Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

KURAKLIK ALARMI: SU SEVİYESİ DÜŞÜŞTE

Edirne'nin önemli su kaynaklarından birisi olan Meriç Nehri'nin debisi, hava sıcaklıklarının artması ve yağışların azlığı nedeniyle son 1 ayda neredeyse yüzde 50 düştü.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2023 11:31
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2023 11:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
KURAKLIK ALARMI: SU SEVİYESİ DÜŞÜŞTE

Yağışların az olması tarımsal üretimi, nemliliği, su kaynaklarının durumunu olumsuz etkilediği gibi nehir debilerini de etkiliyor. Nehir debi verilerine göre, Meriç Nehri'nin Kirişhane mevkiinde Nisan ayında 218 metreküp/saniye akan su seviyesinin, Mayıs ayında yapılan ölçümde 58 metreküp/saniyeye kadar düştüğü görüldü. Tunca Nehri'nde ise Nisan ayında 13 metreküp/saniye akan su seviyesi, 11 metreküp/saniyeye düştü.

Edirne'de kışın taşkınlarla yazın ise kuraklıkla gündeme gelen Meriç ve Tunca nehirlerindeki su seviyesi, hava sıcaklıklarının artması ve yağışların az olması sebebiyle düştü.

Devlet Su İşleri Edirne 11'inci Bölge Müdürlüğü Kirişhane Ölçüm İstasyonu verilerine göre, Meriç Nehri'nde Nisan ayında 218 metreküp/saniye akan su seviyesi, Mayıs ayında 58 metreküp/saniye olarak ölçüldü.

Su seviyesinin azalmasına bağlı olarak nehrin ortasında adacıklar, taşlar ve ağaç kütükleri de gün yüzüne çıktı. Meriç Nehri kentin tarihi ve turistik noktalarını görmeye gelen turistlerin de ilgi odağı olurken, oluşan manzara ise düşündürüyor. Meriç Nehri'ni fotoğraflayarak güne anı bırakan turistler, su seviyesinin düşmesine bağlı ortaya çıkan görüntülerle ise şaşırıp gizleyemiyor.

"KUM ADACIKLARI, AĞAÇ KÜTÜKLERİ VE ÇALILAR GÖRÜNMEYE BAŞLAMIŞ"

İstanbul'dan kentin tarihi ve turistik noktalarını gezmeye gelen vatandaşlardan Havva Akel, "Edirne'ye gelirken kentin simgelerinden birisi olan Meriç Nehri'ni görünce çok şaşırdık. Çünkü daha fazla su oranı bekliyorduk. Baktığımızda kum adacıkları, ağaç kütükleri ve çalılar görünmeye başlamış. Bu durum ülkemiz adına da sıkıntı veren bir hal almaya başladı. Çünkü böyle olunca tarımsal kuraklık ortaya çıkıyor. Bu da ekonomimize büyük zarar verir diye düşünüyorum. Kuraklık son yıllarda ülkemizin en büyük sorunlarından birisi haline gelmeye başladı. İnşallah yağışlarla birlikte düzelir ve mevsim normallerine döner ve dolduğunu görebiliriz" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.