Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

‘Kanlı Ay Tutulması’ ilgiyle izlendi

Dünya'nın tek uydusu Ay'ın kızıl görüntüye büründüğü 'Kanlı Ay Tutulması' tüm Dünya ile eş zamanlı olarak ilçemizdeki vatandaşlar tarafından da ilgiyle izlendi.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2018 13:26
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2018 13:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
‘Kanlı Ay Tutulması’ ilgiyle izlendi

Sertkan YILMAZ

    Dünya'nın Güneş ile Ay arasına girmesiyle önceki akşam gerçekleşen Ay tutulması eşsiz bir görüntü oluşturarak yerküre sakinlerini büyüledi. Ay bu sırada kızıl renge bürünerek meraklılarına seyir zevki yaşattı. 
    Tutulma Türkiye saat ile 20.15'te başlarken, 21.24'e kadar Ay'ın ışığında belirgin bir değişim olmadı. Saatler 22.30'u gösteri sırada Ay tamamen yerin gölgesine girdiği için kızılımsı bir renge büründü. Fotoğrafseverler ve vatandaşlar bu eşsiz anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinaları ve telefonlarına sarıldı. 
Kanlı Ay Tutulması Nedir?
    Kanlı Ay Tutulması Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir. Kanlı Ay Tutulması Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu sebeple Ay kırmızı renk görünür. 
    Ay, Dünya etrafındaki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir. Ay'ın iki döngüsü arasındaki farkları, Ay'ın, Dünya'nın ve Güneş'in Ay yörüngesi sırasında değişen göreli konumu sebebiyle ortaya çıkar. 
    Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay'ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır. Bu esnada Dünya'da Güneş'in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay'ın yüzeyine ulaşır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.