Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Edirne’nin ‘Kara Gün’ü unutulmadı

Edirne’de 26 Mart Balkan Şehitleri Anma Günü’nde 1. Murat Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sunulan dramatizasyonda Edirne’de ‘Kara Gün’ olarak anılan 26 Mart 1913 tarihinde yaşananlar canlandırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 26.03.2024 12:56
Haber Güncellenme Tarihi: 26.03.2024 13:02
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Edirne’nin ‘Kara Gün’ü unutulmadı

Edirne’de 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü kapsamında törenler düzenlenmeye devam ediyor. Şükrüpaşa Anıtı’nda düzenlenen törenin ardından törenler, Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonu’nda devam etti.

Törene; Edirne Valisi Yunus Sezer, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ediz Ün, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Belediye Başkanı Recep Gürkan, kamu kurumu müdürleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“26 MART BİR KATLİAMDIR”

Edirne 1. Murat Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen tören, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı 1. Murat Anadolu Lisesi Müdürü Yakup Öz yaptı. Öz, konuşmasında Balkan Savaşları’nın, tarihin en ibret alınması gereken hadiselerinden olduğunu söyleyerek; “1361 yılında Türk yurdu olan Edirne, 1912’de Balkan devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu’na karşı giriştiği Balkan Savaşı’nda, Şükrü Paşa’nın komutasında 155 gün destek almadan, kahramanca savunulmasına karşı 26 Mart 1913’te teslim olmak zorunda kalmıştır. Böylece Edirne için kara günler başlamış, işgal ile birlikte Sarayiçi mevkiinde esir tutulan binlerce vatan evladı günlerce hayatta kalma mücadelesi vermiş, ancak açlık ve salgın hastalık nedeniyle şehit düşmüştür. Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış sultanlar şehri Edirne, 50 günlük bir müdafaa planına göre tedarik edilmiş erzak ve cephaneye rağmen 155 gün boyunca düşmana direnmiştir. Direnme sırasında süpürge tohumundan ekmek yaparak ordumuza her türlü desteği veren Edirne halkının bu başarıdaki rolü elbette takdire şayandır. Ordumuz kuşatmada yalnızca düşmanla mücadele etmemiş, aynı zamanda baş gösteren hastalıklar ve açlıkla da çok büyük bir felaket yaşamıştır. Sarayiçi’nde esir tutulan halkımız, ağaç kabukları yemek zorunda kalmıştır. 26 Mart ne makbere, ne akla, ne de tarihe bırakılmayan bir katliamdır. 26 Mart, tarihçilerin yazarken utandığı, ressamların çizerken ürperdiği, ihtiyarların anlatırken yumruğunu sıktığı, gençlerin dinlerken kükrediği büyük bir facianın enkazıdır. 26 Mart’ta Edirne bir harp meydanı değil, silahsız ve masum insanların doğrandığı bir yerdir. Edirne’de savunulan sadece geçmiş değil, gelecekti. Eğer Edirne’de bu savunmayı Şükrü Paşa, o aziz şehitlerimizle birlikte yapmamış olsaydı belki biz bugün, bu topraklarda tutunamaz olacaktık. Onun için aziz şehitlerimize ne kadar minnet duysak azdır. Onlar, her türlü baskıya, ıstıraba, çileye boyun eğmeyerek, direnerek var olma mücadelesi verdi. Edirne, yaşadığı işgallerin derin izlerini silse de vefa duygusunu hiçbir zaman yitirmeyecektir. Türk’ün gönlünde bir nehir varsa Tuna’dır, bir dağ varsa Balkan’dır. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere sadece bir şehri değil; bir milletin izzetini ve insanlığın onurunu savunarak canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Ne mutlu Türk’üm diyene” dedi.

KARA GÜNLERİ ANLATAN DRAMATİZASYON

Öz’ün konuşmasının ardından 1. Murat Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Edirne Müdafii Mehmet Şükrü Paşa adlı dramatizasyonun gösterimi gerçekleştirildi. Video gösterimleri ve müzikle desteklenen dramatizasyonda öğrenciler, Edirne’de Balkan Savaşı ve 26 Mart 1913 tarihinde yaşananları yeniden canlandırdılar. Şükrü Paşa ve askerlerinin Edirne savunmasının yanı sıra Edirne halkının özellikle Sarayiçi mevkiinde yaşadığı kara günlerin anlatıldığı dramatizasyonda duygusal anlar yaşandı. Tören, dramatizasyonun ardından sona erdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.