Hava Durumu

MECLİS’TE LGBTİ GERGİNLİĞİ

Edirne Belediye Meclisi’nin bugün düzenlenen toplantısında AK Parti ile CHP’li meclis üyeleri arasında LGBTİ tartışması yaşandı.

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2023 17:28
Haber Güncellenme Tarihi: 05.09.2023 17:28
https://batiekspres.com/
MECLİS’TE LGBTİ GERGİNLİĞİ

Edirne Belediye Meclisi’nin bugün düzenlenen Eylül ayı toplantısında LGBTİ tartışması yaşandı. Meclisin ilk gündem maddesinde, Edirne Belediyesi ile Hollanda Krallığı Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu arasında gerçekleştirilecek projenin imzalanması kararı görüşüldü.

Gündem maddesinde; Hollanda Krallığı Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu ile insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanında 2023 yılında destekleyeceği MATRA (Sosyal Dönüşüm) Programı’na ‘Dirençli Bir Toplum İçin Yerelde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ isimli projenin imzalanması için Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesi ve projenin Edirne Belediyesi tarafından uygulanması talebi görüşüldü.

ÇAPOĞLU’NDAN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ

Gündem maddesi ile söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Çapoğlu, öneride bulunarak; “Burada toplumsal cinsiyet eşitliği kavramını, kadın erkek fırsat eşitliği olarak değiştirme imkânımız var mı? Bizim, projemizin ismini değiştirme şansımız var mı? Bizim projenin içeriği ile ilgili bir sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı.

“İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HAKKIMIZ YOK”

Belediye Başkanı Recep Gürkan ise projenin isim değişikliğinin mümkün olmadığını söyleyerek; “Proje, Avrupa Birliği’nden geldiği için değişiklik şansımız yok. Projenin çağrısını Avrupa Birliği ve Hollanda Krallığı yapıyor. Projenin ismini onlar belirliyor. Bizim projede isim değişikliği şansımız yok” dedi.

“LGBTİ’DEN DOLAYI MI?”

Toplantıda söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Filiz Gencan Akın ise Çapoğlu’nun isim değişikliği talebinin nedenini sordu. Akın’ın sorusunu yanıtlayan Çapoğlu; “Toplumsal cinsiyet kavramı, son zamanlarda çok farklı anlamlara çekilmeye başladı. Bu yüzden talep ettik” dedi. Akın da Çapoğlu’na cevap vererek; “Yani LGBTİ’den dolayı mı? Burada bir ötekileştirme var” sözlerine yer verdi.

ÖTEKİLEŞTİRME TARTIŞMASI

Çapoğlu ise talebinde ötekileştirme olmadığını söyledi. Akın ise LGBTİ bireylerin yok sayılamayacağını belirtti. Çapoğlu, Edirne Belediyesi’nde çalışan sayısına bakıldığında yüzde 15 civarında kadın çalışan olduğunu söyleyerek; “Başka bir şey yok. Ben bunu tartışmak istemiyorum” dedi. Akın ise Çapoğlu’nun LGBTİ bireyleri ötekileştirilmeye çalıştığını savundu.

AK PARTİLİ BAZI ÜYELER RET, BAZILARI ÇEKİMSER

Tartışmanın ardından yapılan oylamada, AK Parti grubundan Nergiz İnce ve Engin Makak, gündem maddesine ret oyu verirken; AK partili diğer meclis üyeleri ise çekimser kaldılar. Gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.