Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

El ürünü limonatayı sokakta satıyor

Edirne’de kaybolan “seyyar bozacı” mesleğini gün yüzüne çıkaran Çağdaş Olçar, şimdi de kendi eliyle yapmış olduğu limonatayı sokakta bağırarak satıyor. Olçar, “Limonatamı anne limonatasına benzetiyorlar” ifadelerine yer verdi.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 11:45
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 11:47
Kaynak: MERT ERİŞKİN
El ürünü limonatayı sokakta satıyor

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fen- Edebiyat bölümü mezunu olan Çağdaş Olçar, formasyon aldıktan sonra atanamayarak çeşitli işlerde çalıştığını söyledi. Olçar, seyyar bir şekilde çalışmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, herkesle muhabbetinin iyi olduğunu ve bu yüzden çok mutlu olduğunu söyledi. Olçar, kış aylarında boza ve salep sattığını, yaz aylarında ise limonata ve şerbet satarak seyyar limonata ve şerbet kültürünü yaşatmak istediğine değindi.

“ANNEMİZİN LİMONATASINA BENZETİYORLAR”

Olçar, “Ben daha önceden boza ve salep satıyordum fakat bu sezonluk bir iş. Kış sezonu, Mart'a kadar devam ediyor.  Bundan sonra yaz sezonu başlıyor. Bu sezonda limonata ve şerbet sezonu diye geçiyor. Bozaya devam edemeyeceğim için limonataya bulunuyorum. Şimdi havalar biraz soğuk. İleriki günlerde daha iyi olacağını düşünüyorum. Kendim limonata yapıyorum. Yaptığım limonata parçacıklı, acısız, gayet şekeri ve orantılı gayet güzel. Herkes limonatamı çok beğeniyor. Çoğu kişi limonatamı anne limonatasına benzetiyor” diye konuştu.

“HİBİSKUS ŞERBETİ DÜŞÜNÜYORUM”

Limonata dışında hibiskus şerbeti de satmak istediğine değinen Olçar, “Bir de şerbet düşünüyorum. Şerbet inşallah hibiskus şerbeti olacak. Onun da şifası çok yüksek. Yaz döneminde hararet alıyor, serinletiyor. Birçok faydası var. Saymakla bitmez. Önümüzdeki süreçte yaz boyunca Boza ve salep sezonu açılana kadar böyle devam edeceğiz inşallah. Ben yaklaşık 2-3 ay önce seyyar satıcılığa başladım. Olur mu olmaz mı dedim. Şimdi bu şekilde sokaklarda gezip insanlarla sohbet etmek, özellikle boza döneminde, kış aylarında o kültürü yaşatmak, şimdi aynı şekilde limonata ve şerbet kültürünü yaşatmak oldukça güzel. Hem kültürümüzü yaşatıyoruz hem de kendi geçimimizi sağlıyoruz. Herkesle de çok güzel muhabbetim var. İnsanlarla iletişimim çok iyi. Bu yüzden de çok mutluyum. Herkes de çok memnun” sözlerine yer verdi.

“BAĞIRARAK SATAN AZ BULUNUYOR”

Sokakta bağırarak limonata satanların az bulunduğuna değinen Olçar, “Limonata yaygın bir içecek türü. Genelde herkes yapıyor. Fakat sokakta elinde bu şekilde termoslarla bağırarak satan az bulunduğu için nereye gitsem ya ben bozacıyım diyorum şimdi. O bağıran sen miydin? Üniversiteli bozacı sen misin? diye soruyorlar. İnsanlar beni tanıdıkları için limonatayı da beğenerek alıyorlar, içiyorlar. İnşallah bu şekilde devam edecek” şeklinde konuştu

MERT ERİŞKİN

Kaynak: MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.