Hava Durumu

Marmara’ya günde 160 bin metreküp deşarj

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır "Ergene Nehri'nin kirliliğini önleyecek olan Ergene Havzası Organize Sanayi Bölgeleri Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri'nden beşini tamamladık. Derin Deniz Deşarj Projesi'ni de gerçekleştirerek günde 160 bin metreküp suyun Marmara Denizi'ne derin deşarj edilmesini sağlıyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2023 15:55
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2023 15:55
Kaynak: AA
Marmara’ya günde 160 bin metreküp deşarj

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ergene Nehri'nin kirlilikten kurtarılması için hayata geçirilen Derin Deniz Deşarj Projesi ile günde 160 bin metreküp suyun Marmara Denizi'ne derin deşarj edilmesinin sağlandığını belirtti.

Kacır, Kırklareli Valiliği ziyareti sonrası Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Toplu Açılış Töreni'ne kendi kullandığı TOGG ile geldi.

Kacır, törende yaptığı konuşmada, açılışı gerçekleştirilecek 19 fabrikanın, 10,6 milyar liradan fazla yatırımla Kırklareli'ne ve Türkiye'ye değer katacağını söyledi.

Fabrikaların 4 bin 300'den fazla vatandaşa iş imkanı sunacağını belirten Kacır, "Bu fabrikalarda üretilen ürünler sadece iç piyasaya sunulmakla kalmayacak, ihracatla da ekonomimize katkı sağlayacak" dedi.

60 yıldır başarı ile sürdürülen organize sanayi bölgesi modeli ile OSB'lerin ortak altyapıları, çevreci yaklaşımları ve tedarik zincirinde oluşturdukları verimlilikle ülke sanayisine hizmet ettiğini aktaran Kacır, şunları kaydetti:

"OSB'ler firmalarımızın kümelenmesini sağlayarak firmalarımıza iş birliği kültürünü aşılıyor, 'Milli Teknoloji Güçlü Sanayi' vizyonumuzda öncü rol üstleniyor. Bu bilinçle, 2002 yılında ülkemizde 192 OSB kuruluyken, son 21 yılda ülkemize 161 OSB daha kazandırdık. OSB'lerimizde çalışan sayısı da 5 kat artarak 2,5 milyona yükseldi. Bugün geldiğimiz noktada 353 OSB ile artık OSB'si olmayan ilimiz kalmadı. İnşa ettiğimiz bu güçlü üretim altyapısı ile birlikte ticari araç üretiminde Avrupa lideriyiz. Askeri insansız hava aracı üretiminde dünya lideriyiz. Beyaz eşya üretiminde Avrupa lideriyiz, dünyada ikinci sırada yer alıyoruz. Güneş paneli üretiminde Avrupa'da lideriz, dünyada dördüncüyüz. Çimento ve demir-çelik üretiminde Avrupa birincisiyiz.

Geçtiğimiz yıl ihracatımız 254 milyar dolar ile yeni bir rekor kırdı ve bu rekorun başrolünde imalat sanayimiz var. Türkiye Yüzyılında bu başarı hikayesinin daha da güçlenerek devamını tesis etmek üzere sanayimizin dijital ve yeşil dönüşümünü hızlandırıyoruz."

2053 NET SIFIR EMİSYON HEDEFİ

Kacır, model fabrikalarda verilen yalın üretim ve dijital dönüşüm eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle işletmelerin verimlilik oranlarını yükselttiklerini vurguladı.

Kocaeli, Denizli, Eskişehir, Samsun, Trabzon ve Malatya'daki fabrikalarla, yeni model fabrika sayısının 8'den 14'e çıkacağını anlatan Kacır, "KOBİ'lerimize özel olarak tasarladığımız Dijital Dönüşüm Değerlendirme Modelini kullanıma sunuyoruz. Trakya Kalkınma Ajansı'mız tarafından yürütülen 'Trakya'nın Verimli KOBİ'leri projesiyle 19'u Kırklareli'nde olmak üzere 133 KOBİ'de süreç ve enerji verimliliği çalışmaları gerçekleştirdik" dedi.

İmalat sanayisinin dijital dönüşüm yatırımlarını artıracak Dijital Dönüşüm Destek Programı'nın devreye alınacağına değinen Kacır, şöyle devam etti:

"2053 Net Sıfır Emisyon hedefimiz ve Avrupa Yeşil Mutabakatı uyumu doğrultusunda gerek ulusal gerek uluslararası kaynakları harekete geçirdik. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında başlatılan projeler için bugüne kadar 8 milyar lira finansman sağladık. Ergene Nehri'nin kirliliğini önleyecek olan Ergene Havzası Organize Sanayi Bölgeleri Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri'nden beşini tamamladık. Derin Deniz Deşarj Projesini de gerçekleştirerek günde 160 bin metreküp suyun Marmara Denizi'ne derin deşarj edilmesini sağlıyoruz."

TÜRKİYE YEŞİL SANAYİ PROJESİ

OSB'lerin, 'Yeşil OSB'lere dönüşümünü hızlandırmak adına Dünya Bankası Türkiye OSB Projesi ile 300 milyon dolar finansman kullandırdıklarını belirten Kacır, proje ile Türkiye'deki seçilmiş OSB'lerin verimliliğini, çevresel sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Sanayi işletmelerinin etkin yeşil dönüşümünü sağlamak üzere Dünya Bankası ile iş birliği halinde 450 milyon dolar bütçeli Türkiye Yeşil Sanayi Projesi'ni de hayata geçirdiklerini anlatan Kacır, "KOSGEB'e ayrılan 250 milyon dolarlık kısmıyla KOBİ'lerin yeşil dönüşüm kapsamındaki yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği, atık yönetimi ve döngüsel ekonomi gibi tematik alanlarda gerçekleştirilecek faaliyetlerini destekleyeceğiz. TÜBİTAK'a ayrılan 175 milyon dolarlık kısmıyla da yenilikçi yeşil teknolojilerin, ürünlerin veya süreçlerin geliştirilmesini içeren yeşil inovasyon faaliyetlerinde bulunan firmaların yanında olacağız" ifadelerini kullandı.

Kacır, tüm bu adımlar ile birlikte hedeflerinin, sanayinin yeşil dönüşümünü etkin şekilde desteklemek olduğuna işaret etti.

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.