Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Maden Kanunu teklifi ele alınmalı”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, Erzincan İliç’teki maden kazasıyla ilgili TBMM’de yaptığı konuşmada “İYİ Parti grubu olarak; Meclisimize soru önergeleri vererek durumun ciddiyetine dikkat çekmek istemiştik. Akalın, Maden Kanunu teklifinin de yeniden ele alınması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2024 15:23
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2024 15:42
Kaynak: Haber Merkezi
“Maden Kanunu teklifi ele alınmalı”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, Erzincan İliç’te medyada gelen kazasıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuştu. Prof. Akalın şunları söyledi:

“29 Haziran 2022’de, Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener Erzincan İliç’teki, altın madenindeki tehlikeye karşı iktidarı uyarmıştı. Hatta bu konuda, İYİ Parti Grubu olarak; Meclisimize soru önergeleri vererek durumun ciddiyetine dikkat çekmek istemiştik. Ancak iktidar her zaman olduğu gibi söylemlerimizi aşırı duyarlı bulup kulağının üstüne yatmayı tercih etti. Tıpkı zamanında madencileri tekmelemek yerine, dinlemeyi tercih etmiş olsaydınız bugün burada başka şeyler konuşuyor olurduk.   Yaşanan bu vahim olay, 2000 yılında, Romanya’da yaşanan Baia-mare felaketinden sonra, Avrupa Parlamentosu tarafından önerilen, siyanürle altın ayrıştırma uygulaması ile ilgili tavsiye kararına uyulmamasının getirdiği bir sonuçtur. Ki, bu karar birçok Avrupa ülkesi tarafından uygulanmaktadır. Şimdi; kimse ama hiç kimse çıkıp bu meslek işin fıtratında var gibi söylemlerde bulunmasın. Bu eleştirilere ilave olarak, bazı önerilerde de bulunmak istiyorum. Yaşanan olay sonrası, Fırat Nehri’ne karışması muhtemel kimyasallar ile ilgili ivedilikle çalışma yapılmalıdır. Getirmek istediğiniz ve bu olay neticesinde görüşülmeyen Maden Kanun teklifi yeniden ele alınmalı, daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilmeli ve bu kanun teklifi TBMM çatısı altında hazırlanmalıdır. İnsanımızı ve doğayı doğrudan etkileyen kanun teklifleri ortak mutabakat ile hazırlanmalıdır. Son olarak; Genel Başkanımız Meral Akşener’in grup toplantımızda dediği gibi; Niçin hep garipler kaçamıyor? Niçin hep fakirler kaçamıyor? Niçin hep haksızlık bunlara oluyor? Ant olsun, şart olsun, bunları değiştireceğiz.”

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.