Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

GAYTANCIOĞLU; "AKBELEN'DE YIKIM DURDURULMALI"

CHP Edirne önceki dönem Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Akbelen ormanında devam eden ağaç kesimine tepki göstererek; "Verilen izin iptal edilmeli ve bu yıkımı durdurulmalıdır.

Haber Giriş Tarihi: 30.07.2023 12:02
Haber Güncellenme Tarihi: 30.07.2023 12:02
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
GAYTANCIOĞLU; "AKBELEN'DE YIKIM DURDURULMALI"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne önceki dönem Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'de ağaç kesimi nedeniyle tepki çeken Akbelen ormanının önemine dikkat çekti.

Gaytancıoğlu, 2 yıl önce Muğla ve Antalya'da meydana gelen yangınlar nedeniyle bölgede görevlendirildiğini belirterek; "2 yıl önceki Muğla ve Antalya'daki orman yangınları ile ilgili Bursa milletvekilimiz Orhan Sarıbal ve Muğla milletvekilimiz Burak Erbay ile birlikte bölgede görevlendirilmiştim. O zaman Milas'ın Akbelen ormanlarını da gezmiştim. Orman yüzbinlerce yılda oluşuyor. Küresel iklim krizi nedeniyle sıcaklıklar rekor üzerine rekor kırarken ve sayısız orman yangını varken, sanki yaşadığımız bu sıcaklıklar fosil yakıtlardan kaynaklı küresel ısınmanın sonucu değilmiş gibi, karbondioksit yutağı ormanlarımızda kömür madeni işletme izinleri veriliyor" ifadelerini kullandı.

"İKLİM ZİRVELERİNDE TUTULMAYACAK SÖZLER VERİLMİŞ"

Termik santrallerin hava kirliliği ve asit yağmurlarına neden olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu; "İklim zirvelerinde karbon azaltıcı için hedefler konulurken hiç tutulamayacak sözler verilmiş oluyor.

Tüm dünyadan turistlerin görmek için geldiği Akdeniz’in incisi kıyılarımız; Kızılçam Ormanları, Defne, Sandal, Keçiboynuzu gibi makiler ve dünyada sadece Rodos ve Kıbrıs adalarıyla birlikte yalnızca Güneybatı Anadolu’da yetişen Sığla ağaçları ile kaplı" dedi.

CANLI YAŞAMINA DİKKAT ÇEKTİ

Gaytancıoğlu, bölgede yaşayan canlılara da dikkat çekerek; "Kızılçam ormanları, yangına dayanıklılığı ve yangın sonrası yaşamasını gerçekleştirmesinin yanında Karakulak Kedisi gibi nadir türlerin de aralarında olduğu pek çok canlıya ev sahipliği yapıyor. Yöredeki köylülerin önemli bir geçim kaynağı olan Çam Balı, bu ağacın gövdesinden beslenen Basra Böceği’nin salgıladığı sıvıları toplayan arılar tarafından üretiliyor. Yine Yörüklerin Kıl Keçileri bu bölgede ormanın sağladığı zengin bitki örtüsü ile besleniyor" sözlerine yer verdi.

"DEVLETİN GÖREVİ ORMANLARI KORUMAKTIR"

Akbelen ormanındaki ağaçların kesilmeye devam ettiğini belirten Gaytancıoğlu; "Siz bu yazıyı okurken, kesim motoru ile yüzyıllık çamlar, üzerlerinde kuş ve sincap yuvaları ile bir bir devriliyor ve üzerinde nice uygarlıkların yaşadığı tüm o bereketli topraklar devasa ölüm çukurları haline getirilmek üzere kazılmaya devam ediliyor. Oysa Anayasa’mıza göre devletin görevi orman alanlarını korumaktır. Ayrıca herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı vardır. Bu yüzden Anayasa’nın gerekliliklerini yerine getirilmeli verilen izin iptal edilmeli ve bu yıkımı durdurulmalıdır" diye konuştu.

HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.