Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

GELENEKSEL LEZZET: OSMANLI MACUNU

Edirne’de geleneksel lezzet haline gelmiş ve Edirne’yle bütünleşmiş olan Osmanlı macunu şehre gelen yerli turistlerin de ilgi odağı oldu.

Haber Giriş Tarihi: 30.07.2023 16:43
Haber Güncellenme Tarihi: 30.07.2023 16:43
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
GELENEKSEL LEZZET: OSMANLI MACUNU

Edirne’de Osmanlı macunu yerli turistlerin ilgisini çekiyor. Edirne’de tarihi yerleri gezen turistler Osmanlı Macun’unun tadına bakmayı da ihmal etmiyor.

“GELENEK HALİNE GELİYOR”

Eski Camii önünde Osmanlı macunu satan Ersin Gendigelmiş yerli turistlerin en sevdiği lezzetlerden olan macunun Osmanlı döneminde ilaç olarak kullandığını belirterek şöyle konuştu: “Osmanlı döneminde bir rivayete göre vaktinde Yavuz Sultan Selim eşi Ayşe Hafsa Sultan rahatsızlanıyor. Bunun üzerine hemen iyileşmesi için hekimler tarafından içinde birçok otun, baharatın yer aldığı bir karışım hazırlanıyor ve Hafsa Sultan’ı kısa sürede iyileştiriyor. Halka sunulan bu karışım artık bir gelenek haline geliyor.”

“21 YILDIR BU İŞİ YAPIYORUM”

21 yıldır bu mesleği yaptığını, Osmanlı macununa ilginin giderek arttığını söyleyen Gendigelmiş “Bu mesleği 21 yıldır yapıyorum. Bu macunu yapmasını biliyorsan çok kolay, bilmiyorsan zor bir iş. Şeker, meyve aromaları ve baharat kullanıyorum. Macunu sardıktan sonra limon sıkıyorum, güzel ekşi bir tat veriyor. İlgi çok güzel dediğim gibi 21 yıldır bu iş ile uğraşıyorum. İlgi hiç azalmadı, aksine giderek çoğaldı. Sadece Eski Cami önünde duruyorum” dedi.

ŞİFALI ÖZELLİKLERİ

Gendigelmiş Osmanlı macununun lezzetli olduğu kadar faydalı olduğuna da değinerek şöyle devam etti: “Osmanlı macunun faydaları say say bitmez. İçerisinde baharatlar olduğu için aynı zamanda bitkisel ve doğal bir lezzet. Hormonları dengeler, metabolizmayı hızlandırır, bağırsakları çalıştırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Yıllardır süregelen bu geleneksel lezzetimiz ilgi odağı haline gelmiş durumda.”

HİLAL PEKER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.