Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MS HASTALIĞINA DİKKAT!

Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Özer Aynacı, MS hastalığının insan hayatı için tehlikeli sonuçlar doğuracak kronik hastalıklar arasında yer aldığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2023 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2023 11:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
MS HASTALIĞINA DİKKAT!

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Özer Aynacı, 30 Mayıs Dünya MS Günü nedeniyle MS hastalığı hakkında bilgiler verdi.

Uz. Dr. Aynacı, MS hastalığının, insan hayatı için önemli bir hastalık olduğunu belirterek, “Multipl Skleroz Hastalığı; genellikle kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu yangı veya iltihaplanma ile seyreden, nöronların miyelin kılıflarının hasar gördüğü ve akson adı verilen sinir lifi hasarı ile ilerleyen otoimmün hastalıklar içinde olup; beyin ve omurilik ilgili merkezi sinir sistemi hastalığıdır”

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Aynacı, MS hatalığının belirtilerine sıralayarak, “En sık görülen Multipl Skleroz belirtileri; yorgunluk, halsizlik, karıncalanma, uyuşukluk, görme bozuklukları ve görme kaybı, kas fonksiyon bozuklukları, titreme, idrar kaçırma, kabızlık, cinsel sorunlar ve dengesizlik, baş dönmesi, yalpalama gibi denge sorunlarıdır. Nöroloji Uzmanları olarak, bu belirtileri yaşayanların mutlaka uzman hekime muayene olmalarını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu

HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.