Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Egemen Ilgın Yeni Süt Fiyatlarına ilişkin Değerlendirmede Bulundu

Edirne Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Egemen Ilgın Ulusal Süt Konseyinin belirlediği yeni süt fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2018 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2018 13:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
Egemen Ilgın Yeni Süt Fiyatlarına ilişkin Değerlendirmede Bulundu

Sertkan YILMAZ

    Edirne Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Ilgın gazetemize yaptığı açıklamada, “Ulusal Süt Konseyi 27 Temmuz 2018 Cuma günü sektör paydaşları ile bir araya gelerek çiğ süt tavsiye fiyatı toplantısı yapmıştır. Buna göre, Soğutulmuş çiğ süt üretici tavsiye fiyatı %3,6 yağlı ve %3,2 proteinli çiğ süt  için 1,70 TL/Litre olarak belirlenmiştir.
    Bu fiyat ile üretici süt fiyatına gelen zam %11,1 oranındadır. Yem fiyatlarının yıl başından bu yana %40'lara varan artışı karşısında çiğ sütte %11,1'lik artış yeterli değildir.    
    Beklenen fiyat %33'lük bir artış ile 2 TL idi. Ayrıca bilinmelidir ki açıklanan bu fiyat tavsiye fiyatıdır. Daha önce maalesef Ulusal Süt Konseyi'nin açıkladığı fiyatın altında süt satan üreticilerimiz olmuştur. Ulusal Süt Konseyi tavsiye fiyatı yerine alım garantisi vererek üreticiyi rahatlatmalıdır.
    Yem fiyatlarındaki artış (Ocak ayından bu yana %40) böyle giderse, çiğ süte gelen %11,1 lik zam anaç hayvanlarınkine kesime gitmesini engelleyemeyecektir. Bu da uzun vadede hem et hem de süt krizine neden olacaktır. ithalat artacaktır. Bu nedenle yem fiyatları ile ilgili de Ulusal Süt Konseyi çalışma yapmalı, fiyatlar denetlenmeli, üreticiye mutlaka yem desteği verilmelidir.
    Ülkemizde bütün yem çeşitleri ithal edilmektedir. Bu nedenle yerli yem üretimi mutlaka yapılmalı ve desteklenmelidir. Üreticinin zarar etmemesi için bir litre süte karşılık 1,5 kg yem alabilmeli. Bu süt ve yem paritesidir ve dünyanın her yerinde bu parite böyledir.
    Bu saydığım hususların yetkili kişilerce dikkate alınması dile-ğiyle yeni fiyatın tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.