Hava Durumu

Kopan; “İş bulamayan 60 yaşı nasıl dolduracak?”

AMADDER Edirne İl Temsilcisi Çiler Kopan, 8 Eylül 1999 tarihinden sonra SGK girişi olan insanların mağduriyetine dikkat çekerek; “Özel sektörde 50 yaş üzerindeki insanlar aktif iş bulamayacaklar. Bu insanlar 58-60 yaşı ne şekilde dolduracak?” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2023 18:15
Haber Güncellenme Tarihi: 19.11.2023 18:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
Kopan; “İş bulamayan 60 yaşı nasıl dolduracak?”

Emeklilikte Adalet Derneği (AMADDER) Edirne İl Temsilciliği, 8 Eylül 1999 tarihinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) girişi olan vatandaşların yaşadığı mağduriyeti, Saraçlar Caddesi’nde broşür dağıtarak anlattı.

AMADDER Edirne İl Temsilcisi Çiler Kopan, Edirne’de derneğin bürosunun olmadığını, büro açılması için de üye toplamak istediklerini söyledi. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra SGK girişi olan insanların 58-60 yaş aralığında emekli olacağına dikkat çeken Çiler; “Özel sektörde 50 yaş üzerindeki insanlar aktif iş bulamayacaklar. Bu insanlar 58-60 yaşı ne şekilde dolduracak?” dedi.

“MECLİSTEN ONAY GELİRSE MAĞDURİYETİMİZİ GİDERECEĞİZ”

Emeklilikte kademelendirme getirilmesi gerektiğini belirten Kopan; “Biz, 8 Eylül 1999 sonrasında SGK girişi olup 1 gün, 1 ay, 1 yıl için 17-20 yıl fazla çalışmak zorunda kalan gurubuz. 58-60 yaşa mahkumuz. Bunun için kademelendirilme getirilmesi için çaba gösteriyoruz. Her bölgede il temsilciliklerimiz var. Büyükşehir belediyelerinde açılmış olan dernek bürolarımız var. Şu anda Edirne’de aktif büromuz maalesef yok. Üye sayımız arttıkça bizim ilimizde de büro açılabilecek duruma geleceğiz. Bizler partileri de bilgilendiriyoruz. Çünkü mağduriyet herkesi etkiliyor. Parti gözetmeksizin dosya sunumlarımız oluyor. Milletvekillerine kadar ulaştık ve meclisteyiz. Yeniden Refah Partisi bu hafta bizimle ilgili önerge verecek, bir yasa teklifi sunulacak. Muhalefet partisi ve Cumhur İttifakı’ndan da bizim için yasa tasarısı sunmaya hazırlanan partiler var. Meclisten onay gelirse mağduriyetimizi gidermiş olacağız” ifadelerini kullandı.

“EYT’DE 3 KİŞİYİ EMEKLİ ETMİŞ KADAR PRİM ÖDEMEYE DEVAM EDECEĞİM”

50 yaş üzeri insanların iş bulmakta zorluk yaşayacağını belirten Kopan; “Bizim EYT’ler gibi, ‘38-43 yaş aralığında emekli olalım’ gibi bir derdimiz yok. Biz bunu talep etmiyoruz. Sadece sıkıntımız şu; onlarla aramızda açılan bu uçurum adaletsizlik yarattı ve özel sektörde 50 yaş üzerindeki insanlar kesinlikle aktif iş bulamayacakları için bu insanlar 58-60 yaşı ne şekilde dolduracak? Nasıl sigortaları tamamlanacak? Bizim bütün mücadelemiz bu yüzden. Kendimden örnek verecek olursam; 1 Aralık 1999 girişliyim ve 8 bin 200 prim günüm ile 24’üncü yılımı çalışıyorum. Benden aktif olarak 15 sene daha çalışmam bekleniliyor. EYT’de 3 kişiyi emekli etmiş kadar devlete prim ödemeye devam edeceğim” diye konuştu.

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.