Hava Durumu

Hurdacılara 15 gün süre; “boşaltın” HURDACILAR: “NEREYE GİDELİM?”

Edirne Valiliği’nde dün Sıdkı Zehin başkanlığında bir toplantı gerçekleşti. Toplantıda, güney çevre yolunda faaliyet gösteren hurda toplayıcı firmalara, bulundukları yeri boşaltmaları için 15 gün süre verildi. Hurdacılar ise yer gösterilmediği için dertli.

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2023 13:34
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2023 13:34
https://batiekspres.com/
Hurdacılara 15 gün süre; “boşaltın” HURDACILAR: “NEREYE GİDELİM?”

Edirne güney çevre yolu üzerinde faaliyet gösteren hurda toplayıcı firmalar hakkında dün Edirne valiliğinde bir toplantı gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin başkanlığında gerçekleşen toplantıya, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Eyyüp Batuhan Ciğerci, Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıd ve hurda toplayıcı firmaların sahipleri katıldı. Toplantı sonucunda güney çevre yolunda faaliyet gösteren hurda toplayıcı firmaların 15 gün içerisinde bulundukları yeri boşaltmaları kararı çıktı. 15 gün içerisinde boşaltma kararını hurdacılar tepkiyle karşıladı. Kendilerine gidecek yer gösterilmediğini söyleyen hurda toplayıcı firma sahiplerinden Abdussamet Gük; “Dünkü toplantıdan bir şey anlamadım. Bize 15 gün içerisinde burasını boşaltmamızı söylediler ama nereye gidelim? Belediye bize yer gösterecekti. Kedi köpek evinin orası söylendi ama altyapı olmadan, elektrik, su olmadan ne yapacağız?” dedi.

Yer gösterilse bile etrafını çevirmek gerektiğini, hazırlıkların ve taşınmanın bile 15 güne sığmayacağını söyleyen Gük; “Valilik bize burayı 15 gün içerisinde kaldırmamızı söyledi. Belediye Başkanı bize kedi köpek evinin oradan toplanma alanı verecekti. Sazlıdere köyünden de 3’er dönüm yer verecekti fakat hala bir gelişme yok. Kedi köpek evinin oraya gitsek altyapı yok. Altyapı yapılmadan, elektrik, su, olmadan biz orada ne yapacağız. Bize yer göstermediler. Yer gösterseler, gösterilen yerin etrafını çevirmemiz lazım. Etrafını çevirdikten sonra taşınırız. Ama ortada hiçbir şey yok, bize 15 gün içerisinde taşının diyorlar. Bize belediye yer gösterdikten sonra bir itirazımız olmaz, oraya gideriz. Bir bakkal dükkanı 15 günde boşaltılamaz, burayı nasıl boşaltalım. Bizi de düşünmeleri lazım. Ankara’da, Kırklareli’nde altyapısı, tuvaletleri yapılmış yer göstermiş belediyeler. ‘Geçin burada hurdacılık yapın’ diyor, yapıyor adamlar. Bu işi yapabilmek için, ruhsatını alabilmek için depolama alanın olması lazım. Normal bir arsada zaten bunu yapamıyorsun. Biz 15 kişilik aileyiz. Bize gelen insanların aileleri var. Bu işten çok insan ekmek yiyor. 2013 yılında belediye bize burasını gösterdi buraya geldik. Şimdi ‘gidin’ diyor. Tamam ama nereye gidelim. Yer gösterin, altyapısını hazırlayın, oraya gidelim” şeklinde konuştu.

ŞENER ŞENTÜRK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.