Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MUHABBET KUŞU TÜYOSU VERDİ

Havsa’da Av bayi işleten Hasan Ada Muhabbet kuşlarının konuşması ve uzun süre yaşaması için tüyolar verdi.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2023 16:55
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2023 16:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
MUHABBET KUŞU TÜYOSU VERDİ

Edirne’nin Havsa ilçesinde uzun yıllar av bayi işleten Hasan Ada işlettiği bayi de muhabbet kuşu,balık türlerine ev sahipliği yapıyor. Ada muhabbet kuşlarının bakımı, tercih edilme sebepleri, kuşları konuşturmak için ne yapılması gerektiği hakkında bilgi verdi.

TERCİH SEBEBİ EKONOMİK OLMASI

Muhabbet kuşlarının neden çok tercih edildiğine değinen Ada “Muhabbet kuşlarının tercih edilme sebebi daha ekonomik olması, kediye köpeğe göre daha ekonomik. Bir paket kuş yemi alıyorsun yarım kilosu 15 lira ve bunu bir ay ile 1,5 ay arasında tüketiyor. Bu yüzden daha ekonomik geliyor insanlara. Evin içinde alıp seve bildikleri için, Kedi ve köpeği herkes evinde besleyemediği için. Muhabbet kuşu tercih ediliyor” dedi.

İLGİ VE TEMİZLİK

Muhabbet kuşlarının konuşmasını sağlamak için çok fazla ilgilenilmesi gerktiği ve muhabbet kuşlarının ömürlerinin uzun olması için neler yapılması gerektiğine değinen Ada “Muhabbet kuşunun konuşması için çok ilgilenmek gerekiyor. Sürekli aynı şeyi tekrarlaman gerekiyor. Ama bazı kuşlarda konuşmuyor, Ne kadar ilgilenirsen ilgilen bazı kuşlarda konuşmaya biliyor. Sadece yem değil kuş kumu ve gagataşının olması gerekiyor kafeste. Sindirimi kolaylaştıran şeylerin kafeste bulunması gerekiyor. Zaten muhabbet kuşlarının büyük çoğunluğu sindirim rahatsızlığı yüzünden ölüyor. Sadece yem alıp yem ile beslersek muhabbet kuşlarımızın ömrü uzun olmayacaktır.  Bu doğa hayvanı, doğada kum parçası, dal parçası gibi ürünlerin içerisindeki mineralleri sindirim için kullanıyor. Muhabbet kuşlarının geneli sindirim sistemi sorunlarından dolayı ölüyor maalesef” ifadelerine yer verdi.

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.