Hava Durumu

KOMBİ BAKIMINDA YETKİSİZ ELEMANA DİKKAT!

Edirne’de kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte kombilerde merak edilenleri Aksen Mühendislik Şirket Müdürü Haldun Ertek açıkladı. Ertek, vatandaşları kombi bakımı yapan elemanın yetkili olup olmadığı konusunda dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Haber Giriş Tarihi: 08.09.2023 17:57
Haber Güncellenme Tarihi: 08.09.2023 17:57
https://batiekspres.com/
KOMBİ BAKIMINDA YETKİSİZ ELEMANA DİKKAT!

Aksen Mühendislik Şirket Müdürü Haldun Ertek Kış aylarında kombi ve petek bakımı hakkında dikkat edilmesi gereken konulara dikkat çekerek; “Vatandaşlar yetki belgesi ve yetkisiz elemanlara dikkat etmeli” dedi.

“TEKNİK SERVİSE İTİBAR EDİN”

Yetkisiz su tesisatçılarının kombi bakımı yaptığını belirten Ertek “Kışa girerken kombi çalıştırılmadan önce, peteklere su verilmeden önce peteklerin temizliğinin yapılması gerekiyor. Burada en önemli nokta kombi bakımı yapan bir sürü su tesisatçısı usta var. Müşterileri telefonla arayarak ‘kombi bakımı yapıyoruz’ diyorlar. Bunlar yetkisiz elemanlar, teknik eleman değiller. Kombi nin bakımını sadece ve sadece yetkili servisler tarafından yapılması gerekiyor. Hangi marka kombi aldıysanız o markanın yetkili servisine ulaşarak kombi bakımını gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yetkisiz eleman açtığı anda yüksek maliyetli hasar veya arıza çıkabilir. Bu olaya biz çok sık rastlıyoruz. Müşteriler geliyor, bizi şu numaradan aradılar kombi bakımı yaptıklarını söylediler, yetkili servis bin lira istedi onlar 500 TL isteyince onlara yaptırdım. Keşke yaptırmasaydım. Kombi m daha kötü oldu. Teknik servis bir ücret talep ediyorsa fabrikanın istediği rakamı almak zorundalar, başka bir rakam isteyemezler. Teknik servise itibar etsinler. Petek temizliği 2 senede bir, kombi bakımı ise kombi ilk alındığında 2 yıl boyunca ellenmeyecek, 2 yıldan sonra her yıl kışa girerken bakımı yapılmalı. Kombi nin marka ve modeline göre fiyat değişiyor. Tahmini bir fiyat verecek olursam bin TL’den başlayıp, 2 bin 500 TL’ye kadar çıkabiliyor” dedi.

“TALEP ÇOK FAZLA”

Kombi fiyatlarının marka ve kapasitesine göre değiştiğine değinen Ertek “Şu anda kombilerimiz 12 bin TL’den başlayıp, kapasitesine göre 35 bin TL civarına kadar çıkmaktadır. Bizim en yoğun olduğumuz sezonlardan bir tanesindeyiz. Edirne ’de kombiye talep çok fazla. Bu yoğunluk Ekim ayına kadar da devam eder” ifadelerine yer verdi.

“KOMBİ ISIYI DEĞİL, FİYATI ETKİLİYOR”

Kombilerin segment olarak ayrıldığını ve bu segmentlerin doğalgaz faturalarına yansıdığını belirten Ertek şöyle konuştu: “ Kombi alırken evin metrekaresi, evin içerisinde bulunan petekler ve özellikle binada yalıtım olup olmadığının tespit edilmesi ve ona göre kombinin kapasitesinin belirlenmesi. Kombi lerin hepsi tam yoğuşmalı olmalı. Artık yoğuşmasız kombi yok. Kombi ler artık beyaz eşya gibi oldu. Bir buzdolabı alıyoruz ne diyoruz? Bu buzdolabı A Plus ya da B Plus ona göre bir buzdolabı seçiyoruz. Kombi lerde de A ve B sınıfı cihazlar var. A segmenti cihazda içerisindeki depo çelik, B Segmenti cihazda içerisindeki depo alüminyum veya alüminyum çelik kaplama. A segmenti cihazda kombi 45 derecede kombi peteklere sıcak su verdiğinde sıcak suyu yarım saat sıcaklığı muhafaza ediyorsa, B segmenti cihaz da 20 dakika muhafaza ediyor. Yani A segmenti cihaz 24 saat içerisinde 16 saat çalışıyorsa, B segmenti cihaz 19 saat çalışıyor. Kapasitesi aynı olmak şartıyla hangi marka, hangi model cihazı alırsa alsın müşteri, ısınma ile alakalı bir sıkıntısı yok. Bütün olay fatura. A segmenti cihazda bin TL doğalgaz faturası ödüyorken B sınıfı cihazda bin 400 TL civarında bir fatura ödüyor.”

“YETKİ BELGESİ OLMALI”

Doğalgaz tesisatı döşeyen firmaların yetki belgesi olması gerektiğine değinen Ertek “Yeni doğalgaz tesisatı döşetmek isteyen müşterilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta Edirne ’de kaç tane doğalgaz firması var? 30 tane doğalgaz firması var. Bu firmaların yetki belgesi olup olmadığını araştırsın. Çok yetkisiz firmalar var ve sonrasında müşteriler çok mağdur oluyor” diye konuştu.

MERT ERİŞKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.