Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Mezarda emekli olmak istemiyoruz”

EMADDER Edirne İl Temsilcisi Çiler Kopan ve dernek üyeleri, Cumhurbaşkanı ve tüm siyasi partililere seslenerek kademeli emeklilik ve mağduriyetlerinin giderilmesini istediklerini belirtti. Kopan; “Mezarda emekli olmak istemiyoruz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 15:35
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 15:37
Kaynak: HİLAL PEKER
“Mezarda emekli olmak istemiyoruz”

Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER), Edirne’nin Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. EMADDER Edirne İl Temcilcisi Çiler Kopan tarafından okunan basın açıklamasına derneğin Edirne, Tekirdağ ve Çerkezköy’deki üyeleri de destek verdi.

Açıklamada, 2000 sonrasında SGK'ya giriş yapanların emeklilik süreçlerinde adaletsizlik yaşadığına dikkat çekildi. Kopan, kademeli emeklilik sistemine geçilmesi gerektiğini dile getirdi. Dernek üyeleri de emeklilik haklarının korunması ve daha adil bir sistemin hayata geçirilmesi için çaba harcanması gerektiğini vurguladılar.

“ÇOK BÜYÜK MAĞDURİYET DOĞURDU”

Açıklamayı okuyan Kopan, Cumhurbaşkanı ve tüm siyasi partililere seslenerek mağduriyetlerinin giderilmesini istediklerini söyledi. Kopan, 4,5 milyon kişinin istenen primleri doldurduklarını fakat emeklilik için 17-20 yıl fazla çalışmanın 2000’liler olarak bilinen 08/09/19999 tarihinden sonra işe başlayanlar için çok büyük mağduriyet doğurduğunu söyledi.

“GEÇ GELEN ADALET, ADALET DEĞİL ZULÜMDÜR”

Kademeli emeklilik ile haklarının kendilerine teslim edilmesini istediklerini söyleyen Kopan; ”03.03.2023 tarihinde yeniden düzenlenen EYT yasası, tüm çalışanlar için adil bir emeklilik düzenlemesi yerine, sadece 08.09.1999 tarihi öncesi ile başlayan çalışanları kapsayan bir düzenleme olarak hayata geçmiştir. Bu nedenle 1 gün, 1 ay veya birkaç yıl işe geç başlanmış olması nedeniyle akranların benzer ve hatta daha fazla prim günüyle emekliliğe ulaşmalarında 17/20 yıl fark oluşmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve bu vebale ortak olan tüm partililerimize sesleniyoruz. Kademeli emeklilik ile bu ülkenin fertleri olan bizlerin haklarını teslim ederek adaletin seçimlerden önce sağlanması ve vatandaşın devletine olan güveninin yeniden inşa edilmesi elzemdir.  Geç gelen adalet, adalet değil zulümdür” dedi.

“MÜCADELEMİZİN EN KISA SÜREDE ÇÖZÜME KAVUŞMASINI İSTİYORUZ”

Kopan, mücadelelerine devam edeceklerini belirterek; “Biz bu adaletsizlik son bulana kadar çığ gibi büyümeye devam edeceğiz. Bizleri yok sayamazsınız, buradayız ve haklarımıza kavuşana kadar da burada olacağız. Bizler bizlerden istenen primleri doldurduk. Bizden küçük ve az primi olanlar emekli oldu ve üstüne daha bir bu kadar çalışmamız isteniyor. Emekli olanlardan daha fazla primle kaybedecek 1 yılımız daha yok” diye konuştu.

HİLAL PEKER

Kaynak: HİLAL PEKER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.