Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Roman Şarkılarında Utandıran Sözler

Roman şarkı sözlerindeki ahlaki bozulmaya tepki gösteren Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu Başkanı Roman Sivil Toplum Gönüllüsü Turan Şallı “Rezaletin ta kendisi” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2024 13:31
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 13:31
Kaynak: Haber Merkezi
Roman Şarkılarında Utandıran Sözler

Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu Başkanı ve Roman Sivil Toplum Gönüllüsü Turan Şallı, son zamanlarda Roman şarkılarındaki ahlaki bozulmaya dikkat çekti.

Şallı yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Türkiye’de son on içinde çokça Roman şarkıcılar türedi. Ses ve sanat yeteneği olmasa da adına sanatçı denmeye başlandı. Ticari ve sosyal yaşamda etkin olamayanlar etkinliğini müzik camiasında kullanmak istiyorlar. Bolca da Roman kültürünün görselliğinde 9/8 ritminde var olmaya çalıştıklarına şahit olmaktayız. Ses ve müzik kalitesi oldukça düşük olmasına rağmen, Roman toplumuna ayrı bir bakış açısına da eşlik etmektedirler. Bir anlamda sosyolojik bakışın kötü izahatlarını sevdirme gayretleri olarak öne çıkmaktadırlar. Özetle; rezaletin ta kendisi.

Son günlerde belli kesimlerde veya bir maksadı anlatmak için bir şarkının kamusal alanlarda da şarkısı duyulmaya başlanmıştır. Kulağa hoş geliyor ama verdiği mesaj ahlakla örtüşmeyen sözlerle doludur. Diğer bir deyişle kinayeli sözlerle dolu.

Brandayı muşambayı yırttılar

Liman gibi kızım seni sıktılar

Portakal gibi seni soydular

Kağıt gibi soydular

Cart curt cart curt

Yırt onu yırt yırt.

Darılmam ki kocacığım inan sana

Kuma getir ortağımı bana

Gözün doysun kana kana

Yırt onu kocacığım kağıt gibi yırt,

Benim kocam makas atar

Kağıt gibi seni yırtar.

Yırt onu görmesin kardaşlarım

Acil dikiş hemen atar

Cart curt  cart curt

Yırt onu yırt yırt.

Türkiye’de Roman şarkıcı piyasasının geldiği acı durum böyle. Herkes kolayca şöhret olmanın yolunu arıyor. Esasen yırtılan milletin cebi ve ahlaki yapının çöküntüye uzanan yoludur.”

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.