Hava Durumu

İKTİDARA KIRMIZI, SAADET’E YEŞİL KART

Saadet Partisi Gurup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Av. Bülent Kaya “31 Mart seçimlerinin 2 önemi var. Birincisi bu iktidara dur deme oyu, ikinci ise Saadet Partisi olarak biz yaşanabilir şehirleri, yaşanabilir bir Türkiye’nin öncüsü olarak görüyoruz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2023 13:32
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2023 13:32
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
İKTİDARA KIRMIZI, SAADET’E YEŞİL KART

Saadet Partisi Gurup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Av. Bülent Kaya partisinin Edirne İl Başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısına katıldı. Kaya’nın yanı sıra toplantıya Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, il ve ilçe yönetimi de katıldı.

“ASLA FAİZ ARTIŞI OLAMYACAK DENİLDİ”

Seçimden sonra faizlerin arttığına değinen Av. Bülent Kaya “İktidarın faiz ve enflasyonla ilgili politikalarının kısaca sıcak parayla olan ilişkilerinin bu ülkeyi felakete doğru götürdüğünü, bu ülkenin kaynaklarının milletin hizmetinden çok ranta ve faize aktarıldığına dair eleştirilerimiz vardı. Bu iktidar ise sayın Cumhurbaşkanı 21 Nisan 2023 yani seçimden 1 ay önce Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 8.5’ken milletin huzurunda şöyle bir söz verdi; ‘bu kardeşiniz bu iktidarda olduğu müddetçe faizler asla yükselmeyecek, faizleri ve enflasyonun birlikte düştüğüne şahit olacaksınız’ demişti.  Seçimlerden bir ay sonra iktidara geldi ve Haziran’da yüzde 8.5 olan faizi önce yüzde 15’e, daha sonra yüzde 17.5’a, daha sonra yüzde 25’e, daha sonra yüzde 30’a en son dün Merkez Bankası politika faizini yüzde 35’e çıkardı. Yani seçimden bir ay önce asla faiz artışı olmayacak diyen bir iktidar seçildikten hemen sonra yüzde 8.5 olan faizi 5 aylık süre içerisinde yüzde 35’e kadar çıkardı” dedi.

“YARGI İÇERİSİNDEKİ RÜŞVET TARİFESİ YAYINLANDI”

Adalete güvenlerinin kalmadığına değinen Kaya “Adaletle ilgili kaygılarımız orta yerde duruyorken geçtiğimiz hafta İstanbul’un en büyük adliyelerinden olan Anadolu Adliyesi’nin Cumhuriyet Baş Savcısı artık yargı içerisindeki rüşvet tarifesini yayınladı. Tahliye etmenin, erişim engeli getirmenin, tedbir kararı almanın maliyetlerini açıkladı. Artık parası olanın yargıdan karar çıkartabileceği bir ülke olduğunu, bir yargı mensubu hem de Cumhuriyet Baş Savcısı itiraf ediyor ve HSK’ya bir an önce bu tedbirleri alın diyor. Dün Anayasa Mahkemesi Can Atalay ile ilgili bir hak ihlali kararı verdi. Normalde hak ihlali kararı verildikten sonra tahliye edilmesi gereken bir kişinin bir dakika bile tutulu kalması o kişinin devlet eliyle bir hak ihlaline uğramasına sebep olur. Maalesef aradan geçen süreye ve telefon trafiğine rağmen hala körleri ve sağırları oynayan bir yargımız var. İnsanlar maalesef yargıya karşı güveni her geçen gün kaybediyorlar” ifadelerine yer verdi.

