Hava Durumu

LOZAN ANITINDA AÇIKLAMAYA İZİN VERİLMEDİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şube Başkanı Celil Özcan Karaağaç’ın düşman işgalinden kuruluşunun 100. Yılını Lozan Anıtı önünde kutlamalarına izin verilmediğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2023 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 16.09.2023 16:47
https://batiekspres.com/
LOZAN ANITINDA AÇIKLAMAYA İZİN VERİLMEDİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Dernek Binasında Karaağaç’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı sebebiyle “Kararağaç, Lozan Barış Antlaşmasının Sembolüdür” konulu basın açıklaması gerçekleştirdi. Lozan anıtı önünde açıklamaya izin verilmediğini belirten Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şube Başkanı Celil Özcan “Lozan Anıtının Trakya Üniversitesi Rektörlüğünün iznine bağlı olmaktan çıkartılarak kamuoyuna açılması, Karaağaç'ta, Kimliğine ve Lozan sembolü olmasına uygun etkinlikler ve festivaller yapılmasıdır” dedi.

“KARAAĞAÇ LOZAN ANTLAŞMASI’NIN SEMBOLÜDÜR”

Lozan Barış Antlaşması’nın ülkenin tapusu olduğuna değinen Özcan “Bu yıl Cumhuriyetimizin olduğu gibi, tapu senedi Lozan Antlaşması’nın da 100. yaşını kutluyoruz. Lozan Antlaşması; vatanımızın bağımsızlığını, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü dünyaya kabul ettirmesi yanında, 1699 Karlofça’dan 223 yıl sonra bir görüşme masasından başı dik kalktığımız ilk antlaşmadır. Lozan Antlaşması; 1. Dünya Savaşı galipleri itilaf devletlerinin yenilen devletlere dikte ettikleri antlaşmalardan uygulanma şansı bulamayan tek örneği Sevr’i tarihin çöp sepetine atan antlaşmadır. Lozan Antlaşması, hükmünü 100 yıldır sürdüren, sonsuza dek de sürdürecek olan nadir uluslararası antlaşmalardan biridir. Lozan Antlaşması; Anadolu insanını 400 yıl boyunca ekonomik boyunduruk altında inim inim inleten kapitülasyonları ortadan kaldırıp, tam bağımsızlığın ancak ekonomik bağımsızlıkla sağlanabileceğini mazlum milletlere göstererek tarihin akışını değiştiren en önemli bir belgedir. Lozan Antlaşması; Türk Ulus’unun Milli Mücadele’yi gerçekte kimlere karşı verdiğini, kimleri yendiğini ve kimlerin işgalci emperyalistler tarafından piyon olarak savaşa sürüldüğünü belgeleyen antlaşmadır aynı zamanda. Ülkemizin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kazanılan bağımsızlık savaşının sonunda, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan ülkemizin tapusu niteliğindeki Lozan Barış Antlaşması sonucu savaş tazminatı olarak Karaağaç kazanılmış olup, 100 yıl önce 15 Eylül 1923’te teslim alınmıştır. Tarihimizde önemli bir yere sahip Karaağaç, Lozan Antlaşması’nın sembolüdür. Bu nedenle Lozan Anıtı Karaağaç'ta yapılmıştır” dedi.

 “LOZAN ANTLAŞMASI’NI YAŞATMALIYIZ”

Lozan Antlaşmasını gelecek nesillere aktarılması gerektiğini belirten Özcan “Lozan Antlaşması’nın sembolü niteliğinde olan, tarihimizde önemli yer tutan Karaağaç’ta ve Lozan Anıtı çevresinde, özellikle 24 Temmuz ve 15 Eylül tarihleri başta olmak üzere, milli tarihimizi yaşamaya ve yaşatmaya yönelik etkinlikler ve festivaller düzenlenmelidir. Bilinmelidir ki, bugün şehrimizde basın açıklaması, festivaller gibi etkinlikler düzenleyebiliyorsak, bunu her şeyden önce büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, silah arkadaşlarına ve Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın ardından yapılan ülkemizin tapusu niteliğindeki Lozan Antlaşması’na borçluyuz. Yakın tarihimizi gelecek nesillere öğretmek amacıyla, çeşitli etkinlikler yaparak borcumuzu ödemeye çalışmalıyız. Bu milli bir görevdir. Bu nedenle, Karaağaç'ta Lozan Anıtı önünde bir basın açıklaması, bir etkinlik, bir festival yapılacaksa, Kahve festivallerinden önce özellikle Lozan Antlaşması ile ilgili bir etkinlik olmalıdır. Atatürkçü Düşünce Derneği, Atatürkçü düşünceyi, Atatürk’ün mirasını yaşamak ve yaşatmak amacıyla kamu yararına çalışan dernek statüsü ile kurulmuş bir dernek olarak, Lozan Anlaşması gibi değerlerimizi yaşatmaya çalışmaktadır. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, yerli ve yabancı hiçbir kuruluştan fon adı altında bile bir yardım almamakla övünerek, ulusal değerlerimizi yaşatıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“REKTÖRLÜĞÜN İZNİNE BAĞLI OLMAKTAN ÇIKARILMALI”

Lozan Anıtı’nın kimliğine uygun etkinliklerin yapılması gerektiğine değinen Özcan şöyle konuştu: “Ticari kaygıdan uzak, reklam amacı gütmeyen, ulusal değerlerimizi yaşatıcı her türlü etkinlikleri destekliyoruz. Ancak, daha önceki yıllarda 24 Temmuzlarda olduğu gibi bu yıl da Karaağaç’ın Türk topraklarına katılmasının 100. Yılında Atatürkçü Düşünce Derneği’ne, Lozan Anıtı önünde basın açıklaması yapmasına Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından izin verilmemiştir. İlgili ve yetkililerden beklentimiz, Lozan Anıtı’nın Trakya Üniversitesi Rektörlüğünün iznine bağlı olmaktan çıkartılarak kamuoyuna açılması, Karaağaç'ta, Kimliğine ve Lozan sembolü olmasına uygun etkinlikler ve festivaller yapılmasıdır. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak; Türkiye Cumhuriyeti’ni olduğu gibi, tapu senedini de sonsuza dek korumayı görevi saydığını kamuoyuna saygı ile duyururken değişmez önderimiz Atatürk’ü, Lozan’ın bilge diplomatı İsmet İnönü’yü, Kuvayı Milliye kahramanlarımızı ve bu toprakları vatan yapan aziz şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnetle, şükranla, saygıyla anıyoruz. Lozan Antlaşması’nın ve Karaağaç’ın Türk topraklarına katılmasının 100. yılı kutlu olsun.”

MERT ERİŞKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.