Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Saadet Partisi, KYK Borçlarının Silinmesi ile İlgili Kanun Teklifi Hazırladı

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin KYK borçlarının silinmesi ile ilgili kanun teklifini meclisi sunduklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2024 10:32
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 10:33
Kaynak: Haber Merkezi
Saadet Partisi, KYK Borçlarının Silinmesi ile İlgili Kanun Teklifi Hazırladı

Saadet Partisi olarak milyonlarca genci yakından ilgilendiren bir kanun teklifini meclise sunduklarını belirten Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin; “Türkiye'de eğitim ve öğretimine devam eden öğrencilerin çoğu öğrenim kredisine ihtiyaç duymaktadır. Mezun olduktan sonra iş bulamayan gençler için eğitim sürecinde yararlandıkları öğrenim kredisi borçları ciddi bir yük oluşturmaktadır. Bu kanun teklifi ile; iş bulamayan mezunların borçlarının faizsiz ertelenmesi, evlendikten sonra çalışmayacak olan gençlerin ise KYK borçlarının kalıcı olarak silinmesi sağlanacaktır.” dedi.

Ülkede varlığını neredeyse her alanda hissettiren yoksulluk sorununun vatandaşları olumsuz etkilemeye devam ettiğini ifade eden Tekin; “Yoksulluk sorununu en derinden yaşayan kesimlerden biri de işsiz üniversite mezunu gençlerdir. Üniversitelerden mezun olan ve görevlerine atanabilmek için sınavlara hazırlanan gençler için süreç oldukça zorlaşmıştır. Bugün özellikle "ev genci" olarak tarif edilen, eğitimde ve istihdamda yer almayan gençlerin sayısı 4 milyondan fazladır. Genç nüfuzumuzun çok önemli bir kısmı bu şekilde pasif halde ve ne yazık ki maddi manevi çeşitli sorunlarla boğuşmaktadır. Ülkemizin genç nüfus potansiyelini koruyup güçlendirmek ve zenginliğe dönüştürmek için çeşitli çalışmaların yapılması ivedilik arz etmektedir. Ailesinden aldığı desteklerden başka herhangi bir geliri olamayan öğrencilerin eğitim süreçlerini en az sorunla atlatabilmeleri için karşılıksız burs imkanları arttırılmalıdır. Burada öğrencileri krediler yoluyla borçlandırmak değil, öğrencilik sonrasında aktif yaşama daha kolay dahil olmalarını sağlayacak çalışmalar planlanmalıdır. Aksi halde öğrencilik süreçlerinde borçlanan gençler, aktif yaşama katılacakken bu borçlardan kaynaklanan sorunlarla da boğuşmak zorunda kalmaktadır.” dedi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.