Hava Durumu

MECLİSİN GÜNDEMİ MERAYA GES

-Edirne İl Genel Meclisi’nin bugün düzenlenen toplantısında güneş enerji sistemleri görüşüldü.

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2023 17:47
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2023 17:47
https://batiekspres.com/
MECLİSİN GÜNDEMİ MERAYA GES

AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Suiçmez, bazı kişilerin meralarda güneş enerji sistemi kurmak için köyleri ziyaret ettiğine dikkat çekerek; “Meralara yapılmaması gerekiyor” dedi.

Edirne İl Genel Meclisi’nin Eylül ayı toplantıları bugün başladı. Meclisin Eylül ayı ilk toplantısında Edirne’nin Meriç İlçesine bağlı Saatağacı köyünde kurulması planlanan güneş enerji santralinin imar planı hakkındaki teklif görüşüldü.

Toplantıda konuyla ilgili söz alan AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez; “Edirne’nin bir köyündeki meralarda Güneş Enerji Sistemi (GES) enerji tesisi kurulması ile ilgili bazı kişiler, ellerinde belgelerle köylere giderek, bir genelge, yönetmelik benzeri şeylerle köylere birtakım vaatler veriyorlar. Meralara özel şirketlerin talepleri oluyor. Özel bir yere yapılabilir ama meralara yapılmaması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

“MERALAR BİZİM CAN DAMARIMIZ”

İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ise meraların önemini vurgulayarak; “Meralara yapılmasına meclis olarak karşı gelmememiz gerekiyor. Meralar bizim can damarımız. Tarımda en gelir getirici, dünyada en önemli kaynaklardan birisidir” dedi. Konuşmaların ardından mecliste görüşülen güneş enerji santralinin imar planı, İmar Komisyonu’na sevk edildi.

“İÇME SUYU OLMAYAN KÖY KALMAYACAK”

Kararın görürülmesinin ardından Meclis Başkanı Geçmiş, görevine başlayan Edirne Valisi Yunus Sezer’i meclis olarak ziyaret ettiklerini söyledi. Geçmiş, Vali Sezer ziyareti ile ilgili yaptığı konuşmada; “Edirne’mize yeni atanan Edirne Valisi Yunus Sezer’i ziyaret ettik. Edirne ile ilgili düşüncelerini meclis üyeleri ile paylaştı. Kendisinin Edirne’ye bakış açısını öğrenmiş olduk. Bildiğiniz üzere valimizin Edirne’ye bakış açısı öncelikli olarak içme sularıdır. Edirne’de içme suyu olmayan hiçbir köyün kalmayacağının sözünü verdi. Bununla ilgili kendi özkaynaklarımızı olmazsa, Ankara merkezden yeni talepler yaratarak bu sorunu 2024 yılında tamamen bitireceğini belirtti” sözlerine yer verdi.

“ASFALT PLENTİ EKİM AYINDA ÇALIŞMAYA BAŞLIYOR”

Geçmiş, Ekim ayında İl Özel İdaresi yeni asfalt plentinin çalışmaya başlayacağını açıklarken; “Soğuk asfalttan vazgeçiyoruz. Köylerimize sıcak asfalt yatırım programında olmamasına rağmen tek program yaparak 2023’ün Aralık ayı sonuna kadar, havaların müsait olmasıyla birlikte 40-50 kilometre bir asfalt planlıyoruz. Valimiz, İl Genel Meclis Üyelerimizle birlikte ilçeleri ve köyleri ziyaret edecek. ‘Tüm meclis üyeleri, kendi bulundukları bölgede benimle birlikte olsunlar, birlikte bölgedeki sorunları tespit ederek çözüm önerilerini birlikte paylaşalım’ diye olumlu bir tavır sergiledi. Valimize tekrar teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

MERT ERİŞKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.