“MİLLETVEKİLLERİNDEN HEYET KURMAK İSTEDİK”

İsrail’de gerçekleşen savaşta milletvekillerinden bir heyet kurarak yerinde inceleme yapmak istediklerine değinen Kaya “İsrail’in ve Amerika’nın bırakın bu bölgede bir dünya barışını tesis etmeyi, dünya barışına açıkça bir tehdit olduklarını, mazlum insanların kendi yurtlarından sürgün edilerek öldürüldüğü ve fosfor bombalarına maruz bırakıldığı süreci hep beraber dünyanın gözü önünde yaşıyoruz. Bunlar yaşanırken de Saadet Partisi olarak ilk günden itibaren hem meydanlarda tepkimizi koyduk hem de TBMM’de araştırma komisyonu oluşturulmasını talep ettik, hem de Dışişleri ve Mısır Büyük Elçiliği’ne müracaat ederek oraya milletvekillerimizden oluşan bir heyet göndererek insan hakları ihlallerini yerinde tespitini istedik. İktidar partisi ne yaptı? Sadece slogan ve olayların üzerinden 20 gün geçtikten sonra yarın İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda bir miting tertipleme kararı aldılar. Siz kendinizi bu coğrafyada kendinizi etkin bir rol olarak gösteriyorsanız, sadece bir telefon trafiği yetmez. Önemli tedbirler almanız gerekiyordu” diye konuştu.

“TARIMIN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR”

Tarımın desteklenmesi gerektiğine değinen Kaya şöyle konuştu: “Edirne bir tarım şehri dolayısıyla çok verimli toprakları olan bir şehrimiz. Ülkemizin tarımla ilgili birçok ürünün tedarik edildiği bir bölgedeyiz. Seçimden önce mazot 19TL’yken bugün 40 TL’yi aştı. Döviz 19 TL’yken bugün 28 TL’yi aştı. Enflasyonun ve faizlerin arttığını da hep birlikte görüyoruz. Böyle girdi maliyetlerinin arttığı bir süreçte açıklanan taban fiyatları çiftçilere toprağınızı ekin demek yerine, toprağı ekip zarar etmeyin, teşviklerle idare edin, biz her şeyi dışarıdan ithal ederiz gibi bir duruma düşürmüştür. Tarımın desteklenmesi gerekiyor. “

“BİZİM İKİ OYUMUZ VAR”

31 Mart’ta gerçekleştirilen seçimlerin önemine değinen Kaya “31 Mart 2024’ün çok önemli bir yeri var. İktidar aldığı her oyu kendi icraatlarına vatandaşın bir onayı ve desteği gördüğü için şayet 31 Mart 2024’den bu iktidar galibiyetten çıkarsa, faiz politikaları ve enflasyon politikaları ile halkı ezmeye devam edecek. Destek verilmeye davam ederse 1 Nisan sabahından itibaren, 1 Nisan şakası değil bu ülkenin daha büyük yıkımlara zamlar, vergilere maruz kalacağını hep beraber göreceğiz. Onun için 31 Mart seçimlerinin 2 önemi var. Birincisi bu iktidara dur deme oyudur. İkinci ise Saadet Partisi olarak biz yaşanabilir şehirleri, yaşanabilir bir Türkiye’nin öncüsü olarak görüyoruz. Dolaylısı ile yaşanabilir şehirlere, yolsuzluğa, rüşvete son veren icraatlere yerel yönetimlerden başlamış olacağız. 31 Mart 2024’de Saadet Partisi’ne vereceğimiz bir oy, yaşanabilir şehirlerin olmasına imkân sağlayacak. Bizim iki oyumuz var. Oyun bir tanesi bu iktidara kırmızı kart olarak göstereceğiz, ikinci oyu da Saadet Partisi iktidarına yeşil kart göstererek önünü açmış olacağız” dedi.

“İNSANLAR EVLATLARINI DEVLETE EMANET EDİYOR”

Aydın’da meydana gelen asansör kazası ile ilgili görüşlerini dile getiren Kaya “En üzücü olan şey, acılı babanın söylediği ifade; ‘ben artık devlete karşı güvenimi yitirdim’ dedi. Çünkü insanlarımızı evlatlarını devlete teslim ediyorlar. Güvenli buluyorlar. Dün TBMM’de üniversite öğrencilerimizin yaşadığı barınma sorunlarına dair bir meclis araştırması önergemiz vardı. Öyle acılı bir günde bile maalesef iktidar partisi ve Cumhur İttifakının oyları ile bizim bu hususların araştırılmasına yönelik önergemiz ret edildi. Biz bu konuları onlar ret etsene gündemde tutmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.