Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Esnek çalışma saatleri geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, esnek çalışma için düzenleme yapılacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2024 13:20
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2024 13:20
Kaynak: Haber Merkezi
Esnek çalışma saatleri geliyor

Dünyada pek çok ülkede uygulanmaya başlanan haftada 4 gün çalışma modeli Türkiye'nin de gündemine gelmişti. Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı açıklamada, haftada 4 gün çalışma modelinin Türkiye'de uygulanmayacağını belirtti. Ancak, esnek çalışma saatleri konusunda bir düzenlemenin yapılacağını söyledi. Bu düzenlemeyle birlikte, çalışanlar mesai saatlerini daha esnek bir şekilde belirleyebilecekler.

Bu düzenlemeyle birlikte, çalışanların iş ve özel hayat dengesini daha iyi sağlamaları ve iş verimliliğinin artması hedefleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan mesai saatlerinin kısalacağı yönündeki iddialara ilişkin yaptığı açıklamasında şunları dile getirmişti: "Tabii ki çalışma hayatı dinamik bir yapıya sahip ve her zaman üzerine konuşulacak, 'daha iyi nasıl yaparız?' diye tartışılacak bir alandır. Bilmenizi isterim ki biz istişare kültürüne önem veren bir hükümet ve bakanlığız. Geçtiğimiz ay Sayın Cumhurbaşkanımız İş Kanunu'nun yeniden ele alınması konusunda bir açıklaması oldu. Biz de akabinde hemen gerek Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu gerek Adalet Bakanlığımız ile çalışma toplantılarımıza başladık, bu süreç devam ediyor. Biz daima işçimizin ve işverenimizin kazanılmış haklarını korumayı öncelikliyoruz, devamında ise Türkiye Yüzyılına yakışan bir iş kanunu ve çalışma hayatı konusunda da elimizden geleni yapacağımızı belirtmek isterim. Bu yüzden doğrudan bizden bir açıklama gelmediği sürece kamuoyunda yer alan haberlerin dikkate alınmaması gerektiğini belirtmek isterim."

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.