Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“EK DERS ÜCRETİ 100 TL OLMALI”

Edirne’de ek ders ücretlerine gelen zamları Eğitim- İş Şube başkanı Murat Akçay ve Türk Eğitim-Sen İl başkanı Mustafa Alçay değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2023 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 16.08.2023 15:13
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
“EK DERS ÜCRETİ 100 TL OLMALI”

Edirne’de ek ders ücretlerine gelen zamları değerlendiren Eğitim- İş Şube Başkanı Murat Akçay ve Türk Eğitim-Sen İl Başkanı Mustafa Kaplan “Ek ders ücretinin 100 lira olması gerekiyor” dediler.

“KARŞILIĞI BU OLMAMALI”

Öğretmenlik mesleğinin karşılığının bu olmadığına değinen Eğitim- İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay “Piyasa koşullarını ele alacak olursak birkaç ay içerisinde her şeye zam geldi. Ek dersler bir önceki zamanda 50 lira civarındaydı. Biz en az 100 lira olmasını istiyoruz. En makul, en kabul edilebilir ücret o. Ama maalesef 60 lira olarak açıklandı. Bizim için kabul edilebilir değil. Doğru bir rakamda değil. Öğretmenlik mesleğinin bir saatlik derse yetişmenin ve o derste bulunmanın karşılığı bu olmamalı. Ücretli öğretmenlerimiz var bu fiyatlar ücretli öğretmenlik yapan öğretmenleri de etkileyecek. Başka bir iş yapsa daha çok maaş alacak ama herkes kendi mesleğini yapmak ister. Öğretmenler ful derse bile girseler asgari ücretin altında çalışacaklar. En çok ücretli öğretmenleri etkileyecek” dedi.

“HER ÖĞRETMEK EK DERS ÜCRETİ ALAMIYOR”

Öğretmenlerin mağdur olduğuna değinen Türk Eğitim-Sen İl Başkanı Mustafa Kaplan “Türkiye’nin ekonomik gerçeklikleri ortada bu şartlarda öğretmenler mağdur. Bütün iş kollarında döner sermayeler eşit oranda dağıtılırken öğretmenlikte böyle bir şey yok. Bir tek sınıf öğretmenleri ve anasınıfı öğretmenleri tam alıyor bir de idareciler. Diğer insanlar zaten 15 saat maaş karşılığını ancak dolduruyorlar. 3-4 saat ek ders ücreti alıyorlar onda da komik rakamlar. Ülke gerçeklikleri ortada. Biz ek ders ücretinin 100 lira olmasını istiyoruz. İnsanlar bütün öğretmenlerin ek ders ücreti aldığını sanıyor. böyle bir algı var maalesef bütün öğretmenler alamıyor. DYK kursları var hafta sonları olunca yüzde 25 artış oluyor ama her derse yok maalesef. Sadece beşeri derslere var. Biz sporcu ve güzel sanatlar öğrencisi yetiştiremeyecek miyiz? onlara neden yok?” ifadelerini kullandı.

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.