Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Keşan’da Kent Müzesi açıldı

Keşan’ın tarihi geçmişini en doğru şekilde gelecek nesillere aktarma amacıyla çalışan Keşan Belediyesi’nin vizyon projelerinden olan Kent Müzesi, 18 Mart 2024 Pazartesi günü açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2024 15:21
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 15:23
Kaynak: Haber Merkezi
Keşan’da Kent Müzesi açıldı

Bugünkü Keşan Kent Müzesi açılışına; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, AK Parti İl Başkan Vekili Aydoğan Akıncı, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP İlçe Başkanı Adnan İnan, Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayanda törende açış konuşmasını Helvacıoğlu yaptı.

“HER BİR KÖŞESİYLE İLGİLENDİK”

Kent Müzesi’nin kendisi için ayrıca bir anlamı daha olduğunu dile getiren Helvacıoğlu, “5 yıl önce seçimlerde, vaat ettiğim ilk 10 projeden biri müze yapmaktı. Bugün bu vaadimi de gerçekleştirmenin huzuru ve mutluluğu içindeyim. Doğduğum, büyüdüğüm bu medeniyetler merkezi Keşan’a daha çok eserler bırakmayı bizlere nasip etmesi için dua ediyorum. Bu yapı, 1900’lü yıllardan, 1983’e kadar hastane olarak şifa sundu. Sonra okul oldu, bilgi sundu. Burada birçok Keşanlının hatırası var.  Sonra biliyorsunuz kaderine terkedildi. Eminim hatırlıyorsunuz, hali çok vahimdi. Bu hatıranın, bu şekilde olması bize yakışmazdı. Atalarımıza yakışmazdı. Nasıl ki Keşan Şehitliği’mizi düzenlediysek, onlara yakışır hale getirdiysek bu binayı da yapmamız lazımdı. 2019’un sonunda kolları sıvadık. Hedef koyduk. 2021 yılında başlattığımız restorasyon projesi yaklaşık 1,5 yıl sürdü. Burası, yaşayan bir müze olmalıydı. Keşan’ın birçok kanaat önderi ile görüştük. Bağış kampanyaları düzenledik. Her bir köşesiyle ilgilendik. Envanterler topladık. Kilometrelerce yol gitti. Çok kapılar aşındırdık. Burayı, yaşayan bir müzeye dönüştürdük. Keşan’ın geçmişini, ilmek ilmek işledik. Tarihi, bilimi ve teknolojiyi bu müze için değerlendirdik. Müzemizin, aynı zamanda kültür, sanat ve eğitim kampüsü olma yolunda çaba sarf ediyoruz. Müzemizin, aynı zamanda, Keşanlıların nefes alacağı bir alan olmasına çalıştık. Bugün açıyoruz ama daha açılmadan çok yerden konuk ağırladık. Daha açılışı olmadan, birçok bilimsel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yaptık. Ve ayrıca bir şey daha söylemek istiyorum. Müzemiz açılmadan ödül aldı. Tarihi kentler birliği, restorasyonuyla müzemizi ödüle layık gördü. İçinde atölye alanları, açık hava sineması, Keşan’ın birçok değeri, müze kafesi eserleriyle, muhteşem bir esere dönüştü” dedi.

“KEŞAN’IN MAZİSİNDE YOLCULUĞA ÇIKMAYA HAZIRLANIN”

Geleceğe sadece bir eser değil, eser içinde eserler bıraktıklarının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Alt katı ayrı, üst katı ayrı iki müze kazandırdık. Keşan’ın markaları var biliyorsunuz. Satır etimiz, koru dağı balımız, bamyamız marka. Saros Körfezi’miz, Keşansporumuz, BSM’miz bir marka. Geçen gün temelini attığımız OSB, yakında bir marka ve işte bir Keşan markası daha; Keşan kent müzesi. Eser Keşan’ın, büyük gurur Keşanlılarındır. Ben, bu eserin kazandırılmasında, emeği geçenlere de teşekkürü bir borç biliyorum. Bugün değerli teşrifleriyle yine Çanakkale şehitlerini anmaya gelen, sayın cumhurbaşkanımıza bu özel günde, en derin şükranlarımı sunuyorum. Mazimizin kutlu izlerine, her yerde sahip çıkan ve müzemize destek veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimi arz ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a Keşan halkının iyi dileklerini, şükranlarını sunuyorum. Bu eserde emeği geçen Bakan Yardımcımız Sayın Gökhan Yazgı’ya da özel olarak çok teşekkür ediyorum. Kendilerinin önceki görevleri, kültür varlıkları ve müzeler genel müdürlüğü sıfatıyla hem ülkemize hem de Keşan’ımıza büyük katkıları olmuştur. Hem restorasyonda, hem teşhir tanzimde, hem de çevre düzenlemesinde, Kültür Ve Turizm Bakanlığı’mızın, Bakan Yardımcımız Gökhan Yazgı’nın desteğine minnettarız. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, ocak ayında yaptığımız başvuruya 2 hafta gibi kısa bir sürede geri döndü. Bakan Yardımcım Sayın Gökhan Yazgı’nın büyük katkısı, emeği, ilgisi hiçbir zaman unutulmayacaktır. Gökhan Yazgı Bakan Yardımcımız adeta soyadı gibi müzemizin yazgısını değiştirmiştir.”

“ÇOK GÜZEL BİR MÜZEYİ KEŞAN’A KAZANDIRDI”

Daha sonra konuşan Yazgı, “Ezan için bayrak için topraklar için 18 Mart 1915’te şehadete yürüyen tüm şehitlerimiz için rahmet diliyorum. Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere toprak için can veren şehitlerimizin bizim için derin anlamı var. Bu insanlar eğitimi, yaşına bakmadan bu vatan için ölüme koşmaktan çekinmeyenler. Hala bu ülke bu vatan için savaşan insanlar var. 109. yılını kutluyoruz zaferimizin. Cephede savaşanlar kadar yaralıların tedavi edilip tekrar cepheye gitmesini sağlayan noktalar vardır. Bunların biri önünde durduğumuz menzil hastanemizdi. Bu yapıları korumak çok güç. Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu bana bu binayı gösterdiğimde “Yapabilecek misin?” diye sordum. Destek olursak Trakya’nın en güzel müzesi yapacağına dair söz verdi. Böyle çok güzel bir müzeyi Keşan’a kazandırdı. Bir binayı yaşatmak, kültür geçmişimizin izleri planlamak kolay değildir. Bunlar kolay değil ve ekip çalışması. Ankara ile olan uyum. Başkanımız bazen haftada bir kapımızda oluyordu. ‘Tüm Keşanlılar da müzeye sahip çıktı ve eser vermek için yarışa girdi’ dedi. Bir belediye için müzeler gelir getirici değildir, işletmesi zordur ama bir o kadar değerlidir. Kültürümüzün hafızası müzelerdir. İçindeki her şey hiçbir zaman unutulmamalı. Birçok belediye bunu önemsemez. Keşan Belediyesi böyle yapmadı ve zor olanı tercih etti. Müze yaptı. Zoru başardığı için teşekkür ederim. Burası sadece müze değil kültür merkezi haline dönüşecek. Bakanlık sanatçılarımızı buraya sık sık yollayacağız. Birlikte barış içerisinde güzel günler geçireceğiz. Bu binanın kent müzesi olarak işlenmesinde çalışan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Helvalcıoğlu, Yazgı’ya teşekkür plaketi ve pul koleksiyonu takdim etti.

Program açılış kurdelesinin kesilmesi ve Kent Müzesi’nin ziyaret edilmesinin ardından sona erdi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.