Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gazze için sessiz eylem

Trakya Üniversitesi Trakya’dan Geçerken Topluluğu ve Genç İHH tarafından İsrail’in Gazze işgalini protesto etmek amacıyla “Gazze İçin Ses Ol” eylemi gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2024 13:45
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2024 14:19
Kaynak: MERT ERİŞKİN
Gazze için sessiz eylem

Trakya Üniversitesi Trakya’dan Geçerken Topluluğu ve Edirne Genç İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi sebebiyle Trakya Üniversitesi Merkez Cami önünde sessiz eylem yaptılar. Program ilk olarak Mescid-i Aksa için şiir dinletisi ve sessiz protestoyla başladı. Daha sonra ise Tıp Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Enez Büyükçetintaş tarafından basın açıklaması okundu.

“İNSANLIK SUÇUDUR”

Büyükçetintaş, “Son günlerde Filistin ve İsrail arasında yaşanan çatışmalardan dolayı çok sayıda sivil can kaybının yaşanması ve bölgede barış ve güvenliğin bozulması küresel vicdanı derinden yaralamaktadır. Gazze’nin yoğun bombardımana tabi tutularak orantısız güç kullanılmasından ötürü bölgede ağır bir insanlık trajedisi yaşanmaktadır. Son yaşanan olaylar İsrail ve Filistin arasında 1948 yılından bu yana devam eden çatışmaların kronikleşmiş bir hal aldığını ortaya koymaktadır. Gazze’de 16 yıldır kadınlar, çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere milyonlarca insan temel gıda, su, ilaç-tıbbi gereçler, akaryakıt ve enerji kaynaklarına erişememiş bölge adeta ablukaya alınarak açık hava hapishanesine çevrilmiştir. Tarihsel süreç içerisinde milyonlarca insanın vatanından sürgün edilmesi, binlerce sivilin katledilmesi ve yüzlerce yerleşim yerinin tahrip edilmesi savaş suçu olmakla birlikte, olağanüstü önlemlerin alınmasında geç kalınmış bir insanlık suçudur” dedi.

“YARDIM KORİDORU OLUŞTURULMALI”

Sivil halk için yardım koridoru oluşturulmasının gerektiğini altını çizen Büyükçetintaş, “Kuşkusuz insancıl hukuk kapsamında alınacak önlemlerin en başında sivil halk için insani yardım koridoru oluşturulması gelmektedir. Ancak pratikte süregelen çatışmalar, bu topraklar üzerinde yaşayan insanların temel hak ve özgürlükler başta olmak üzere, güvenliklerini ve temel yaşam ihtiyaçlarının kesintiye uğramasına yol açmaktadır. Gazze’ye sağlanan temel gıda, enerji ve insani yardımların kesilerek sivil yerleşimlerin hedef gözetilmeksizin vurulması, uluslararası hukukun açık ve ağır biçimde ihlali olarak karşımızda durmaktadır” diye konuştu

“SİVİL HALKIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI”

Sivil can kaybının fazla olduğuna değinen Büyükçetintaş, “Bölgede yaşayan siviller için acilen güvenli bir bölgeye geçiş sağlanmalı; insani yardım koridoru vasıtasıyla hayati öneme sahip sağlık ve gıda yardımları bölgeye ulaştırılmalıdır. İsrail-Filistin arasındaki çatışma daha fazla insanlık dramına yol açmadan bir an önce sona erdirilmelidir. Zira çatışmada çok sayıda masum sivil hayatını kaybetmekte ve sivil can kaybının artışı endişe verici boyuta ulaşmaktadır. İnsancıl hukuk açısından temel öncelik, bu çatışmalarda sivil halkın can ve mal güvenliğinin bir an önce sağlanmasıdır” ifadelerine yer verdi.

“TOPLU CEZALANDIRMADAN UZAK TUTULMALI”

Sivil halkın korunması gerektiğini savunan Büyükçetintaş, “Başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere tüm uluslararası kuruluşların tarafları masaya çağırarak, sorunun adil biçimde, diplomatik yöntemlerle ve ivedilikle çözümü hususunda tarafları uzlaşıya davet etmesi icap etmektedir. Siviller her durum ve koşulda korunmalı ve ‘toplu cezalandırma’ gibi insanlık dışı muamelelerden kesinlikle uzak tutulmalıdır. Bölgede büyük travmalara yol açan ve uzun yıllar devam eden bu sorun, artık iki devletli çözüme yönelik yerleşik Birleşmiş Milletler prensipleri temelinde barışçıl yollarla, adalet sağlanarak daimî bir çözüme kavuşturulmalıdır” şeklinde konuştu.

Eylem Edirne Müftü Yardımcısı Fatih Samet Okumuş’un Gazze için dua okumasıyla sona erdi.

MERT ERİŞKİN

Kaynak: MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.