelim” diye konuştu. Konuşmaların ardından tören sona erdi.

İLK GÜN TİYATRO OYUNU İLE SONA ERECEK

Edirne Düşünce Günleri ’nin açılış töreninin ardından Dr. Öğretim Üyesi Yavuz Güner Hadrianopolis’ten Edrene’ye Dönüşümün Nicel ve Nitel Sınırları adlı konusuyla sunum yaptı. Sunumun ardından etkinlik TAKSAV binası ve bahçesinde saat 19.00’da Prof. Dr. Can Karaböcek’in Mitolojinin Siyaset Felsefesine Etkisi konulu sunumu ile devam edecek. Edirne Düşünce Günleri ’nin ilk günü saat 20.15’te Tuna Art & Academy tarafından sahnelenecek Orestes Efsanesi tiyatro oyunu ile sona erecek.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.