Hava Durumu

Kaçak yapıya geçit yok

Edirne İmar ve Kentsel İyileştirme Müdür Vekili Ali Çelik, Edirne İl Özel İdaresine sunum yaptı. Meclis salonunda gerçekleşen sunumda Çelik, 2023 yılında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çelik, kaçak yapılar için yıkım kararı alındığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2023 17:05
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2023 17:07
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
Kaçak yapıya geçit yok

Edirne İl Özer İdaresi 11’inci oturum 10’cu bileşimi İl Özel İdaresi Meclis Salonu’nda gerçekleşti. toplantıda Edirne İmar ve Kentsel İyileştirme Müdür Vekili Ali Çelik, müdürlüğünün 2023 yılında yürüttüğü başlıca çalışmalar ve 2024 yılında yapılması planlanan çalışmalar hakkında sunum yaptı. Çelik sunumunda 2023 yılında yapılan çalışmaları; “Sorumluluk sahası içerisinde bulunan bölgede imar durumu hazırlanması, imar planı iş ve işlemleri, yapı ruhsatı ve iskan izinlerine ilişkin iş ve işlemler, yapı kullanmaya ilişkin iş ve işlemler, Numarataj iş ve işlemleri, İmar Kanununun 27. Maddesi kapsamında verilen inşaat ve yapı kullanma izin belgelerinin düzenlenmesi, tevhit, ifraz, geçit hakkı, plankote, halihazır harita çalışmalarına ilişkin iş ve işlemler, zemin etüdü incelemesi, 4708 Sayılı Yapı Denetim Kanunu kapsamındaki hakediş işlemleri ve kaçak yapılaşmaya ilişkin iş ve işlemler yürütülmektedir. Sayılan işlemlerden özellikle imar durumu talepleri Müdürlüğümüzce geliştirilen E-İmar Uygulaması ile dijital ortamda da karşılanmaktadır. Saros Körfezi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Alanı Dışında kalan Sazlıdere Köyü Sahil Kesimine İlişkin 2. Etap Konut Alanı Revizyon İmar Planı 6.10.2023 tarih ve 201 sayılı İl Genel Meclisi Kararı ile onaylanarak 20.10.2023 tarihinde 30 gün süreyle ilan edilmiştir. Sazlıdere ve Gökçetepe Köyleri Sahil Kesimine İlişkin Revizyon İmar Planı onaylanmak üzere (Saros Körfezi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi İçi) Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderilmiştir. Sultaniçe ve Gülçavuş Köyleri Sahil Kesimi Koruma Amaçlı İmar Planlarının yapım işi devam etmektedir” şeklinde ifade etti.

Ali Çelik, 2024 yılında yapılması planlanan faaliyetleri hakkında ise “Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmeliğin 22’nci maddesinin birinci fıkrasına istinaden 2024 program döneminde Edirne İl Özel İdaresi sınırları dahilinde Maks Adres Kayıtlarının Dış Kapı Numaratajlarının Üretimi ve Yerlerine Monte Edilmesi planlanmaktadır. 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa İstinaden 2024 Program döneminde sonraki sayfada belirtilen Doğal Sit Alanlarına ait Koruma Amaçlı İmar Planları Yapım İşi planlanmaktadır” dedi.

KAÇAK YAPILARA YIKIM KARARI

2023 Yılında 84 Adet Kaçak yapı için il encümenince yıkım kararı alındığını belirten Küçük, 10 Adet Kaçak yapının yıkımı gerçekleştirildiğini söyleyerek, “146 Adet metruk yapı tespiti yapılarak taşınmaz sahiplerine bildirimde bulunulmuştur. Bildirimler sonucunda 125 Adet yapının metrukluğu giderilmiş ya da yıkılmış olup, kalan 21 adet yapı için işlemler devam etmektedir. 95 adet izinsiz yapı mühürlenmiştir. 106 adet izinsiz yapıya il encümen kararı ile 7 milyon 168 bin 940,55 TL idari para cezası uygulanmıştır” dedi.

ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.