Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Muhtarlar Federasyon Başkanı Fatih Kıyga Oldu

Edirne Köy ve Mahalle Muhtarları Federasyonu olağan genel kurulunu yaptı. Tek listeyle girilen genel kurulda federasyonun yeni başkanı Hatipköy Muhtarı Fatih Kıyga oldu.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 16:21
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Muhtarlar Federasyon Başkanı Fatih Kıyga Oldu

Edirne Köy ve Mahalle Muhtarları Federasyonu Olağan Genel Kurulu, Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Küçük Salon’da gerçekleştirildi. Divan Kurulu’nun seçilmesinin ardından saygı duruşu ve istiklal marşının okunması sonrası Edirne Köy ve Mahalle Muhtarları Federasyonu Başkanı Sedat Tosun mali tabloyu açıklayan konuşmasını yaptı. Tosun; “Burada yapacağınız tek şey federasyonun aktif bir şey yapmasını istiyorsanız lütfen aidat ödemelerinizi yükseltin. Para olmadan hiçbir şey olmuyor. Biz ilk yıl çok zorlandık. Gelen aidatlarımız doğal gaz, elektrik ve suya gitti. Genel giderlerimizi karşılayamadık. Gerektiği yerde cebimizden ödedik. Ama para olmadan iyi bir şey olmuyor, bunu bilin. Bundan sonra da alacağınız kararlarda eğer federasyonun ayakta durmasını istiyorsanız, aktivite istiyorsanız bu sizlerin üstünüze düşen büyük bir görev. Bu federasyonu ayakta tutun ama federasyona hiçbir zaman için cephe almayın. Burası hepimizin federasyonu. Gelin birlik beraberlik olsun” dedi.

“BİR YANLIŞ VARSA BİZLE PAYLAŞIN, VALİ BEYLE DEĞİL”

Daha sonra söz alan Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik, muhtarlar federasyonunun kumarhane ve içki içilen yer olduğu şikayetinin Edirne Valisi Yunus Sezer’e söylenmesinden dolayı ilk toplantıda Vali Yunus Sezer tarafından azarlandıklarını söyleyerek yaptığı konuşmada “Sayın Valimiz Yunus Sezer'in ziyaretine gittik. İçeriye girdik, söylediği ilk kelime, Muhtarlar Federasyonu'nun kumarhane ve içki içilen yer olduğu anlamında haşlandık. Bunu sayın valimize söyleyen muhtar arkadaşlarımız. Çok ayıp bir şey. Biz arkadaşlar bugün varız. Sedat Abi seçilemedi. Yarın ben de seçilemeyeceğim. Diğerleri de seçilemeyecek. Rica ediyorum; gelin birleşelim, birlik olalım. Böyle yaparsak bizleri kimse dinlemez. O gün o kadar üzüldük ki oraya giden yönetim kurulu olarak. Orada Vali Bey’in dediği 'orası kumarhaneymiş. Ben oraya para vermem' dedi. Şimdi biz burada federasyon seçimi yapıyoruz. Biz burada konuşalım, dertleşelim, söyleyelim birbirimize. Abdullah Kemik senin hatan var kardeşim, hatalısın, bunu burada yanlış yaptın. Benim yüzüme söyle. Burada öyle bir şey varsa bana söyleyin. Ben de bileyim öyle bir şey varsa. Utancımdan yere girdim. Böyle bir şey olabilir mi? Vali bey bunu sizin arkadaşlarınızdan biri söylüyor dedi. Bir yanlış varsa bizle paylaşın Vali beyle değil” şeklinde konuştu.

GEGEOĞLU: “MUHTARLAR DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞIDIR”

Kongreye katılan Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, muhtarların demokrasinin temel taşı olduğunu belirterek; “Muhtarlar demokrasinin en temel taşı, hep söyleriz. En kıymetli taşları sizsiniz. Aslında demokrasi sizin oradan işlemeye başlıyor, sizden çalışmaya başlıyor. O yüzden biz il genel meclis üyesi arkadaşlarımla birlikte sizlerin öneminin ve sizlerle birlikte çalışmanın da farkındayız ve bu çalışmayı yapmaya da canı gönülden hazırız. Bizlere ne görev düşüyorsa. Ben uzun yıllardır siyasette çok seçim görmüş bir kardeşinizim, arkadaşınızın, kimlerinin ablasıyım. Seçmen sayısı ne kadar azaldıysa bu iş o kadar zorlaşır. Özellikle köylerde yaşadığımız sorunların, o seçim sürecindeki sıkıntıların farkındayız. Ama el birliğiyle doğru çalışıp, doğru örgütlenir ve bir arada durmayı başarırsak muhtarımın dediği gibi, işte o zaman bazı işler çok daha kolaylaşıyor. Bir arada durmak, bir arada örgütlü mücadele etmek, gerçekten çok kıymetli” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından seçime geçildi. 62 delegenin 45’inin katıldığı seçimde, tek liste yer aldı. Tek liste olması sebebiyle açık oylama yapıldı. Oylamada Edirne Köy Ve Mahalle Muhtarları Federasyonu Başkanlığına Edirne Merkez Hatipköy Muhtarı Fatih Kıyga seçildi. Kıyga’nın yöneyim kurulu asil listesi şu isimlerden oluştu; Abdullah Kemik, Çağlar Turgay, Ahmet Tezer, Günay Tunç, Mehmet Karlatlı, Ayşe Sever, Seçkin Sutcan ve Selçuk Meriç

“ÇOK BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

Seçim sonrası konuşan Başkan Kıyga; “Bu benim ikinci dönemim. 2019 Mart ayında yerel seçimlerde köyümden aday oldum, köylülerimin oylarıyla muhtar oldum. Daha sonra köy muhtarları dernek başkanlığına getirildim ve aynı zamanda Sedat başkanım Abdullah başkanımın yönetiminde yer aldım. Genel sekreterlik görevlerinde bulundum federasyonumuzda. Şimdi de Sedat başkanım elini bana verdi, değerli başkanlarımın da desteğiyle federasyona bu göreve layık görüldüm. Bunun için başkanlarıma, tüm muhtarlarıma çok teşekkür ediyorum. Federasyonumuzun amacı muhtarlarımıza, daha sonra da görev yaptığımız yerlerde, köylerde, mahallelerde aslında halkımıza hizmet etmek, daha faydalı işler yapmak istiyoruz, amacımız bu. Birbirimize yardımcı olup, destek çıkmalıyız, bölünmemeliyiz. Aslında çok büyük bir aileyiz. İnşallah bu ailemize hep birlik beraberlik içinde tutacağız. Hep birlikte çalışmalarda bulunacağız” şeklinde konuştu.

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.