Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Keskin; “7 gün 24 saat ofislerimize hapsolduk”

Edirne SMMMO Başkanı Cüneyt Keskin, mali müşavirlerin olumsuz çalışma şartlarına dikkat çekerek; “Gelişmiş ülkelerde iş verimini artırmak için haftalık çalışma günlerinin azaltılması tartışılırken biz Mali Müşavirler neredeyse haftanın 7 günü 24 saat ofislerimize hapsolduk” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 24.04.2024 12:01
Haber Güncellenme Tarihi: 24.04.2024 12:03
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Keskin; “7 gün 24 saat ofislerimize hapsolduk”

Türkiye genelinde bugün serbest muhasebeci mali müşavirlerin eş zamanlı düzenlediği basın açıklamasına Edirne de katıldı. Edirne Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO), meslek sorunlarına dikkat çekilen açıklamasını Atatürk anıtında gerçekleştirdi.

Açıklamaya çok sayıda oda üyesi katılırken; basın açıklamasını Edirne SMMMO Başkanı Cüneyt Keskin yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan basın açıklamasında Keskin, mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğini düzenleyen yasanın 13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatırken; “3568 sayılı Meslek Yasamıza istinaden, 125 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 5 bin Yeminli Mali Müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermektedir. 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası, TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir” ifadelerini kullandı.

“SIRTIMIZDAKİ YÜK DAYANILMAZ BOYUTLARA ULAŞMIŞTIR”

Keskin, devletlerin vergi gelirlerini toplamak ve hükümetlerin çeşitli alanlarda geleceğe yönelik planlamalar yapmak için bazı verilere ihtiyaçlarının olduğunu söyleyerek; “Ancak, bu veriler toplanırken, istenilen verilerin mümkün olduğunca tek elden alınması, gereksiz bilgi toplamanın önüne geçilmesi ve veri toplamak için kullanılan yöntemlerin de sağlıklı çalışması büyük önem arz etmektedir. Bugün itibari ile Mali Müşavirlerin sırtındaki yük dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Meslek mensupları aracılığıyla alınan beyan ve bildirimlerin sayısı her geçen gün artmakta, bu beyan ve bildirimlerin içerikleri her geçen gün kolaylaşacağına zorlaşmaktadır” dedi.

“MESLEKTAŞLARIMIZIN STRESLERİNİ DAHA DA ARTIRMAKTADIR”

Mali müşavirlerin ofislerine hapsolduğunu belirten Keskin; “Gelişmiş ülkelerde iş verimini artırmak için haftalık çalışma günlerinin azaltılması tartışılırken biz Mali Müşavirler neredeyse haftanın 7 günü 24 saat ofislerimize hapsolduk. Görünüşte mükellef veya işverenlerden istenen her bilgi Mali Müşavirler aracılığıyla toplanılır hale gelmiştir. Ağır iş yükü altında ezilen meslek mensuplarının beyan ve bildirimleri göndermek için kullandıkları GİB ait sistemlerin yoğunluk dönemlerinde tıkanması ve sağlıklı çalışmaması zamanla yarışan meslektaşlarımızın streslerini daha da artırmaktadır” sözlerine yer verdi.

“AĞIR İŞ YÜKÜ ALTINDA ÇALIŞMAK ZORUNDA KALDIK”

Keskin, mali müşavirlerin rutin dönemlerde dahi beyan ve bildirimleri sağlıklı bir şekilde hazırlayamaz işlerini laikiyle yapamaz hale geldiğini söyleyerek; “3568 sayılı Meslek Yasamızın 1. Maddesinde Kanun’un amacı, ‘işletmelerde faaliyetlerin ve işlemlerin sağlıklı ve güvenilir bir şekilde işleyişini sağlamak, faaliyet sonuçlarını ilgili mevzuat çerçevesinde denetlemeye, değerlendirmeye tabi tutarak gerçek durumu ilgililerin ve resmî mercilerin istifadesine tarafsız bir şekilde sunmak ve yüksek meslekî standartları gerçekleştirmek…’ şeklinde tanımlanmıştır. Bu kadar ağır iş yükü altında çalışmak zorunda kalan Mali müşavirlerin işletmelerin faaliyetlerini ve işlemlerini sağlıklı bir şekilde yapması mümkün müdür? GİB tarafından ilan edilen vergi takviminde Nisan ayı için yapılması gereken 56 çeşit beyan ve bildirim bulunmaktadır. Bu beyan ve bildirimlere ek olarak yine Nisan ayında en son 20 yıl önce uygulanan ve genel tebliği ile sirküleri henüz iki üç ay önce yayınlanan ve hala uygulamada birçok tereddüttü barındıran enflasyon düzeltme işlemlerinin yapılması mümkün müdür? Resmi, idari ve hafta sonu tatilleri ile Ramazan Bayramı tatili birleştiğinde Nisan ayında çalışma günü olarak sadece on sekiz gün kalmaktadır. Bu kadar kısa sürede bu kadar beyan ve bildirimin sağlıklı bir şekilde verilmesine imkân yoktur” dedi.

