Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Lisanslı Depoculuk Konusunda ilçemizde Büyük Adım Atıldı

Toprak Mahsulleri Ofisi öncülüğünde ülkemizin dört bir yanında tarım ürünlerinin modern depolarda, uygun şartlarda stoklanması ve muhafaza edilmesi için oluşturulan lisanslı depo yapım çalışmaları hızla sürdürülmektedir.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2019 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2019 10:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
Lisanslı Depoculuk Konusunda ilçemizde Büyük Adım Atıldı

Nilay YILMAZ

    ilçemizde 24 Haziran 2019 Pazartesi günü faaliyete başlayacak lisanslı depoculuk ile ilgili olarak Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel gazetemize açıklamada bulundu.
    Uzel yaptığı açıklamada, “Lisanslı Depoculuk, tarımsal ürünlerde fiyat istikrarını sağlamak ve çiftçi refahını artırmak amacıyla oldukça faydalı.Pazartesi günü ilçemizde de faaliyete başlayacak.Hasat dönemlerinde artan arza bağlı olarak gerçekleşen ürün fiyat düşüşleri, ürün depolama imkanı bulunmayan ve finansman ihtiyacı olan genellikle düşük gelire sahip üreticilerin gelir seviyesini yükseltecek.
    Ürünlerin sağlıklı, güvenli ve sigortalı bir şekilde depolanmasını sağlayacak, üreticiye finansman imkanı sunarak ürün ticareti kolaylaştıracak ve ürünler devlet garantisi altına alınacak. 
    Karşılığında alınan elektronik ürün senetleri (ELÜS) yetkilendirilmiş borsalarda TMO veya diğer alıcılara peşin olarak satılabilecek ve teminat göstererek uygun şartlarda bankalardan kredi kullandırılabilecek ve ürünler depolarda stoklanabilecek veya üreticiler talep ettikleri zaman aynı kalite ve miktarda ürünü geri çekilebileceklerdir.”dedi.
    Lisanslı Depoculuk sisteminin üreticilere oldukça avantaj sağladığını belirten Uzel, “Üreticilerimizin, binbir zahmetle üretmiş oldukları ürünlerini hasat döneminde hızlı bir şekilde teslim edebilecekleri, vergi muafiyetleri avantajlarından faydalanacakları, lisanslı depolara teslim ettikleri ürünlerine ait ELÜS'leri istedikleri zaman çok sayıda alıcının bulunduğu Ticaret Borsalarında  pazarlayarak daha yüksek kazanç elde edebilecekler ayrıca bankalardan düşük faizli kredi kullanarak finansman ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir.
    Lisanslı depoculuk sistemi ile üreticilerimizin ürünlerini kalitesinde ve miktarında herhangi bir eksilme olmadan, sağlıklı ortamlarda güvenle depolayabilecekleri bir sisteme kavuşacaklardır.
    ilçemizde faaliyete başlayacak olan lisanslı depoculuk sisteminin ilçemize ve çiftçimize hayırlı olsun. Tüm çiftçilerimize bereketli bir sezon dilerim.”dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.