Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

KRİZDE MÜŞTERİSİ ARTTI

Edirne’de çaydanlık, tencere, tava, cezve gibi ürünleri parlatma işi yapan Ragıp Demirkol, çöpe atılmaya yüz tutmuş ürünleri bakım yaparak yeni gibi yapıyor. Demirkol ekonomik kriz nedeniyle işlerinin arttığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2023 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2023 16:11
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
KRİZDE MÜŞTERİSİ ARTTI

Edirneli usta Ragıp Demirkol, tencere, tava, cezve, çaydanlık gibi ürünlerin tamir ve parlatma işlerini yapıyor. Bu işi Edirne’de yapan üç kişiden birisi olduğunu fakat diğer kişilerin faal olarak çalışmadığını belirten Demirkol, ekonomik kriz sebebiyle işlerinin çok arttığını, vatandaşların eskiyen ürünlerini çöpe atmak terine tamir ve parlatma yolunu seçtiklerini söyledi.

Demirkol; “Bizim yaptığımız iş, parlatma, diğer bir adı polisaj. Krom metal üzerine bakır parlatması, pirinç parlatması yapıyorum. Edirne’de devam eden bir ben varım. İki kişi daha var ama onlar faal olarak çalışmıyor. Fiyatlar yükseldiğinden dolayı yeni almak yerine parlatması yapılıyor. Biz çaydanlık, cezve, tava, tencereleri yanık olsa da eski hallerine çevirebiliyoruz. Talepler ekonomik sebeplerden dolayı daha çok arttı. Şu an elimdeki çaydanlığın fiyatı yaklaşık bin lira ama ben bunu 120 liraya yeni gibi yapacağım. Aradaki fark büyük olunca bize talep artıyor. Delik, kırık varsa onları da tamir ederek müşteriye teslim ediyoruz. Bizim yaptığımız bir nevi geri dönüşüm. Bunu yapmasaydık bu tencereler, çaydanlıklar çöpe atılacaktı. Ekonomiye de katkı sağlıyoruz” dedi.

“KALAYCI DÜKKANI AÇACAKTIM”

Kalay ve bakır işini de bildiğini söyleyen ancak Kültür ve Turizm Bakanlığının kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler kategorisinde bakırcılığı ve kalaycılığı birbirinden ayırmasından dolayı, bu imkanlardan yararlanamadığını söyleyen Demirkol, “Bakırı ve kalayı birbirinden ayıramazsın. Masa başında, işi bilmeyen kişilerin verdiği bir karar olarak düşünüyorum. Eğer ikisini ayırmamış olsalar ben kalay için daha modern makineler alarak dükkan açmayı düşünüyordum. Hem tamir ve parlatma işini yapacaktım hem de kalay işini yapacaktım. Kalay için kaybolmaya yüz tutmuş meslekler kategorisine alsalardı, devlet dükkan veriyor ve sigorta ödüyordu. Eğer bu gerçekleşseydi ben kursa giderek kalaycılığı geliştirecektim” şeklinde konuştu.

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.