“İNSANİ ŞARTLARDA YAŞAMAK MALİ MÜŞAVİRLERİN DE HAKKI”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na seslenen Keskin; “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başvurularımızı dikkate alması için meslektaşlarımızın masa başında ölmeleri mi gerekiyor? Mali Müşavirlerin iş yükünü hafifletecek çözüm önerileri Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine hem yazılı hem de sözlü olarak birçok kez aktarılmıştır. Yapılan görüşmelerde, Mali Müşavirlerin ağır iş yükü altında ezildiği, omuzlarındaki yükün artık dayanılmaz bir seviyeye geldiği, meslektaşlarımızın beden ve ruh sağlıklarının bu yükü kaldırmadığı sıklıkla ifade edilmiştir. Önerilerimize yıllardır sessiz kalınması sebebiyle büyüyen bu sorunların ortadan kaldırılması için beyan ve bildirimlerin sadeleştirilmesi, bilgi sistemleri alt yapılarının yeniden yapılması şarttır. Ölçüsüz bir iş yükü ve adil olmayan ücret tarifesi, mali müşavirlerin iş ve yaşam dengesini bozmuştur ve insani yaşam hakkını ellerinden almıştır. Sorunlarımıza ivedi olarak çözüm üretilmesi için haykıran 130 bin meslek mensubunun çığlıklarına duyarsız kalınmamalıdır. Artık mevcut işlerimizi yapamaz hale geldik, bıçak kemiğe dayandı! İnsani şartlarda yaşamak müşavirlerin de hakkıdır” ifadelerine yer verdi.

“MESLEK CAMİASINDA BİR İNFİAL HALİ MEVCUT”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan her ay beyan sürelerinin uzatılmasını kesinlikle istemediklerini belirten Keskin; “Yapay zekâ teknolojisinin kullanıldığı bu çağda, elektronik uygulamalar aracılığıyla toplanan verilerin etkin bir şekilde sınıflandırılmasını ve yasal olarak veri talep eden kurumlarla, paylaşılmasını talep ediyoruz. Aynı verilere dayalı olarak yapılan tekrarlı beyan ve bildirim yüklerinin hafifletilmesini istiyoruz. Vergi beyan dönem ve sürelerinin, resmî tatil günleri dikkate alınarak düzenlenmesini talep ediyoruz. Şu an meslek camiasında bir infial hali mevcuttur. Meslektaşlarımız gece gündüz demeden rutin işlerinin yanında ay sonuna kadar kurumlar vergisi beyannamelerini yetiştirmek için uğraşmaktadırlar. Bayram tatili nedeniyle çalışmaların sekteye uğraması, mükelleflerden bilgi ve belgenin toplanamaması sebebiyle kurumlar vergi beyannamelerinin süresinde sağlıklı bir şekilde hazırlanması mümkün değildir. Kurumlar vergisi beyannameleri bile süresinde hazırlanıp beyan edilemeyecek durumda iken bir de bundan 17 gün sonra geçici vergi döneminde enflasyon düzeltmesi işlemlerinin yapılmasının ve beyanname ekine bilançonun eklenmesinin istenmesi, biz mali müşavirlerin adeta cinnet geçirmesine sebebiyet vermektedir” dedi.

TALEPLERİNİ AÇIKLADI

Keskin, 2024 ve sonraki yıllarda enflasyon düzeltmesinin vergi etkisi olmaksızın uygulanmasını talep ettiklerini vurgularken; “2024 yılı geçiş dönemi olması ve ikincil mevzuatın oldukça geç yayımlanması ve aşırı yoğunluk nedeniyle geçici vergi dönemlerinde enflasyon düzeltme işlemlerinin yapılmaması için dayanakları ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na yaptığımız müracaatımızın hayata geçirilmesini talep ediyoruz. 2023 yılına ilişkin Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin ve elektronik defter beratlarının yüklemelerinin Nisan ayındaki resmî tatil sürelerinin uzun olması nedeniyle zamanında yapılması mümkün değildir. Bu nedenle kurumlar vergisi beyan süresinin, e-defter berat yükleme süresinin ve geçici vergi beyan süresinin uzatılması gerekmektedir. Bölgede yaşanan olağanüstü koşullar dikkate alındığında deprem bölgesinde devam eden mücbir sebep halinin yıl sonuna kadar uzatılması gerekmektedir” sözlerine yer verdi.

“ÇÖZÜMLER ACİLEN HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Mali müşavirlerin, kamuya kaynak sağlayan, ekonominin çarklarının dönmesi için üzerine düşen görevleri yerine getiren, devlet için her türlü fedakarlığı yapan bir meslek örgütü olduğunu belirten Keskin; “Kriz dönemlerinde herkesin elini taşın altına koyması ve var gücü ile çalışması gereklidir. Devlet bizim devletimizdir. Ancak, hiçbir kamu gücünün de bir meslek grubuna bu kadar yüklenmeye, insanların psikolojilerini bozmaya hakkı olmamalıdır. 130 bin Mali Müşavirin işlerini daha sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için haklı ve insani taleplerimizin ivedilikle hayata geçirilmesini bekliyoruz. Mali Müşavirlerin iş yükünü hafifletecek çözümler acilen hayata geçirilmelidir” diye konuştu. Keskin’in basın açıklamasının ardından etkinlik sona erdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.