Hava Durumu

ÖZEL’İN SEÇİLMESİNİ ECEVİT’E BENZETTİ

-CHP Edirne’de çeşitli görevlerde bulunan Erdal Akgün, CHP Genel Başkanlığı’na seçilen Özgür Özel’i tebrik ederek; “Ecevit’te yakaladığımız ivmeyi Özgür Özel ile de yakalayacağımızın kanaatindeyim” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.11.2023 15:28
Haber Güncellenme Tarihi: 05.11.2023 15:28
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
ÖZEL’İN SEÇİLMESİNİ ECEVİT’E BENZETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) Edirne kurucu merkez ilçe yönetim kurulu üyeliğinden il yönetim kurulu üyeliğine, merkez ilçe başkanlığından il genel meclisi üyeliğine kadar görevlerde bulunan ve en son düzenlenen İl Kongresi’nde yeterli imza sayısına ulaşamadığı için İl Başkanlığına aday olamayan Erdal Akgün, 38’inci Olağan Kurultay ile ilgili açıklama yaptı.

Batı Ekspres’e konuşan Akgün, CHP Genel Başkanlığı’na seçilen Özgür Özel’den, kurultayda yeterli imza toplayamamaları nedeniyle adaylıktan çekilen İlhan Cihaner ve Öymen’e kadar birçok isimle ilgili düşüncelerini paylaştı. Akgün, CHP’nin 25-26 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Tüzük Kurultayı için de önerilerde bulundu.

“DEĞİŞİMDEN YANA OLDUĞUMU AÇIKÇA SÖYLEMİŞTİM”

Akgün, CHP’de değişimden yana olduğunu belirterek; “Ben değişimden yanaydım. İlçelere gittiğimde zaten, ‘Topyekûn değişim’ demiştim. Değişimden yana olduğumu açıkça söyledim. Genel başkan da olsan, belediye başkanı da olsan siyasetçiler yeri ve zamanı geldiğinde bir şekilde geçicidir. Bu da genel başkanımızı kırmadan, büyük bir olgunluk içinde geçti. Kurultay salonunu takip ettik. Dünyada bunu yapabilecek belki de başka bir parti yoktur. CHP, uzun yıllardan beri iktidar olamayan ama hiçbir zaman da destekçisinin azalmadığı bir partidir. Hiçbir kavga olmadan genel başkanlık yarışının bu şekilde bitmesi, Türkiye’nin özlediği bir tabloydu” ifadelerini kullandı.

“CHP’DE MÜTHİŞ BİR UYANIŞ VAR”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve ekibinin başarılı olacağına inandığını söyleyen Akgün; “Gece saat 04.00’te bile bizi arayarak kutlayan seçmenlerin olması, CHP’nin önümüzdeki seçimlerde ne kadar güçlü olacağının belirtileridir. Bugün iş yerime geldiğimde de bunu gözlemledim. Kurultay ile birlikte CHP’de müthiş bir uyanış var. Ecevit’te yakaladığımız ivmeyi Özgür Özel ile de yakalayacağımızın kanaatindeyim. Güzel şeyler olacak. Artık seçmenin karşısında liderimizi anlatmak zorunda kalmayacağız. Sadece projelerimizi anlatıp CHP’nin iktidarını hazırlayacağız” dedi.

“ADAYLIK İÇİN İMZA KURALI KALDIRILMALI”

Akgün, kurultayda imza toplayamamaları nedeniyle adaylıktan çekilen İlhan Cihaner ve Örsan Öymen ile ilgili de konuşurken; “Ben de imza kuralından dolayı il başkanlığına aday olamadım. Aslında bu kuralın kaldırılması lazım. Ama genel başkanlığa aday olabilmek için de başka kriterlerin olması lazım. Buna bir yöntem bulunabilir. Yıllar önce de sırf orada konuşmak yapmak için genel başkanlığa aday olan insanlar gördük. Daha demokratik bir yöntem olmalı. Bu maddeyi, tüzükte CHP’ye yakışmayan bir madde olarak görüyorum. Bunun önümüzdeki dönemde mutlaka kaldırılacağı kanaatindeyim” sözlerine yer verdi.

“BELEDİYE BAŞKANLARININ EGEMENLİĞİNDEN KURTULMALI”

CHP’deki değişimin üyelere de yansıması gerektiğine dikkat çeken Akgün; “İnsanların makam sahipleri tarafından özgürlükleri kısıtlanıyor. CHP üyelerini, önümüzdeki dönemde belediye başkanlarının egemenliğinden kurtarmamız lazım. Partide mutlaka üyelerinin sözünün geçeceği, cesaretli adımların atılacağı ortamın yaratılması lazım. Örneğin; CHP’ye üye olanlar, 2 yıl gibi süreden sonra seçme hakkına kavuşmalı. Bu da önseçim öncesi üye yaparak oy kullanma durumu önlenebilir. Seçilme konusunda bu yapılamaz. Çünkü memur olduğu için çok teknik insanlar üye olamıyorlar. Onların önü açılabilir. Ama seçme hakkı mutlaka belirli bir süre sonra verilmeli. En azından partiye emek vermiş olur. Partide birilerini seçecek insanların belirli kriterlere sahip olması lazım” diye konuştu.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.