Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sağlıkçılar: “46 Bin Kişi Katledildi”

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve sağlık çalışanlarının İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırıma karşı yürüttükleri sessiz yürüyüşün bugün 29’uncusu düzenlendi. Yürüyüş sonrası yapılan açıklamada, 8 aydan bu yana Filistin’de 15 bini çocuk, 46 bin kişinin katledildiği ifade edildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2024 19:38
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2024 19:38
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Sağlıkçılar: “46 Bin Kişi Katledildi”

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve sağlık çalışanlarının her hafta gerçekleştirdikleri sessiz yürüyüşün bugün 29’uncusu gerçekleştirildi. Eski Cami önünde toplanarak Saraçlar Caddesi’ne yürüyen sağlıkçılar, burada yaptıkları açıklamada, 8 aydan bu yana Filistin’de 15 bini çocuk, 46 bin kişinin katledildiği ifade ettiler.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi İbrahim Çetindağ’ın okuduğu açıklamada şunlar ifade edildi; “İşgalci İsrail’in Gazze’de zulüm ve soykırımı devam ediyor. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı binlerce insan şehit edildi, ediliyor. Evler, okullar, hastaneler bombalanıyor. Gazze halkı abluka altında açlığa mahkum ediliyor. Tarihte belki de hiç görülmemiş biçimde. Aylardır güvenli olduğu iddiasıyla insanların yönlendirildiği Refah saldırı altında. İşgalci zalimler çadırlara sığınmış insanların üzerine bomba yağdırıyor. Her dakika önümüze bombalarla parçalanmış, yanmış çocuk cesetlerinin fotoğrafları düşüyor. Gidecek hiçbir yeri olmayan on binlerce mazlumun sesi arşı titretiyor. Dünyanın vicdanlı insanlarının gündeminde daha fazla yer tutmaya başlayan bu katliam, zalim İsrail ve onun dünyadaki işbirlikçileri tarafından unutturulmaya, üzeri kapatılmaya çalışılıyor. Bizim 8 aydır yaşanan bu vahşeti tekrar tekrar gözler önüne sermemiz gerekiyor. Gazze de 7 Ekim’den bu yana 15 bini çocuk 46 bin insan katledildi. 80 bini aşkın kişi yaralı ve sakat kaldı. 2 milyon kişi yerinden edildi. Gazze de sağlık hizmeti durdu. 33 hastane, 55 sağlık tesisi saldırılarda kullanılmaz hale geldi. 160 sağlık tesisi, 130 ambulans hedef alınıp yok edildi. 496 sağlık personeli şehit oldu. 310 sağlık personeli tutuklandı. Gazze’nin sağlık ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Şu an yetersiz hijyen koşullarından kaynaklı bildirilen bulaşıcı hastalık vaka sayısı 1 milyonun üzerinde. Gazze de tedavi bekleyen 10 bin kanser hastası, ilaç eksikliğinden risk altında olan 350 bin kronik hasta var. Gazze insani ve tıbbi yardım bekliyor. Bizler burada alçak İsrail’in zulmünü lanetlerken aynı zamanda Gazze’ye ulaşacak insani ve tıbbi yardımın birer gönüllüsü olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Tüm dünyada bizle aynı hassasiyeti paylaşan nice meslektaşımız olduğunu da çok iyi biliyoruz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz.”

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.