Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Saadet’ten “Dünya İnsan Hakları Günü” açıklaması

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, 10 Aralık “Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla bir basın açıklaması yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2023 11:39
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2023 11:42
Kaynak: Haber Merkezi
Saadet’ten “Dünya İnsan Hakları Günü” açıklaması

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, İkinci Dünya Savaşı sonrası, hakları ihlal edilen insanları korumak amacıyla kurulan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ilan edilişinin üzerinden 75 yıl geçtiğini belirterek “75 yıldır toplumların yaşamında ne değişti?” diye sordu.

BM’nin iddiasının aksine, örgütün tavrını mazlumlardan yana değil güçlü zorbalardan yana aldığını gördüklerini belirten Tekin hak ve özgürlük kavramlarının ise ‘kamuflaj’ aracı olarak kullanıldığını iddia etti.

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından ilan edilen İnsan Hakları Beyannamesinde, insan olmaktan kaynaklanan temel hakların yanı sıra, bir ülkenin vatandaşı olmaktan kaynaklanan siyasal haklara kadar onlarca kazanımın sıralanmış olduğuna dikkat çeken Tekin, “Fakat demokrasi, özgürlük ve eşitlik çığırtkanlığı yapan şer zihniyeti söz konusu beyanname ile sadece yaptığı zulmün üzerini örtmeye, hakları gasp edilen insanların nezdinde kendini aklamaya çalıştı. İslam coğrafyasında yaşanan ağır hak ihlalleri ise reel politik nedenlerle hep göz ardı edildi. Bunu günümüzde Filistin / Gazze’de yaşıyoruz. Yeni dünya düzeninin mimarlarının hedefi Müslümanları birbirlerine düşürerek onların maddi ve manevi kaynaklarını sömürebilmekti. Ne yazık ki İslam ülkeleri yönetimleri de onların hareket edebileceği alanı sonuna kadar açtı” dedi.

Evreni, dolayısıyla insanı yaratan Allah’ın (cc) Evrensel Kuralları da koyduğuna vurgu yapan Tekin, “Hayat-Yaşama, Din-İnanç, Akıl, Mal ve Nesil” olmak üzere beş temel ‘HAK’ vardır. Yönetimlere düşen bunları korumaktır. Bunların korunmasında kimsenin ırkı, dini… sorulmaz! Ancak günümüz dünyasında güçlü olanlar adeta ‘ben güçlüyüm, istediğime hak verir, istediğimden de alırım’ diyorlar. Bunun en son örneği ise Filistin’de yaşananlardır. Milli görüş lideri merhum Erbakan Hoca’mız, yarım asır ‘adil düzen’ diye üzerinde durduğu işte bu idi. Bu haklar gereği gibi korunmadıkça ne adalet ne barış, ne de huzur sağlanamaz” ifadesini kullandı.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.