Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Parlayan Yıldız Dikbıyık’a Meriç Soylu Ödülü

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi viyolonsel öğrencisi Ege Dikbıyık, İş Sanat’ın düzenlediği Parlayan Yıldızlar konserine katılmaya hak kazanmasının ardından önemli bir başarıya daha imza attı. Dikbıyık, konserin ardından verilen Meriç Soylu Ödülleri’nde dereceye girerek üçüncü oldu.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2024 17:56
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 17:56
Kaynak: Haber Merkezi
Parlayan Yıldız Dikbıyık’a Meriç Soylu Ödülü

İş Sanat’ın İstanbul’da her yıl düzenlediği Parlayan Yıldızlar konserine katılmaya hak kazanan Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi viyolonsel öğrencisi Ege Dikbıyık, önemli bir ödülün de sahibi oldu.

Dikbıyık, 20 genç yetenekli sanatçının sahne aldığı konserde piyanist Seyyah Tatlıdede eşliğinde D. Shostakovich Op.40 Viyolonsel Sonatı ve K. Davidov’un “At the Fountain” adlı eserini icra ederken; konserin ardından düzenlenen Meriç Soylu Ödülleri’nde dereceye girmeyi başardı.

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

2012 yılında hayatını kaybeden İş Sanat Sanat Yönetmeni Meriç Soylu adına ailesi tarafından verilen başarı ödüllerinin töreni, Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi BlackBox Salonu’nda düzenlendi. Törende, birincilik ödülüne Ada Yalın Yücel (keman), ikincilik ödülüne Lidya İpek Keskin (arp), üçüncülük ödülüne de Ege Dikbıyık (çello) layık görüldü. Törende ayrıca Tuna Çalışkan (trombon) ve Ahmet Tümkaya’ya (fagot) mansiyon ödülleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından İş Sanat tarafından yapılan açıklamada; “Tüm parlayan yıldızlarımızı gönülden tebrik ediyoruz. Yıldızları hep parlasın” sözlerine yer verildi.

EGE DİKBIYIK KİMDİR?

Ege Dikbıyık, 2008 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Viyolonsel eğitimine 2018 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladı. Aynı yıl, İtalya’nın Parma şehrinde düzenlenen III. Akdeniz Viyolonsel Sınıfları Buluşmaları kapsamında Giovanni Sollima’nın konuk olduğu Gençlik Viyolonsel Orkestrası’nda yer aldı.

Trakya Üniversitesi bünyesinde kurulan Crisantem Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ve Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Viyolonsel Topluluğu eşliğinde solist olarak sahne alma şansını elde etti. Bulgaristan Filibe Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu himayelerinde gerçekleşen 19 Mayıs etkinlikleri, Fethiye 8. Benyamin Sönmez Uluslarası Klasik Müzik Festivali, Almanya Ahrensburg 17. Uluslararası Oda Orkestrası Festivali, ENKA Sanat “Genç Sanatçılar Projesi” ve Edirne’deki tarihi yapılarda gerçekleştirilen konser etkinliklerinde tanınmış sanatçılarla birlikte Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Viyolonsel Topluluğu’nun bir üyesi olarak başarılı performanslar sergiledi.

2020 yılında VII. Uluslararası Caspi Art Sanat Yarışması’nda C Kategorisi Birincilik Ödülü, I. CAKA Müzik Yarışması’nda Yaylı Çalgılar C Kategorisi İkincilik Ödülü ve I. Doğan Cangal Ulusal Viyolonsel Yarışması’nda da Jüri Özel Ödülü almaya hak kazandı. Çalışmalarına Doç. Musa Eren İşkodralı ile devam eden Ege Dikbıyık, eğitimine de Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda devam etmektedir.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.